Habanec přináší v ruce hráčům cukr a bič

Habanec přináší v ruce hráčům cukr a bič
Uherské Hradiště Sport 25 / 08 / 2012

Že jsme dobří, chceme předvést už v sobotu proti Teplicím

Na Slovácko přichází další nová trenérská krev. Dvaačtyřicetiletý Svatopluk Habanec si v Ústí nad Labem vedl šest let více jak úspěšně. Tým z unimobuněk dotáhl dvakrát do ligy a jednou si ji dokonce i vyzkoušel. Herně tam tehdy nováček rozhodně nepropadl. Na Slovácku jej ani tehdy neměli moc rádi. Ve vzájemných soubojích totiž uhrálo Slovácko s jeho týmem jen jediný bod a na ten se ještě pěkně nadřelo.
To máte pravdu. Byla to nějaká náhoda, že jsme Slovácko snad vždycky porazili. Jen jednou jsme tuším remizovali. Prohrávali jsme 1:0 a hráli  téměř celý zápas přesilovku. Měli jsme vyhrát i tenkrát. Vidíte, to jsou paradoxy... Ještě, že není Ústí v lize letos. (smích)
Páteční duel na Julisce jste sledoval téměř celý. Co si z něj s odstupem dvou dnů odnášíte za poznatky?
Druhý poločas ukázal, že Slovácko je silný tým, proto se na tu práci moc těším. Musíme to předvést už v sobotním zápase doma. Nesmí se opakovat ty dvě předchozí domácí porážky. Mínusové body v tabulce pravdy jsou nepříjemné. Za vítězstvím proto půjdeme den po dni. Kluci si nejdřív musí navyknout na můj režim. Mám určité zásady, které budu chtít, aby plnili. A tak půjdeme krok za krokem až k sobotnímu zápasu. Zrovna teď si tady dobaluju věci na cestu do Hradiště a hned pospíchám na teplická Stínadla, kde hrají dva naši nejbližší soupeři. Teplice a Příbram.
Sice nejste rodilý Tepličák, ale na severu Čech jste už zakořenil. V sobotu vás čekají právě Teplice, což pro vás musí být hodně prestižní zápas. Už víte, jak hráče namotivujete proti svému bývalému klubu?
Vymyšlenou mám nejen motivaci. Prvotní je ale sportovní stránka. Musíme jít za třemi body. Máte pravdu, že jsem půlku života strávil v Teplicích. Půlku života ale na Moravě, v Brně. Teď se to nějak zase obrací. Pikantní zápas bude i proto, že můj nejlepší kamarád je Lukáš Přerost, současný trenér Teplic.
Na své trenérské dráze jste se v Teplicích potkal i s Vlastikem Marečkem, rodákem z Kunovic, který už bohužel trénuje na nebi hvězdnou jedenáctku. Co jste od něj načerpal trenérsky a načerpal jste od něj i něco slováckého?
Z Vlastika Marečka jsem si vzal strašně moc. Byl to největší srdcař v trenérské branži a je to spíše na knížku, kterou se tady na severu Čech s jedním autorem snažíme vydat. Doufám, že se to letos povede. Rád bych na zápas s Teplicemi pozval i Vlastikovu rodinu. On byl pro mě velikánský učitel. Ať už šlo o pohled na Moravu anebo o pohled na fotbal.
Takže se za ním zastavíte na kunovickém hřbitově?
To každopádně. Dokonce jsem slyšel, že je v Kunovicích areál, kde se trénuje a také hraje, a jsem rád, že budu moci pracovat v místech, kde Vlastik pobýval.
Pojďme zpátky k fotbalu. Na co se mohou hráči od vás těšit? V médiích jste se nechal slyšet, že nejste typ trenéra, který by měl obličej přilepený na obrazovce.
