Kordula: Bez Slovácka jsem nezůstal ani minutu

Kordula: Bez Slovácka jsem nezůstal ani minutu
Uherské Hradiště Sport 19 / 01 / 2019

Možná se fotbalovým fanouškům Slovácka po odchodu z A-týmu ztratil z očí, v žádném případě se však Michal Kordula nevytratil z dění ve fotbalovém Slovácku. Jen naplno převzal roli šéftrenéra mládeže. Bez fotbalu a Slovácka jsem nezůstal ani minutu. Nepotřeboval jsem žádný čas ani čištění hlavy od fotbalu. Jen jsem se úplně odstřihl od A-týmu. Od toho konce října jsem neviděl naživo ani ze záznamu jediný zápas našeho áčka. Záměrně! Nechtěl jsem, abych byl kýmkoliv dotazován na můj názor na současnou hru či výsledky áčka. Samozřejmě, že mně cukaly nohy i srdce, ale vydržel jsem to, protože jsem to považoval za kolegiální k Martinu Svědíkovi. Už když jsem působil u áčka, chodil jsem na tréninky mládežnických celků a také na jejich utkání, vyjma devatenáctky. Tu měl v kompetenci Standa Levý. Od Nového roku mám ale na starosti i devatenáctku. Vlastně jsem tak plynule pokračoval ve své práci pro Slovácko, jen mám na mládež mnohem víc času i energie. Hned jak jsem skončil u áčka, začal jsem řešit nakupené resty spíše provozního charakteru u mládeže.

Hledala se obtížně motivace vystoupit ze světel ramp profesionálního fotbalu a stát se neviditelným šéfem mládeže?
Práce s mladými mě ohromně baví, a proto mám stále stejnou motivaci. Vždycky bylo mým hlavním cílem zlepšovat hráče. U mladých hráčů je to ještě umocněno tím, že jim mohu pomoci dostat je na profesionální úroveň a třeba i do velkých klubů.
Jaký je největší rozdíl mezi prací s ligovým týmem a mládežnickými celky?
Hlavní rozdíl je v tom, že u ligového celku musíte mít výsledky každý týden. Jste pod tlakem médií, fanoušků, okolí… U mládeže uvažujete dlouhodoběji a ve větší perspektivě. Sledujete více hráčů, jejich vývoj... Sportovní, povahový... Jejich rysy, předpoklady... Ta práce se nedá srovnávat. Někdy je složitější pracovat se zkušeným hráčem, někdy zase s mládežníkem, protože tam vstupuje do hry více faktorů. Rodiče, škola...
Změnil se od Nového roku nějak systém práce s mládeží, anebo nastaly jen personální změny u jednotlivých mužstev?
Sportovní koncepce je dána dlouhodobě a tvořila se už za působení Svati Habance a Zdeňka Botka. V současnosti jen pokračujeme v její realizaci. Ano, změny u některých týmů nastaly a nejvýraznější jsou u devatenáctky, kam přešli Tomáš Stýskal s Petrem Vlachovským.
Právě devatenáctka, která by měla být výkladní skříní akademie, má aktuálně záchranářské starosti. Je vaším hlavním cílem její udržení a jste rád, že tam jsou trenéři, kteří vyznávají vaši filozofii?
Opravím vás. Nemluvil bych o výkladní skříni mládeže, ale o výstupech z akademie, protože U19 bude po převedení juniorky do béčka poslední mládežnická kategorie, ze které se bude přecházet do mužského fotbalu. A právě výchova hráčů pro profesionální fotbal a náš ligový tým je nejvyšší prioritou akademie. Samozřejmě sestup devatenáctky by byl velkým problémem, protože by sestupovaly i další věkové kategorie. Já jsem ale přesvědčen, že devatenáctku zachráníme. A dovolím si ještě jednu opravu. Žádná moje filozofie či koncepce neexistuje. Je jedna koncepce, klubová! A tu respektujeme a podle ní se řídíme.
V čem byl největší problém podzimní devatenáctky, že skončila na předposledním místě tabulky?
Hlavní problém byl v oslabení kádru. Do juniorky či áčka byl posunutý Michal Kohút, brankář Kovář odešel do Manchesteru, stoper Vincour do Slavie, a to už jsou zásahy, které jsou v týmu citelné. Pokud nemáte zajištěnu adekvátní náhradu, tak se to může výsledkově projevit. A my jsme tento problém měli v kádru ročníku 2000 a trochu i v ročníku 2001. Teď se snažíme tuto mezeru zacelit. Je to ale obrovsky těžké. V mladších ročnících je situace lepší. Máme v nich i po čtyřech reprezentantech v týmu. Tam takový problém není. Ale i tak se musíte dívat neustále dopředu a připravovat se na určité varianty pohybů v kádrech.  

Infobox:
Trenérské obsazení pro jarní část ročníku 2018/2019 mládež 1.FC Slovácko
Šéftrenér mládeže Michal Kordula
U19 Tomáš Stýskal, Petr Vlachovský
U18 Miroslav Hlahůlek, Eduard Chudárek, Václav Uhlíř
U17 Miloš Hlaváček, Aleš Zlínský
U16 Erik Sameš, Ondřej Čtvrtníček
U15 Michal Vojtíšek, Zdeněk Šturma
U14 Matěj Posolda, Ondřej Čtvrtníček
U13 Jiří Perůtka, Martin Kozel
U12 Lukáš Fujerik, Marek Bína
U11 Jakub Bilavčík, Michal Vlček
U10 Jan Ondra, Ivo Blažek
U9 Zdeněk Šturma, René Mikulica
U8 Pavel Černý, Zdeněk Sklenský
U7 Ladislav Soviš, Lukáš Fujerik, Jiří Perůtka
U6 Matěj Posolda
Trenéři brankářů Martin Juřička, Petr Drobisz, Petr Chvojka
Manažer mládeže Aleš Zlínský 

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace