Habanec: Kupředu, zpátky ni krok!

Habanec: Kupředu, zpátky ni krok!
Uherské Hradiště Sport 10 / 02 / 2015

Pro fotbalisty Slovácka skončily kontrolními testy v Olomouci kondiční galeje, které trvaly pět týdnů. Před nimi jsou sluncem vyhřáté zelené trávníky turecké Antalye, kde budou pod vedením Svatopluka Habance pilovat další změny v herním projevu.
Trenére, usmíváte se, takže lze předpokládat, že hráči slzy a pot neprolévali zbytečně.
Musím říci, že z výsledků našich testů jsem velice překvapen. Pro mě jako trenéra jsou nadstandardní. Za dva roky se kondice hráčů zvýšila v průměru na tým mezi čtyřmi až osmi procenty.
Model, který dva roky pro kondiční přípravu používáte, tedy výhradně práce s míčem, se tedy ukazuje jako efektivní?
Já bych chtěl nejdřív pochválit olomouckou fakultu, vedenou Michalem Botkem, se kterým konzultujeme nejenom výsledky testů, ale také to, jakým způsobem lze trénovatelnost přenést na hráče. Laicky řečeno je totiž horší hráče přetrénovat než netrénovat. Myslím, že cíl, kterým bylo zvýšit oproti loňské přípravě tréninkové jednotky o pět procent v objemu, čase, síle, se povedlo naplnit a projevilo se to ve výsledcích testů. Výsledky nesrovnáváme s výsledky z letošního 3. ledna. Ty kdyby se nezvedly, tak by to bylo špatně. Srovnáváme je hlavně s loňskem. Porovnáváme tedy loňský únor s tím letošním, a proto jsem s výsledky spokojen.
Prozradíte, u koho byly výsledky nejlepší?
Nejvýraznější posun je kupodivu u těch nejstarších hráčů. Rady a Šumulikoského. Přímá úměra přeměny tuku ve svaly ukázala i stav kondice.
Máte pro to nějaké vysvětlení? Jejich přístup k přípravě, výchozí stav…
Rada se „Šumim“ měli o devět tréninkových jednotek navíc oproti ostatním hráčům. V průběhu volna prostě něco zanedbali. Bavil jsem se s nimi o tom, co za tím bylo, ale to zůstává mezi námi. Když se jich ale teď zeptám, jestli jim stálo za to dřít měsíc na tom, že měsíc nebyl optimální, tak samozřejmě řekli, že nestálo. Třeba si to vyhodnotí a příště půjdou do přípravy jinak nachystaní. (úsměv) Musím ale zdůraznit, že přístup všech byl velmi dobrý a ty výsledky jsou zasloužené.
Do Turecka tedy odjíždíte s řádně naplněnými bateriemi. Bude herní část přípravy a další posun v inovaci herního projevu pro vás jednodušší?
Jsem hrozně rád, že se v šestém týdnu přípravy nemusím bavit, jestli jsme nebo nejsme kondičně nachystaní. Vím jednoznačně, že nachystaní jsme. Teď máme týden na to, abychom kondici přenesli do kvality hry, což je to, proč fotbal vlastně děláme. Nelze ale testy přeceňovat. Lukáš Sadílek má například vo2max (ukazatel aerobní vytrvalosti) 75, což je nadstandard v anglické lize. Ale pokud jde o silové vlastnosti, má do Havlíka či Trávníka ještě rok. Prostě se na jejich úroveň ještě nedostal.
Pro herní část přípravy jste na startu zimy vytýčil cíl: zlepšit se v pressingu soupeře. Dobrá kondice může tomuto cíli jenom napomoci, ne?
Snaha o okamžitý pressing bude po jakési dominanci na míči snahou o další posun v naší hře. Tak jak určitou dobu trvalo, než si mužstvo zažilo snahu o držení míče, tak určitou dobu bude trvat i zažití okamžitého napadání soupeře. Řeknu to laicky: hráči mají zažité po ztrátě míče udělat první krok nazpět. Já se snažím, aby jej udělali dopředu. Pokud je ten krok nazpět zažitý dlouho, tak samozřejmě bude úměrnou dobu trvat předělání tohoto automatismu.
V médiích se objevil zajímavý rozhovor s Jaroslavem Hřebíkem, který hovořil o budoucnosti fotbalu a přípravě hráčů na ni. Souhlasíte s jeho názorem, že trenér musí vědět, jaký fotbal se bude hrát za deset let, a už teď na něj připravovat mladé hráče?
Pana Hřebíka znám a znám jeho maximální náročnost. Nesčetněkrát mu musím dát za pravdu. Především v tom, že u nás se všeobecně málo trénuje. Já se se svým týmem snažím trénovat víc. Neříkám, že jsem v tomto směru ojedinělý případ, ale vždycky mně vadí, že nějaký hráč v Bundeslize přijde a řekne: Já tam jenom trénuju a spím. Na nic jiného nemám čas. To pak znamená, že u nás se jen flákal? A teď se ptám: Je to otázka na trenéra, anebo na samotného hráče?     

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace