Jak uhlídat Lafatu?

Jak uhlídat Lafatu?
Uherské Hradiště Sport 03 / 10 / 2011

Miroslav Soukup zná recept. Nedat mu prostor.

Před dnešním utkáním si trenér Miroslav Soukup láme hlavu s velkým úkolem. Ubránit ve famózní formě střílejícícho Davida Lafatu. Podobný úkol jeho svěřenci splnili už v zápase se Spartou, kdy stoprocentně vymazali ze hřišti podobného kanonýra Leonarda Kweukeho.
„Zápas s Jabloncem bude jiný. Hra Sparty je postavena na hře Kweukeho, který silou uhrává míče a pak se dokáže v jednom ve dvou momentech prosadit a rozhodnout zápas. To hra Jablonce je založena jinak. Dokáže si vytvořit souvislý tlak na obranu soupeře. Navíc vedle osobnosti Lafaty mají také velmi kvalitní záložní řadu s krajními záložníky, kteří tam pracují velmi aktivně. Velmi silná je i středová záloha a z toho plyne celkový tlak Jablonce. David Lafata v podstatě dělá jenom to, co by si přál trenér od každého útočníka. Tzn. aby byl tam, odkud padají góly. A ty padají zevnitř pokutového území v oblasti penalty a malého vápna. Odsud padá 70 % gólů a David tam prostě je. Nechci tím snižovat jeho kvality, protože on má výborný „čuch“ na góly, ale na druhou stranu - když vidím s jakou vůlí a odhodláním jde do prostor, odkud mohou padnout góly, tak je dávat musí. My se tady zamýšlíme, proč Lafata a proč ne ostatní. Když pozoruji jiné typy útočníků, kde si vyhledávají prostory, odkud chtějí dát branku, tak se pohybují ve špatných prostorech. To je jediný návod jak změnit hru útočníků, aby byla jejich činnost efektivní. Je to jednoduché a troufnu si říci, že v současnosti to v lize stoprocentně splňuje David Lafata v Jablonci.“
Znamená to, že recept na jeho ubránění zní: Vyplňovat prostory, do kterých on nabíhá?
„To je obecné pravidlo. My musíme nejlépe bránit prostory, odkud góly padají, a v rámci těchto úkolů pohlídat i klíčové hráče a jejich náběhy. Tyto úkoly ale nejsou jen na Jablonec a na Lafatu. Tyto úkoly platí pro všechny týmy. Na ubránění zmiňovaných prostor se podílí čtveřice hráčů. Dva stopeři, jeden ze středních obránců a brankář. Tito hráči se podílejí na kvalitě hry v šestnáctce, odkud padají branky. Inkasování branky z prostoru mezi penaltou a malým vápnem, tak to je selhání některého z hráčů, které jsem jmenoval, kteří byli buď o krok za hráčem, nebo tento prostor špatně pokryli. Vždycky se na něm ale podílí tito hráči. Naopak pokud gól dáte, tak je to prosazení se útočníka v tomto prostoru.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace