Jako první vyplenili hanáckou tvrz. A titul se přiblížil

Slovácko Sport 19 / 03 / 2015

Hokejisté Uh. Brodu si poradili s oběma finálovými soupeři

Hokejisté Uherského Brodu vykročili za titulem krajského šampiona. Na úvod finálové skupiny porazili na nájezdy rivala z Uherského Hradiště a dobyli tvrz Kroměříže.
Uh. Brod - Uh. Hradiště 4:3
Soupeři se střetli na brodském ledě podruhé během pěti dnů a podruhé se radovali z vítězství borci Uherského Brodu, byť tentokrát až po samostatných nájezdech, které rozhodl Holík.
Broďané měli výborný nástup, byli rychlejší, lépe bruslili a vytvářeli si jednu šanci za druhou. Jenže gólmana Oharka překonal jen Gergela. Hosté tak postupně zvedli hlavu a v sedmé minutě proměnili hrubku soupeře při rozehrávce ve vyrovnání. Do černého zamířil Kartusek. V 19. minutě hráli Hradišťští oslabení a nedůrazná brodská obrana otevřela dálnici Horehleďovi, který střelou pod víko podruhé rozesmutnil Málka. Radost hostí ale trvala jen krátce, za 28 sekund v pokračující přesilovce vykouzlil na ukazateli dvě dvojky zkušený Kříž.
Kdo očekával, že domácí rychlé vyrovnání nakopne, nestačil se divit. Hosté byli bojovnější, důraznější a vytvářeli si jednu šanci za druhou. Jenže Karpíšek, Kotačka i Burša ztroskotali a Kartusek trefil horní tyčku. Až ve 38. minutě vystřelil od modré Haničinec, puk se od tyčky odrazil před branku, kde se nejlépe zorientoval Ondra, který jej poslal za Málkova záda.
Do poslední části provedl domácí kouč Uhříček několik změn v sestavě. „Lehkovážná hra byl špatný recept, proto jsme přidali na důrazu a rázem byli jednoznačně lepší. Hrálo se v podstatě na jedné polovině kluziště,“ uvedl Roman Uhříček, brodský lodivod. Hrdinou posledních okamžiků se stal Holík, který po asistenci Peterky v přesilové hře nejdříve srovnal krok, aby v 58. minutě neproměnil trestné střílení a v samostatných nájezdech rozhodl o bonusovém bodu pro Spartak. Byl jediným úspěšným exekutorem. „Kluci soupeře podvědomě podcenili a málem se nám to vymstilo. Až poslední třetina byla podle mého gusta - bruslení, bojovnost, častá střelba. Škoda jen, že jsme nebyli více produktivní. Vítězstvím jsme splnili povinnost,“ prohlásil Uhříček. „Kluci zaslouží pochvalu, hráli s velkou chutí, bojovali. A kdyby proměnili ještě nějakou z plejády šancí ve druhé části, určitě neprohrajeme. Musím pochválit obranu a výborného Oharka,“ uvedl Rudolf Holásek, vedoucí hradišťského týmu. Branky: 2. Gergela (Surý), 19. Kříž (Šiller), 47. Holík (Peterka), rozh. nájezd Holík - 7. Kartusek (Dobeš), 19. Horehleď (Studený), 38. Ondra (Karpíšek, Haničinec). Třetiny 2:2, 0:1, 1:0.
UH. BROD: Málek - Pšeja, Peterka, Surý, Vaněk, Kojecký, Woska - Okénka, Holík, Kubiš - Kříž, Gergela, Šiller - Smetana, Novák, Chovanec - Hladiš, Klusák, Bujáček.
UH. HRADIŠTĚ: Oharek - Stašek, Studený, Pochylý, Lažek, Fuksa - Horehleď, Burša, Kotačka - Ondra, Karpíšek, Haničinec - Kartusek, Dobeš, Hruboš.
Kroměříž - Uh. Brod 5:6
Hanácká tvrz padla, o její dobytí se postarali hokejisté Uherského Brodu, kteří jako první v sezoně slavili v Kroměříži vítězství. A přitom po druhé třetině prohrávali 5:3…
Broďané dali od začátku jasně najevo, že neprodají kůži lacino. Jenže opět se předháněli v zahazování šancí a když se nevyvarovali faulů, pykali v oslabení. Ve 13. minutě domácí vedli 2:0. Spartak ale neustoupil ani o píď a brzy srovnal. Klid před brankou nejdříve zachoval Kříž a vzápětí vyslal projektil od modré Woska, gólman puk vyrazil k Bujáčkovi, který nezaváhal. Druhá třetina hostům nevyšla, nechali se strhnout útočením a zapomínali na zadní vrátka, což byla voda na mlýn Hanáků. I když Málek dlouho fandům v jeho bývalém působišti ukazoval, že nic ze svého umění nezapomněl, nakonec třikrát kapituloval. Na hosty by tak nikdo nevsadil ani zlámanou grešli. Jenže těsně před sirénou snížil Šiller a ve třetí části se domácí nestačí divit. Ve 41. minutě sebral Holík puk v obranném pásmu, zapnul turbo, proletěl podél hrazení a vymetl horní růžek branky. Broďané jsou logicky na koni a domácí v křeči. Ve 49. minutě zaslouženě srovnává Kříž a hosté pokračují v tlaku, jsou lační po třech bodech. Dočkali se tři minuty před koncem, kdy v přesilovce sehráli nacvičený signál, Surý nabil Kubišovi na modrou a jeho ránu zastavila až síťka. Jeho gól je vítězný, domácí power play už změnu skóre nepřinesla. „Po druhé části jsme si pár věcí vyříkali, mančaft se semkl a v závěru soupeře sfoukl jak svíčku,“ potěšilo Uhříčka. Branky: 14. Kříž (Šiller), 16. Bujáček (Woska), 40. Šiller (Gergela), 41. Holík, 49. Kříž (Kubiš), 57. Kubiš (Surý). Třetiny 2:2, 3:1, 0:3.
UH. BROD: Málek - Pšeja, J. Vaněk, Surý, Kubiš, Kojecký, Woska - Okénka, Holík, Peterka - Kříž, Gergela, Šiller - Bujáček, Chovanek, Klusák - P. Vaněk.