Hrával fotbal i hokej, teď se stará o zimní stadion

Hrával fotbal i hokej, teď se stará o zimní stadion
Foto: sal
Uherské Hradiště Sport 26 / 03 / 2017

Držitelem Ceny DOBRÉHO DNE za rok 2016 se stal Josef Gášek

Vyhlašování ankety Sportovec okresu nemusí být nutně jenom o sportovcích a jejich výkonech. Za spoustou výsledků stojí lidé, o nichž nemá nikdo ani tušení. Jsou to ti, kteří se starají o zázemí sportovců či sportovních klubů a bez jejichž činnosti by ani samotní sportovci neměli všemi uznávané výkony a výsledky. Právě takové lidi se rozhodla sportovní redakce slováckého týdeníku DOBRÝ DEN S KURÝREM ocenit speciální cenou.
Cena DOBRÉHO DNE, kterou se redakce slováckého týdeníku rozhodla poprvé udělit v loňském roce a kterou in memoriam získal legendární hlasatel Jaroslav Boček, bude udělena i letos. A to opět v rámci vyhlašování ankety Sportovec okresu 2016.
Držitelem této ceny se za rok 2016 stal Josef Gášek, sportovec tělem i duší, ale hlavně člověk, který se více jak pětatřicet let stará o chod zimního stadionu v Uherském Hradišti, z toho posledních patnáct let o údržbu samotné ledové plochy.
Rodáka z Hradčovic přivála do Uherského Hradiště v roce 1980 nabídka práce. „Nastoupil jsem jako správce budov na zimním stadionu. Sice jsem v té době hrál hokej za Uherský Brod, ale přesto jsem „přestoupil“ do okresního města. Se změnou práce jsem změnil i hokejový dres. Kromě hraní jsem se věnoval i trénování,“ říká Josef Gášek, který v té době vůbec nepočítal s tím, že na jednom místě vydrží tak dlouhou dobu, celých 37 let. V roce 1988 převzal provoz zimního stadionu jako vedoucí a v této funkci vydržel až do roku 2002. „Poté jsem se dalšího výběrového řízení už nezúčastnil a nastoupil do práce jako ledař - strojník. Od té doby pracuji v provozu zimního stadionu. Hlavní náplní je chlazení, úprava ledu je jenom část mé práce,“ dodává Gášek. Zimní stadion je v provozu od července do konce března, po tu dobu je v práci doslova nepřetržitě. „Během prázdnin je nutný dozor nad chladicím zařízením nepřetržitě čtyřiadvacet hodin. Poté se změní pracovní rozvrh a služby si s ostatními rozdělíme na ranní a odpolední,“ doplňuje.
Starat se o ledovou plochu, tak aby byl led jako sklo a dal se na něm hrát hokej, nebo krasobruslit, vyžaduje taky určitý druh kumštu. „Všechno je to o vodě a mrazu, nejdůležitější je výkon kompresoru. Pokud je v létě velké teplo, musí se provoz trochu upravit. Ledař nesmí při úpravě moc divočit s vodou. Občas je to taky trochu alchymie,“ říká zkušený ledař. Systém úpravy ledu je na všech zimních stadionech v podstatě stejný. „Úprava ledu hodně záleží na ostrém noži a na jeho seřízení vůči ledu. Pokaždé to musí být všechno v rovině. Hodně také záleží na tvrdosti vody. Čím měkčí voda je, tím je povrch ledové plochy kvalitnější,“ poodhaluje tajemství blyštivé ledové plochy.
Samotný sport provází Josefa Gáška celým životem. Coby malý začínal s fotbalem v Hradčovicích, ve škole v Uherském Brodě k tomu postupně přidával hokej, který nakonec u něho zvítězil na plné čáře. „Oba sporty jsem hrál zároveň, přes léto fotbal, pak hokej. Do roku 1980 jsem hrál za muže v Uherském Brodě, pak už za Uh. Hradiště. S fotbalem jsem ale taky úplně neskončil, hrál jsem a trénoval v Hradčovicích, a to až do 43 let,“ pousměje se.
Co se týče hokeje, patřil Josef Gášek k obávaným útočníkům, kteří jsou postrachem gólmanů. Dvakrát byl nejlepším střelcem týmu. S brodskými hokejisty hrál dvakrát o postup do II. ligy. Po skončení aktivní kariéry hrál ještě za tehdejší Rudou hvězdu amatérskou soutěž, obdobu dnešní okresní hokejové ligy. Aktivně se věnoval hokeji do 44 let. Od roku 1983 trénoval žáky v Uherském Hradišti, kde vychoval několik generací hokejistů.
Sportovce v sobě Josef Gášek nezapře ani dnes. „Bez sportu by to nebylo ono. Občas chodím hrávat fotbal, někdy i hokej a v poslední době hodně jezdím na kole. Sportovat se musí, protože z nicnedělání a sezení u televize bolí jenom záda,“ uzavírá s úsměvem držitel Ceny DOBRÉHO DNE Josef Gášek.

Tagy článku

TOPlist