Karel Jarolím: Těším se na domácí prostředí

Karel Jarolím: Těším se na domácí prostředí
Foto: Štěpán Černý
Uherské Hradiště Sport 27 / 08 / 2018

Fotbalová horečka na Slovácku stoupá. Fanoušci na Slovácku dostanou za svoji podporu fotbalu dárek v podobě kvalifikačního utkání Ligy národů Česká republika - Ukrajina. Pro trenéra reprezentačního A-týmu Karla Jarolíma to bude příležitost vrátit se do míst, kde strávil úspěšnou sezónu 2003-2004.
Trenére, předpokládám, že si pamatujete své působení na Slovácku…
(skáče do řeči) No jejda! Na Hradiště a na Slovácko mám ty nejlepší vzpomínky a jediné, co mě mrzí, je, že moje tehdejší působení bylo tak krátké a naši práci jsme nemohli dokončit.
Zaregistroval jste i docela úspěšný start Slovácka do nejvyšší soutěže a vidíte v některých jménech slováckého celku potenciál pro národní tým?
Konkrétní jména vám neřeknu, protože by to mohlo ty hráče přemotivovat, anebo naopak by jim mohlo stoupnout sebevědomí až příliš a přestali by na sobě pracovat. Každopádně i o hráčích Slovácka víme velmi dobře. Někteří procházejí mládežnickými reprezentacemi, jsou už i v jednadvacítce, a když na sobě budou neustále pracovat, tak by přirozeným pokračováním jejich vývoje měl být národní A-tým. Slovácko staví na vlastních odchovancích, ze kterých dokáže vychovat velmi slušné hráče. Myslím, že i to se promítlo do vzpomínaného startu letošní ligy.
Cesta Slovácka, tedy pracovat dlouhodobě s vlastními hráči, se vám líbí?
Myslím, že pokud mají hráči, i přes své mládí, kvalitu a pracují na sobě tvrdě, tak si šanci v ligovém klubu zaslouží. V tom myslím, že je práce Slovácka logická a správná a je v ní jeho budoucnost. Slovácko má spoustu šikovných hráčů.
Vaší nynější spojkou na Slovácko je současný kustod národního týmu Josef Hamšík. Budete od něj před zápasem s Ukrajinou čerpat aktuální informace o fotbalové atmosféře na Slovácku?
S Pepou probíráme spoustu věcí a probereme i toto téma. (úsměv)
Když padla volba pro premiérový start v Lize národů na Hradiště, měl jste z této volby radost? Věříte, že fanoušci poženou český tým, tak jak hnali svůj tým v dobách, kdy jste na Slovácku trénoval?
Věřím, že fanoušci na stadionu budou povzbuzovat náš tým stejně, jako povzbuzovali za doby mého působení na Slovácku. Když vidím, jak povzbuzují i současný ligový tým, tak bych byl moc vděčný, kdyby nám v tomhle směru pomohli. Malinkým stínem je vzdálenost pro přesun do Hradiště, ale já věřím, že právě fanoušci našim hráčům nalijí energii do svalů a vyburcují nás k nejlepšímu výkonu.
Zápas s Ukrajinou se hraje v Uherském Hradišti dva dny před Slavnostmi vína. V období zrání vína, burčáku i folklorních tradic. Myslíte, že se tato atmosféra plná veselí, radosti a energie může přenést na hráče i přímo na hřišti?
Věřím v to, že lidé na Slovácku, jak je znám ze svého působení, budou chtít svým hráčům pomoci. Na druhou stranu doufám, že jim optimistickou a slavnostní náladu naším výkonem a výsledkem nezkazíme.
Už víte, kolik času a na kterých místech na Slovácku strávíte?
Pondělní sraz bude v Praze, protože většina kluků absolvovuje víkendové zápasy. V úterý se přesuneme na Moravu. Svůj stan rozbijeme v sousedním Zlíně, kde je potřebná hotelová kapacita, a tam se budeme, vyjma předzápasového tréninku, také připravovat. Na Moravě zůstaneme i dva dny po zápase a v sobotu odletíme do Ruska.
Těšíte se na Slovácko a na váš návrat na stadion, kde jste zažil dobré věci se Slováckem, ale i porážky a po něm odvolání se Slavií?
Samozřejmě, že se těším. Doufám, že zavzpomínám na roky, kdy jsem tam působil a nebyl na stadionu v roli soupeře Slovácka. Těším se, že nám fanoušci vytvoří opravdové domácí prostředí, které jsem na Slovácku vždy obdivoval a které mě a naše hráče nabíjelo.
Ukrajina i Slovensko chyběly na mistrovství světa. Jak o nich sbíráte aktuální informace?
Slováky jsme ještě neviděli v takové míře jako Ukrajinu, protože nás čekají později, v říjnovém srazu. Myslím ale, že o Ukrajině toho víme už teď opravdu hodně. Viděli jsme minimálně deset zápasů, které jsme analyzovali, a informací máme dostatek. Je to nebezpečné mužstvo, které v kvalifikaci na mistrovství světa vypadlo až po rozhodující domácí prohře s Chorvatskem. Pokud by Ukrajina zápas zvládla, tak do Ruska by letěla místo Chorvatů, kteří pak došli, jak všichni víme, až do finále. Už to samo o sobě je vizitka. Navíc mužstvo je nějakou dobu pohromadě a jeho výsledky nejsou náhodné. To ale nemění nic na tom, že domácí prostředí nám velí zvítězit, a věřím, že i s pomocí fanoušků to zvládneme. Pro celou Ligu národů bude důležité zachovat stoprocentní domácí úspěšnost.
 

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace