Házená? Jasná volba

Házená? Jasná volba
Foto: sal
Uherské Hradiště Sport 20 / 02 / 2016

Lucie Fleková jde ve stopách své mámy Lenky

V případě Lucie Flekové nepadlo jablko opravdu daleko od stromu. Dvanáctiletá házenkářka SHK Kunovice jde ve stopách své maminky Lenky Flekové, která patří k legendám české ženské házené. Už od mala bylo jasné, že z Lucie jednou vyroste házenkářka. V házenkářském prostředí se totiž pohybovala, aniž ještě sama pořádně chodila. Maminka Lenka si plnila mateřské povinnosti mezi zápasy, na trénincích, a tak když Lucie trochu povyrostla, nikoho nepřekvapilo, že ji baví házená. A to ji přitom rodiče nijak neovlivňovali. Tento sport ji zaujal natolik, že už dnes patří ve své věkové kategorii k nejlepším. O tom, že tento sport miluje, svědčí i nápis nad její postelí: I love handball. To myslím mluví za vše. „S házenou jsem začínala v šesti letech v přípravce tady u nás v Kunovicích. Na rozdíl od většiny spoluhráček jsem věděla, co mě čeká. A i přesto, že by naši byli rádi, abych se kromě házené věnovala i jiným sportům, nikdy mě natolik žádný nezaujal, abych se házené vzdala,“ říká Lucie, která v současné době hraje za oddíl mladších žaček, ale zaskakuje v sestavě i u starších. „Ve Zlínské lize házenkářek se mi víc daří v té mé kategorii, protože máme s holkama dobrou partu, dokážeme soupeřky pořádně potrápit. Po sezoně už mě ale čeká přestup mezi starší. Sice už za ně hraji i teď, ale to se spíš jedná o výpomoc,“ doplňuje Lucie.
Dalo by se říct, že Lucie zdědila geny po mamince a prakticky tomuto sportu už moc dávat nemusí. Má to prostě v krvi a hotovo. Jenomže opak je pravdou. „Trénink mám třikrát týdně, a když ještě mamka trénovala, tak jsem chodila i s ní. K tomu zápasy během víkendu, různé turnaje, takže někdy je to opravdu denně, co se házené věnuji. V loňském roce si nejvíce cením druhého místa na našem ITS cupu. Pak jsme s mladšími žačkami vyhrály turnaj ve Velké nad Veličkou. Dařilo se nám i ve Slovinsku,“ vzpomíná na loňský rok kunovická střední spojka, tedy klíčový post celého týmu. „Třeba tady je rozdíl. Mamka hrála krajní spojku. Já vlastně řídím celou hru, rozděluji míče a vedu hru. Když se mi zrovna nedaří, odnese to prakticky celý tým, ale takových zápasů naštěstí moc není,“ je ráda, že je oporou a nekazí spoluhráčkám hru. Rady od mamky ale moc poslouchat nechce. „Občas při zápasech na mě mamka něco křičí, ale já se ji snažím moc neposlouchat. Ne, že bych si nechtěla nechat poradit, ale chci si hrát podle sebe a podle toho, co řekl trenér,“ pousměje se „tvrdohlavá“ Lucie.
Svými výkony si Lucie řekla i o nominaci do užšího výběru nejlepších hráček Zlínského kraje. Tento tým během sezony absolvuje několik turnajů. Spolu s Lucií jsou v týmu ještě další tři hráčky Kunovic. „Hrály jsme třeba v Rožnově pod Radhoštěm. Sice to byl spíše klučičí turnaj, ale nám to nevadilo. V tomto výběru je to trochu jiné, cítím tady větší odpovědnost a už tak moc neriskuji s rozehrávkami. Spíš mám respekt, ale doufám, že se to časem změní,“ věří, že se brzo otrká i v tomto výběrovém týmu. Předpokladů má na to dost, protože před žádným zápasem na sobě necítí nervozitu. Sotva vyběhne na palubovku, je ve svém světě. Na konci minulé sezony skončily mladé házenkářky na čtvrtém místě. V té aktuální sezoně jsou v mladších druhé a ve starších uprostřed tabulky. Velký podíl na tom má právě Lucie, která svými brankami zatěžuje konta brankářek. „V průměru tak deset branek, ale záleží, v jaké hraji kategorii. Když si na mě soupeřky dávají pozor, je to horší,“ dodává Lucie, která byla v loňském roce vyhlášena jako nejlepší střelkyně. Ráda by šla ve stopách maminky a dotáhla to až na samý vrchol jak v reprezentaci, tak v klubové soutěži. „Ale to nesmí mamka sedět v hledišti, protože jsem pak nervózní. Stačí, že je taťka vedoucí týmu a má mě pořád na očích. Někdy mi to pomůže, ale většinou jsem jediná, kdo má na zápase oba rodiče. Co si někdy musím vyslechnout! Ale každopádně jsem ráda, že mě rodiče podporují, vozí na zápasy a snaží se mi poradit,“ dodává Lucie Fleková.

Pohled trenéra
Lucie je jeden z největších talentů házené, který v Kunovicích máme. Od mala vyrůstala v házenkářském prostředí a sledovala svoji mámu Lenku, když hrávala interligu ve Veselí nad Moravou. Lucie vyniká ve všem, dokonce už hraje se staršími hráčkami. Během hry dokáže bezchybně rozdávat míče, uvolňuje hráčky a hlavně nehraje jen na sebe. Má radost, když dá gól i někdo jiný než ona. Každopádně má perfektní házenkářské myšlení, výbornou střelu a nemá respekt ani ze starších hráček. Házenou se prostě baví.
Občas se mi ale zdá, že by mohla přidat v trénincích. Lucce sice stačí málo, ale jde o to, aby si zvykla na tréninkovou morálku, protože samotný talent není všechno, v pozdějším věku by se jí to nemuselo vyplatit. Pokud se jí vyhnou zranění, má šanci to dotáhnout opravdu daleko.
René Gärtner, trenér

Občas by mohla i poslouchat
Možná to na začátku vypadalo, že Lucka, i kdyby chtěla, nic než házenou hrát nemůže. Ale opak je pravdou. Zkoušeli jsme jí s manželem doporučit i jiné druhy sportu, ale házená vždycky zvítězila. Asi to opravdu zdědila v genech. Přitom jejího staršího, ani mladšího bráchu házená vůbec nezajímá. Hlavní je, že ji házená baví, protože je až obdivuhodné, co ve svém věku dokáže. I přesto, že v týmu patří k těm mladším, má během zápasu v hlavě nejen svůj výkon, ale i výkon celého týmu. Z její pozice střední spojky to ani jinak nejde. Občas je ale na ní vidět, že toho má opravdu hodně. Sice by občas mohla poslechnout nějakou moji radu, ale podle ní je to, co říkám, špatně. Lucka je totiž hodně dominantní, ale snad na to časem přijde. V tomto je asi trochu jiná, než jsem byla já v jejím věku. Každopádně předpoklady pro vrcholovou házenou má, takže až čas ukáže, kam až to je schopná dotáhnout.
Lenka Fleková, maminka

Lucie Fleková
házenkářka
nejlepší střelkyně kategorie mladších žaček ve Zlínském kraji, členka výběru Zlínského kraje

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace