Karolína krotí kladivo

Karolína krotí kladivo
Foto: jojka.cz
Uherské Hradiště Sport 17 / 02 / 2018

Když má někdo talentu na rozdávání, stojí před rozhodnutím, co si vlastně vybrat. Nějak podobně na tom byla i Karolína Klišíková. Dnes úspěšná kladivářka začínala v 1. třídě s gymnastikou, v 6. třídě si k tomu přidala volejbal a atletiku. Když k tomu ještě přidáme talent na klavír, není divu, že s výběrem, kterým směrem se vydat, byla na rozpacích. „Zkoušela jsem toho opravdu hodně a všechno mi docela šlo. Zlom asi nastal na druhém stupni Základní školy U Pálenice v Kunovicích, kde si mých atletických výkonů všiml pan učitel Kotas. Ten mi nabídl, abych se atletice věnovala více. Šly mně totiž docela sprinty. Jednou týdně jsem v pátek jezdila na tréninky k trenéru Horákovi do Uherského Hradiště. A jak jsem byla malá a mladá, běhání mi docela šlo a měla jsem i nějaké úspěchy,“ říká na úvod usměvavá atletka Karolína. „Jenomže co dělat, když moje výkony najednou začaly stagnovat?“ položila si jednoho dne Karolína otázku. Zkoušela skok do dálky, ale ani tam to nebylo to pravé. Na řadu přišel hod koulí a nakonec vyzkoušela i kladivo. „A najednou jsem zjistila, že kladivo bude to správné. Dokázala jsem spojit jak svou sílu, tak i rychlost,“ dodává dnes úspěšná kladivářka. Sice stále trénuje i kouli a disk, ale právě hod kladivem je její priorita. Ještě v loňském roce házela kladivem o hmotnosti 3 kg, letos už ji čeká o kilo těžší nářadí.
Titul obrečela
„Hod kladivem je hodně specifický sport, atleti se do něho moc nehrnou. Mě osobně zaujalo spojení rychlosti a síly. Samotné kladivo není až tak těžké, je to o mrštnosti. V kruhu se mohu otočit, kolikrát chci, hlavně je to tom, kdy kladivo pustit a vědět, kde jsem, aby neskončilo v síti,“ říká v kostce Karolína ke svému oblíbenému sportu. Mrštnost a orientace v kruhu jsou hlavními předpoklady úspěchu. „Většinou se dělají čtyři otočky, otočíte se na levé patě a pravé špičce, to je jedna otočka. Když tohle zvládnete, tak vyhodíte kladivo a čekáte, kam to doletí,“ pousměje se drobná blondýnka. A právě vzdálenost, kam sportovní náčiní doletí, rozhoduje o úspěchu či neúspěchu. V loňském roce dolétlo kladivo vyhozené z rukou Karolíny do vzdálenosti 58,75 metru. Což byl nejen její osobní rekord, ale zároveň jí tento hod zajistil i titul mistryně republiky v kategorii dorostu a juniorů. „Na závodech v Jablonci jsem mohla hodit limit na mistrovství světa dorostenců, ale i přes snahu se mi to nepodařilo. Nezačala jsem vůbec dobře, první pokus mi nevyšel. Pak jsem hodila bez devíti centimetrů 56 metrů. Postupně jsem se zlepšovala, až jsem posledním pokusem hodila 58,75 metru. Na jednu stranu radost z vítězství, na druhou smutek z toho, že jsem nehodila limit pro světový šampionát. Byly to takové brečící závody,“ dodává Karolína, které ke splnění limitu chybělo 1,25 metru. „Měla jsem na to to hodit, ale velkou roli sehrála nervozita,“ pokrčí rameny.
V Maďarsku do sítě
Ještě před domácím mistrovstvím nastoupila Karolína v dresu České republiky na mezistátním utkání ve věkové kategorii U 18 v maďarském Miskolci. Nakonec se mladí čeští atleti po soubojích se závodníky z Česka, Maďarska, Slovinska a Slovenska radovali z prvenství. „Jednalo se o mé první mezinárodní závody mimo Českou republiku, takže jsem se hodně těšila. I tady jsem doufala, že bych mohla hodit limit. Ale první pokus do sítě, druhý pokus do sítě, třetí pokus do sítě, čtvrtý pokus do sítě. Od třetího pokusu jsem brečela a věřila, že alespoň jednou hodím. To se podařilo v pátém pokusu, kdy jsem hodila 52,63 metru. A šestý pokus? Opět do sítě,“ směje se dnes ubrečeným závodům v Maďarsku.
Hned po závodech v Maďarsku odjela Karolína do Ostravy, kde se konalo mistrovství Moravy a Slezska. „Dorazili jsme nad ránem a po probrečených závodech jsem se chtěla opět usmívat. Do závodu jsem dala všechno a vyšlo to,“ radovala se Karolína Klišíková, která za výkon 57,11 metru oslavila dorostenecký moravský titul.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace