Hasiči z Vlčnova se probojovali na olympiádu v Celje!
Foto: SDH Vlčnov / Hasiči z Vlčnova pojedou už počtvrté za sebou na olympiádu.
Klobouk dolů! Tým SDH Vlčnov M3 splnil přísný kvalifikační limit a probojoval se na světovou hasičskou olympiádu CTIF ve Slovinsku! Její brány vlčnovští hasiči odemkli na republikovém šampionátu ve Dvoře Králové nad Labem, přípravu na něj přitom ovlivnila nejen omezení vzhledem ke covidu-19, ale hlavně zranění.
Mistrovství republiky v disciplínách CTIF bylo poslední možností, jak se na olympiádu v příštím roce probojovat. Hasiči z Vlčnova tak odjížděli na východ Čech s „nožem na krku“. V posledních třech letech totiž na vrcholné hasičské události zástupci z obce proslavené Jízdou králů nechyběli. „Odjížděli jsme s cílem úspěšnou sérii prodloužit, což se nám podařilo hned prvním pokusem. Požární útok i štafetu jsme zkušeně zvládli bez trestných sekund a překonali daný kvalifikační limit 400 bodů. Olympiáda je pro nás splněným cílem,“ usmívá se spokojený Stanislav Moštěk, vedoucí a velitel družstva SDH Vlčnov M3, které vzniklo v roce 2011.
Vlčnovští se pyšní věkovým průměrem 61 let, takže soutěží v kategorii B, kde se jim započítávají plusové body za věk. Tým nemá žádné úlevy, plní všechny úkoly jako v „áčku“, jen si od výsledného času požárního útoku a štafety na 4x100 metrů překážek odečte „bonusové“ body za věk. „V Česku jsme nejstarším týmem, kterým jsme ostatně byli i na poslední olympiádě, odečítáme si věkový bonus třicet sekund. V prvním kvalifikačním pokuse jsme tak dosáhli času 401,48 s., což nám stačilo na třetí místo v naší kategorii, ale hlavně na splnění kvalifikačního limitu,“ připomněl Moštěk s tím, že většinu členů čeká už třetí olympiáda.
I když to vypadá na procházku růžovým sadem, opak byl pravdou. Přípravu na domácí šampionát totiž negativně ovlivnilo několik faktorů, největším nepřítelem byla pandemická omezení, pracovní zaneprázdnění a zranění jednoho člena týmu. „Zajetý kolektiv jsme museli o jednoho člena omladit, částečně přeskládat a intenzivně trénovat. Kdo v pokročilém věku (nejmladší člen týmu má 47 a nejstarší 73 let - pozn. autora) sportoval, nebo se připravoval na mistrovství, ví, jaké odhodlání a kolik úsilí stojí udržet se na potřebné úrovni,“ zdůraznil Moštěk, který na závěr přípravy po dohodě s týmem trošku zariskoval. Na domácí šampionát totiž povolal mladšího, pětatřicetiletého borce z družstva M1, kterého nasadil do požárního útoku. „Hodně nám pomohl. Každý člen M3 se tak musel bez nadsázky mimořádně obětovat ve prospěch kolektivu,“ prohlásil velitel.
Na olympiádě CTIF se představí už počtvrté za sebou, muži M3 jsou v pořadí jedenáctým týmem od Vlčnovského potoka na vrcholném hasičském klání pod „pěti kruhy“. Premiéru si Vlčnovští odbyli v roce 2009 v Ostravě, kde bojovaly dva týmy. Ve Francii o čtyři roky později už byly čtyři výběry, stejný počet želízek v ohni usiloval o cenné kovy na zatím poslední olympiádě v rakouském Villachu (2017). Ve slovinském Celje měli mít nejlepší hasiči dostaveníčko už letos, ale pandemie klání odložila na příští rok.
„I když jsme si postupem zajistili i finanční podporu na úhradu nemalých finančních nákladů, stále nám zhruba tři čtvrtiny chybí. Uvítáme tak každou pomoc sponzorů, kteří jsou pro naši činnost nutností. Podpory všech si nesmírně vážíme, stejně jako Okresního sdružení hasičů v Uherském Hradišti a obce. A nesmím zapomenout na zázemí, pomoc a podporu sboru, který nás v podstatě na olympiádu dotlačil,“ zdůraznil Moštěk.