Hodně se to o mně zjednodušuje. Skutečně nejsem velký teoretik, ale rád bych do teorie alespoň trochu pronikl. Fotbal není jen o praxi... Na druhé straně je ale pravda, že jsem člověk ze hřiště, a byl bych rád, aby se na něm plnilx zásadní věci, které neopomenu, tak jako třeba opomenu nějaké detaily z taktiky. Razím jednu věc: Ano, na videu si rozebereme soupeře, ale zásadní věcí je, jak se budeme na hřišti prezentovat my! Tím nechci v žádném případě degradovat zvyky, které tady byly. Bude to na hřišti ale fungovat tak, jak se domluvím s nejužším vedením realizačního týmu. Myslím, že můj způsob mám vyzkoušený a byl i úspěšný. Jsem komunikativní trenér a budu používat tu svoji metodu: Cukr, bič.
Počítáte se zachováním realizačního týmu? Tzn. asistenti Dekař, Palinek, Juřička?
Zcela jistě. Byl jsem na to připraven. Ve Slovácku to funguje regionálně. Trenéři se posouvají, tzn. z hráčů se dělají trenéři u mládežnických mužstev či těch dospělejších. Samozřejmě, Petr Fousek byl moje velká pravá ruka v ústeckém fotbale a jednou jej třeba budu mít k ruce opět.
Máte už prostudovaný kádr mužstva? Nechal jste se slyšet, že budete sázet na osu zkušených Melichárek, Trousil, Kordula, Došek. Budete jednat s vedením, zda kádr ještě doplní o další hráče?
S mužstvem se potřebuji seznámit. Nejenom hráčsky a fotbalově. Hlavně komunikační stránku. Neznamená to, že s nimi povedu nějaké dlouhé pohovory, ale všímám si, jak se hráči chovají v kabině, jak na hřišti. Ač to třeba nevypadá, všímám si i maličkostí. Dnešní mládež to má, ať si říkáme, co chceme, nastavené trochu jinak. Řeknu to na rovinu. Byl jsem na vojně, kde jsem si zažil vztah starý - mladý, a ti mladí branky prostě budou nosit. Takhle to bude. A když ne? Tak bude zle!
Ve Slovácku je mladých hráčů hodně, takže se tolik nenadřou. Je podle vás mužstvo složeno optimálně po stránce věkové?
Neřekl bych, že je hodně mladých třeba na úkor střední generace. Myslím, že je mužstvo věkově vyvážené. Slovácko to má ale už dlouhodobě postavené na mládeži a akademii a tím, že je tam béčko a juniorka, tak převažujou mladí. Je třeba je ukočírovat, aby pochopili, že juniorka je odrazový můstek pro béčko, eventuálně áčko. Šanci tedy mají, ale musí se ukazovat nejen v ligových zápasech.
Přicházíte z klubu, který s mládeží nepracoval nějak systematicky. Přinášíte si s sebou zkušenosti se začleňováním mladých hráčů do  A-mužstva?
Slovácko pracuje s mládeží dlouhodobě. A já určitě nebudu ten, kdo to bude chtít měnit. Nemám k tomu kompetence a ani to měnit nechci. Vzpomínal jsem béčko, které hraje o body ve třetí lize, což je důležitá věc. Juniorská liga má zase jiné specifika. Ne, že by se tam nehrálo o body, ale v první řadě tam jde o kvalitu utkání a výkonů. Co je ale nejpodstatnější, je fakt, že každý hráč může mít za víkend zápasové zatížení. To je potřeba sladit s tréninkovými dávkami.
Po Miroslavu Soukupovi, který byl z jihu Čech, přicházíte ze severu Čech. Hodláte se na Slovácku usadit a bydlet tady?
Určitě. Dojíždět by nešlo ani do Brna, kde mám tátu, i když se za ním ukazovat budu. Stan však rozbiju na Slovácku.
Poslední otázka na závěr. Pro lidi na Slovácku možná nejdůležitější, protože dokáže poodhalit každého Čecháčka. Pivo, víno, nebo slivovice?
smích Nechci vypadat jako notorik, ale já nemám problém s ničím. Samozřejmě jde o legraci. Na Slovácko jdu pochopitelně kvůli fotbalu. Ze srandy jsem si říkal, že mě třeba někdo pozve v zimě na nějakou vesnickou zabijačku. smích               
Myslím, že vás na Slovácku ani toto nemine. Ať máte ale úspěchy především na zeleném trávníku.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace