Kanoisté bilancovali a vyhlašovali nejlepší závodníky

Ostrožská Nová Ves Sport 07 / 03 / 2024

Rychlostní kanoisté TJ Ostrožská Nová Ves udělali tlustou čáru za rokem 2023, který byl pro oddíl mimořádně úspěšný. Síň slávy se totiž nafoukla i o čtyři medaile z mistrovství Evropy a mistrovství světa juniorů a do 23 let, o které se postarali Ondřej Prchlík s Klárou Studničkovou. A tak nepřekvapí, že byli hlavními hvězdami vyhlašováních závodníků sezony.

„Máme za sebou povedený rok, který jsme okořenili čtyřmi medailemi z vrcholných světových a evropských soutěží. Na druhé místo v Českém poháru z roku 1980 sice budeme vzhledem k odlišnému způsobu bodování velmi těžko navazovat, nicméně se stále držíme mezi nejlepšími,“ připomněl sedmou pozici v mistrovství republiky družstev Vít Pjajčík, předseda a šéftrenér novoveského oddílu. „Dlouholetou systematickou prací ohromně vzrostla česká konkurence, o čemž ostatně svědčí spousta medailí dorostu, juniorů a do 23 let z nejvýznamnějších soutěží, přesto není přechod mezi dospělé olympioniky vůbec snadný,“ zdůraznil Pjajčík.

V roce 2023 si připsalo minimálně jeden start 66 pádlujících, včetně tří odchovanců - Jiřího Zalubila (Dukla Praha) a sourozenců Emy a Erika Vymazalových (LS Brno), kteří se představili na rekordních 43 akcích.

Ondřej Prchlík se stal na čtyřkajaku juniorským vicemistrem světa a juniorským mistrem Evropy, Klára Studničková získala na evropském šampionátu stejné kategorie bronz na deblkanoi a na mistrovství světa dojela pátá. Jiří Zalubil se stal mistrem Evropy do 23 let na deblkanoi, na mistrovství světa byl rovněž na C2 čtvrtý. Na republikovém šampionátu brali titul Klára Studničková, Ondřej Prchlík a Tobiáš Dostál, medaile si na krk pověsili Tereza Marie Jančová, Jiří Uvíra, Václav Rolenc a Tereza Studničková.

Do 67. roku organizovaného pádlování vstoupí Novoveští se 131 členy. Nejstarším je čestný člen a zakladatel zapsaného spolku Karel Pojezný, který letos oslaví 92 let. Od roku 1979 vesnický klub na 74 evropských a světových šampionátech i dvou olympiádách reprezentovalo 26 pádlujících, což je úctyhodná bilance.

Závodníci roku 2023, kanoista: Tobiáš Dostál (14 let), kajakář: Ondřej Prchlík (19), kanoistka: Klára Studničková (18), kajakářka: Tereza Studničková (14), benjamínek: Alexandr Gabrhel (12), posádka: Václav Rolenc, Jiří Uvíra (oba 14), nováček: Adriana Pojezná (10).

autor: vp, ceh