Je lepší dostat Plzeň na začátek

Je lepší dostat Plzeň na začátek
Uherské Hradiště Sport 10 / 02 / 2016

Slovácko se v sobotu večer vrátilo z desetidenního soustředění v Turecku, kde na kvalitních terénech pilovalo herní tvář, která by měla doznat změn především v defenzívní činnosti. Po podzimu jednatřicet inkasovaných branek je spolu s Jihlavou hned za Ostravou nejvyšší počet z celého šestnáctičlenného ligového pelotonu. Trenér 1.FC Slovácko Svatopluk Habanec se přesto brání hodnotit, jestli příprava splnila svůj cíl. To hodnocení si nechám možná až po Jihlavě. Přípravné zápasy jsou něco podobného jako penalty na tréninku. Ty na tréninku neplatí a přípravné zápasy nic neřeší. Prostě je to příprava a to je docela něco jiného než soutěžní utkání.
Letošní příprava byla hodně krátká, přitom v Turecku jste strávili deset dní. Vracíte se z jihu Evropy spokojen?

Podmínky v Turecku byly diametrálně odlišné. Kvalita hřišť s našimi tréninkovými plochami se prostě nedá srovnat. Jeli jsme tam s cílem umět se chovat více flexibilně k sestavě. To znamená dokázat používat i jiný herní styl, zapracovat na zlepšení defenzívy, což je ale dlouhodobý proces, a dokázat také doskakovat zápasy, což jsme řešili ne vždy ideálně. Někdy jsme na hřiště posílali na poslední minuty stopera a podobně. Teď se nám vytvořila silná dvojice Došek - Kone, která může zápas rozjet, doskočit jej. Navíc máme Jardu Diviše, který proti některému soupeři může více využít svých rychlostních předpokladů.
V zápasech jste se utkali s polským, ukrajinským a rumunským celkem ze středu tabulky. Splnily svojí kvalitou vaše očekávání?
Myslím, že letos se nám podařilo najít velmi dobré soupeře, se kterými jsme odehráli tři kvalitní zápasy, snad vyjma prvního poločasu zápasu s polskou Jagellonií (0:3 - pozn. redakce). Obstáli jsme v nich i herně a co je důležité, dvakrát jsme výsledek i otočili.
Má tedy turecké vysvědčení nějakou kaňku?
Kaňkou jsou vždycky zranění. Ať je to Luboš Kalouda, teď mohu říci, že přípravu neabsolvoval Jirka Valenta a bohužel ze dvou třetin ani Filip Hlúpik. Na druhou stranu je pozitivem, že s námi odletěli Matěj Biolek a Petr Chýla, kteří se, ať už po zranění či adaptačním období, v klubu začlenili do týmu.
O kádru už máte tedy jasno?
V úterý, ale spíše do tiskovky jej zredukujeme na počet 18 hráčů + 2 brankáři tak, abychom kabinu nepřefoukli.
Zkuste se ohlédnout za celou přípravou. Na jejím startu jste hovořil o tom, že ji tentokrát pozměníte a přikloníte se k objemovým cvičením, která mají více kondiční charakter. Vidíte na hráčích a hře konkrétní výsledky této změny?
Dnes už máme tým, který se stará o kondici, tříčlenný. Je v něm kondiční trenér Aleš Maňásek, fyzioterapeut Rosťa Mikel a zařadit do něj musím i Michala Botka, který nám neustále provádí různé testy, takže průběžně informace máme a závěrečné komplexní výsledky dostaneme od něj v písemné podobě ve čtvrtek. Já bych se ale ještě vrátil k mým slovům ze začátku přípravy, která někteří novináři možná ne zcela přesně pochopili. My jsme neběhali po lesích. Všechno jsme dělali s míčem, jen délka cvičení se protáhla ze dvou tří minut na šest až osm minut, tím došlo k nárůstu objemu. Stejně tak třeba zvedání činek. Místo desetitikilových jsme zvedali padesátikilové.
Už do přípravy jste vstupoval smířen s tím, že žádná posila nepřijde. Tím se na druhou stranu otevřely dveře například pro rychlejší návrat Biolka či začlenění Chýly. Jste s kvalitou kádru spokojen?
Klub dlouhodobě neposiluje o jednoho dva hráče každý půlrok, což činí možná devadesát procent ligových klubů, a neustále spoléhá na vývoj hráčů z mladších kategorií. Řeknu na rovinu, že se toho trochu bojím, pokud jde o budoucnost. Je to strategie, kterou vytváří majitel, potažmo vedení klubu, a já s ní musím pracovat tak, jak si to vedení klubu přeje, a vymačkat z hráčů, kteří jsou momentálně k dispozici, maximum a začleňovat do týmu věkem hodně mladé hráče.
Znovu vzpomenu jména Biolek, Chýla. Překvapili vás svým vzestupem?
Matěj Biolek vstoupil do přípravy excelentně, ale po dvou letech, kdy nehrál ani přípravné utkání, tomu říkám nasimulovaná forma. Je to prostě takový okamžitý šok, který malinko opadnul. Na druhou stranu je hráč zdravý a to je klíčové a v dohledné době může zasáhnout do A-týmu. Petr Chýla byl nastartovaný už v létě, ale přibrzdilo jej zranění, pak si odehrál sezónu v béčku. Teď je jeden z beků, kteří podávají v přípravných zápasech nejstabilnější výkony.
Do týmu se vrátil Milan Kerbr, který přicházel po skončení hostování v Liberci trochu demotivovaný. Podařilo se jej začlenit do kádru a vrátila se mu motivace?          
Celkem jste mi  nahrál na odpověď. Já jsem si před začátkem přípravy vytknul několik cílů a mezi nimi byla také větší komunikace s hráči, do které jsem se ponořil ještě více než doposud. S Milanem jsme mluvil hodně často a jsem překvapený, že zahodil krátkodobý smutek, kdy jej hlava viděla možná někde jinde. Myslím, že si za krátkou dobu uvědomil, že jestli si chce splnit svůj sen, tak musí hrát v základní sestavě.
Pojďme ke startu jara a ten bude pěkně ostrý. Není Plzeň pro začátek velké sousto?
Plzeň na začátek je určitě lepší než po třech čtyřech vyhraných zápasech, kdy je rozjetá.
Máte ji už načtenou, anebo ani nebude třeba ji načítat, protože ji znáte už dokonale?
Ani v Plzni se kádr nijak nezměnil, takže Plzeň a její hráče znám celkem dost. Dokonce jsem jedno její utkání z přípravy viděl. U Plzně je to o momentální formě. Jsem ale skutečně rád, že ji máme v prvním kole.
Z Turecka jste se vrátili v sobotu pozdě večer a hrajete až v neděli. Jaký bude váš týdenní režim?
Ještě v sobotu jsme trénovali, takže jsme dali hráčům dva dny volno, aby si od sebe navzájem a i od nás odpočinuli, protože těch deset dní v Turecku nebylo úplně normálních jako v soutežním týdnu. Dvoufázové tréninky anebo jeden trénink a zápas k tomu... V úterý a ve středu nás čekají dvoufázové tréninky, čtvrtek až sobota po jednom, přitom páteční i sobotní v čas utkání. Vzhledem k tomu, že počasí nám přeje, tak určitě absolvujeme některé tréninky na trávě v Sadech a také na hlavním hřišti.   

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace