Kadlec: Šest bodů je dobrý začátek

Kadlec: Šest bodů je dobrý začátek
Foto: Martin OTTO
Uherské Hradiště Sport 15 / 08 / 2021

Loňskou sezónu dohrával po zranění Vlastimila Daníčka s kapitánskou páskou a na rukáv si ji navlékl od úvodního utkání i v letošní sezóně. Michal Kadlec se však s kapitánskou páskou do Kodaně, kam by Slovácko zamířilo v případě vyřazení Plovdivu ve třetím předkole kvalifikace o Evropskou konferenční ligu, nepodívá. Místo zběsilého pohárového rytmu čtvrtek - neděle jej spolu s dalšími hráči čeká v dalších týdnech pravidelný ligový rytmus.

Michale, je za námi úvodních pět soutěžních zápasů letošní sezóny. Jaké bude tvé hodnocení začátku fotbalového roku?

Když hodnocení rozdělím na dvě části, tak v té pohárové jsme určitě zklamaní. Měli jsme na to postoupit a možná jsme byli i lepším týmem než Plovdiv. Hraje se ale na góly. A když vezmeme závěr dvojzápasu, tak i na penalty. Soupeř nás dokázal potrestat i z těch mála chyb, které jsme udělali, víc než my jej. Rozhodnout jsme mohli už v zápase v Bulharsku, kdy jsme mohli jít do vedení, a také doma, kde jsme měli dát určitě více branek. Na závěr to nešťastné vypadnutí po penaltách, kde pokud neproměníš tři penalty, tak nemůžeš postoupit. Myslím, že pokud bychom se přes Plovdiv dostali, tak bychom si to mohli férově rozdat i s Kodaní. Dokonce by nám možná vyhovovala více, protože by chtěla hrát víc fotbal než Plovdiv, který byl zalezlý a hrál na brejky. Mrzí nás také, že jsme se do Kodaně nepodívali. Přece jen zvučnější soupeř, stadion atd. Pohárový zápas by měl určitě jinou atmosféru než v Bulharsku.

Jaké bude tvé ligové hodnocení?

Když by nám před začátkem ligy, kdy jsme jeli do Liberce, kde jsme ještě nevyhráli, doma s Budějovicemi, se kterými se nám nedaří, a v Plzni, kde se hraje vždycky špatně, někdo řekl, že získáme šest bodů, tak bychom to asi brali. Po úvodních dvou kolech jsme ale chtěli přece jen více. I když jsme si v Plzni nezasloužili vyhrát ani bodovat, tak fotbal se na to někdy neohlíží, a když jsme vedli, je škoda, že jsme aspoň bod neudrželi. Plzeň ale hrála dobře a udržet ji v deseti  bylo těžké.

Vrátím se ještě k pohárovému úvodu sezóny. Nerozhodly jej přece jen  větší zkušenosti Bulharů, kteří v pohárech už několik zápasů absolvovali?

Možné to je. Nevím, jestli Plovdiv kopal někdy v takto vypjatých chvílích penalty, ale je pravda, že někteří naši kluci je kopali v takto důležitých zápasech poprvé a psychika na ně dolehne. Je to ale pryč. Rozhodující za mě ale byl první zápas, který jsme neměli prohrát. Měli jsme šance a odvézt jsme si mohli i bezbrankovou remízu. Tam na nás ale více dolehla nezkušenost z takových zápasů.

Klíč k postupu ležel nakonec v penaltovém rozstřelu. Když si vzpomenu na tvoji penaltu doprostřed brány, tak se mi vybavila penalta tvého táty v semifinále rozstřelu proti Francii na EURO 1996. Použil jsi rodinný recept?

I za nároďák ve Skotsku jsem to kopl podobně. Raději mám důraznější řešení a ne čekat na pohyb brankáře, efektně míč poslat na druhou stranu a ten pak sotva doletí do sítě. I s Plovdivem bylo vidět, že když to narveš, tak gólman těžko reaguje. Jedenáct metrů není zase tak velká vzdálenost a brankář má s tvrdou střelou vždycky problémy. 

V úvodních ligových zápasech na hřištích soupeřů jsme dostali po jedné červené kartě. Cítíš se změnou v komisi rozhodčích, že i rozhodčí na hřištích začínají mít přísnější metr?

Nevím, jestli to je přísnější metr, ale je vidět, že rozhodčí reagují už na nataženou nohu. Jestli pak jde tvoje noha nad kotník soupeře, tak už je to taková "oranžová" a po zhlédnutí VARu mění  barvu karty. Na druhou stranu rozhodčí chrání hráče a pokud jdeš podrážkou napřed a trefíš protihráče, tak s červenou kartou musíš počítat. Soupeři nechceš nikdy ublížit a pak je to na posouzení rozhodčího. Jestli je to přes míč, nebo tam balon vůbec není... 

Ještě zmínka k zápasu v Plzni, kde byl náš výkon hodně zakřiknutý. Nemohlo teprve v Plzni naplno dolehnout vyřazení s Plovdivem? Mezi posledními zápasy byl celý týden přípravy a v hlavách některých hráčů se mohlo zklamání z vyřazení teprve rozležet.

To je zajímavý pohled. Musíme si ten plzeňský výkon detailně analyzovat. Je pravdou, že před tím šly zápasy v rychlém sledu a v hlavách nebyl prostor na přemýšlení nad vyřazením. Před Plzní jsme měli už klasický rytmus s těžkými tréninky. S Budějovicemi se mně zdálo, že tým je na tom lépe i přes pohárové prodloužení s Plovdivem v nohách. Podobně nahecovaná byla v pohárovém rytmu i Plzeň.

autor: Aleš Mazúrek

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace