Futsalistky už posedmé usedly na trůn

Staré Město Sport 20 / 04 / 2022

Středoškolačky ze Starého Města po dvouleté covidové pauze opět prokázaly, že nemají konkurenci. Výběr SOŠ a Gymnázia totiž v Superfinále Středoškolské futsalové ligy ve Žďáru nad Sázavou obhájil titul šampionek a potvrdil pozici suverénně nejlepšího středoškolského týmu v třináctileté historii soutěže, kterou pořádá FAČR.

„Holky nechyběly ani v jednom ročníku a pouze jednou zůstaly bez medaile. Školní bilance je tak opravdu obdivuhodná, sedmkrát jsme se radovali z titulu, dvakrát přivezli stříbro a jednou bronz,“ smekl Bedřich Chromek, ředitel staroměstské školy. Její vyslankyně do Final four prošly bez ztráty kytičky, pozvání na Vysočinu si zajistily ještě týmy z Brna, Liberce a Plzně.

Futsalistky ze Slovácka v semifinále vyzvaly Západočešky, proti kterým od úvodní minuty diktovaly tempo hry, a první poločas vyhrály jasně 5:0. Když se jeden útok za druhým valil na plzeňskou bránu i po přestávce, nebylo co řešit. „Kaňkou na kráse byl jen zbytečně inkasovaný gól po chybě v obraně,“ poznamenal kouč Benedikt Chybík.

Jeho ovečky se nezalekly ani finálového soupeře z Brna. „Holky opět kralovaly, za úvodní dvě minuty stihly jedenáct střel, ale trefovaly brankovou konstrukci nebo mířily těsně vedle. Smůlu ukončila až ve čtvrté minutě Ferencová,“ líčil úvodní minuty cesty za obhajobou Chybík. Brňanky vsadily všechno na obranu a rychlé brejky, které však zachytávala většinou obrana. Hubené vedení tak vydrželo až do přestávky.

Když Žufánková a spol. nedokázaly vedení navýšit, s přibývajícím časem se jim na kopačky usadila nervozita a z ní pramenící chyby. Soupeř se tak dostával do stále nebezpečnějších brejků, při kterých se několikrát vyznamenala brankářka Škrabalová. Pojistku nakonec přidala opět Ferencová, která nakopla ofenzivní motory soupeřek. Brňanky vylezly z obranné ulity a nakonec se po vlastní brance dočkaly kontaktního gólu. Víc už ale nestihly. „Závěr byl opravdu dramatický, šance byly na obou stranách. Tým opět výrazně podržela brankářka. Když siréna oznámila konec zápasu, všichni si výrazně oddechli,“ přiznal Chybík. Třetí místo urvala Plzeň. „I když nám v Superfinále, stejně jako v předchozích stupních soutěže, chyběly hráčky ze „základu“, ať už kvůli reprezentačním povinnostem nebo ze zdravotních důvodů, dokráčeli jsme až na vrchol a titul obhájili. Pochvalu zaslouží nejen všechny hráčky, ale i fanoušci, kteří nám vytvořili úžasnou kulisu,“ shrnul trenér, který vyzdvihl výkon Furikové a brankářky Škrabalové.

Trešničkou na zlatém dortu byla cena pro nejlepší hráčku turnaje, kterou si odnesla kapitánka Jana Žufánková.

Zrcadlo výsledků, semifinále: Staré Město - Plzeň 10:1, Furiková 5, Žufánková 2, Nováková, Ceremungová, Ferencová, finále: Staré Město - BPA Brno 2:1, Ferencová 2.