Jakub přepisoval atletické tabulky

Jakub přepisoval atletické tabulky
Uherské Hradiště Sport 26 / 01 / 2019

V trojskoku nemá konkurenci

Sedmnáctiletý atlet Slovácké Slavie Uherské Hradiště v loňském roce několikrát přepisoval svými výkony české atletické tabulky v kategorii dorostenců. K tomu přidal i absolutní oddílový rekord ve skoku vysokém, který má aktuální hodnotu 208 cm. Už to samo o sobě vypovídá, že rok 2018 v podání mladého atleta byl hodně úspěšný. „Na závodech se mi dařilo a konečně přišly i zlaté medaile,“ říká na úvod Jakub Kunt, který na sebe upozornil už v první třídě základní školy, kdy si ho všimli trenéři atletiky. Ti mu nabídli, aby u atletiky zůstal. „Zkusil jsem to, ale začátky mě moc nebavily. Na tréninky jsem sice chodil, ale dlouho jsem to nevydržel. Po asi půlroční pauze jsem se vrátil. Na dalších závodech přišly opět dobré výsledky. Rodiče pak na mě zatlačili, abych se atletice věnoval naplno,“ říká s úsměvem Jakub, který svého rozhodnutí určitě nelituje.

Chtěl zlato, získal zlato
Z univerzálního atleta se postupem času vyprofiloval jak skokan do dálky, tak i výšky. „Výška je asi oblíbenější a je jednodušší než trojskok. Stačí dobrý rozběh a odraz. Pak to jde automaticky.
Na rozdíl od trojskoku, kde si musím kroky a odrazy v hlavě srovnat. Každý odraz musí být perfektní a k tomu nezapomenout při doskoku ruce za sebou,“ dodává.
V roce 2017 měl Jakub v halové sezoně velké ambice, ale nezískal ani jednu medaili, venku se to trochu zlomilo a vybojoval stříbro a bronz. „Proto jsem chtěl v roce 2018 konečně získat zlatou medaili. A to se podařilo,“ konstatuje. Na halovém mistrovství republiky juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek v Ostravě v kategorii dorostenců získal v trojskoku za výkon 14,08 metru zlatou medaili. K tomu přidal stříbrné medaile ve skoku vysokém za výkon 1,99 metru a skoku dalekém za 6,75 metru. „Závody v Ostravě dopadly na výbornou a ukázaly, že by to mohlo jít i v létě na dráze,“ doplňuje úspěšný atlet, který ve Slovácké Slavii trénuje pod vedením kouče Jiřího Brázdila.

Stanovil nový rekord
A bylo vidět, že má Kuba natrénováno. Stabilní výkony podával jak na domácích rámcových závodech, tak i v atletické lize. A když byl na začátku června nominován na mezinárodní atletické čtyřutkání do slovinského Ptuje, ještě netušil, jakým výkonem se blýskne. „Sice jsem 204 skočil až na třetí pokus, ale protože soupeř shodil, měl jsem jisté první místo a zároveň splnění limitu A na červencové mistrovství Evropy v Györu. Jenomže se mně ještě nechtělo končit, tak jsem si dal 206 a napoprvé skočil. Napotřetí se mi pak podařilo i 208, čímž jsem si zlepšil osobák o rovných 6 cm, což byla velká paráda,“ vzpomíná na vydařené závody Jakub, který tak stanovil nový oddílový rekord. Jeho výkon skončil na 7. místě v evropských dorosteneckých tabulkách za rok 2018. Po návratu z Maďarska následovalo mistrovství Moravy a Slezska, kde v trojskoku opět dominoval výkonem 13,88 metru. Na mistrovství republiky v dorostenecké kategorii na pražské Julisce opět nenechal nikoho na pochybách, že v trojskoku nemá konkurenci. Jeho výkon měl hodnotu 14,31 metru a opět znamenal nejlepší dorostenecký výkon sezony, který zaostal za jeho osobním rekordem z roku 2017 o pouhých osm centimetrů. „Do čtvrtého pokusu jsem vedl, ale pak mě přeskočil Holub z Kolína. Před posledním pokusem jsem si řekl, že se musím víc nahecovat a skočit pořádně daleko. Další motivací byla i slova trenéra centra mládeže Kováře, který prohlásil, že pokud skočím 14,30 a víc, tak mě na mistrovství Evropy přihlásí i na trojskok. Po úspěšném skoku byla opět velká radost,“ dodává Jakub Kunt. Ke zlatu za trojskok přidal i stříbro ve skoku vysokém.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace