Léta jezdila v tichu, dnes už ale šplouchání vody slyší

Léta jezdila v tichu, dnes už ale šplouchání vody slyší
Foto: sal
Uherské Hradiště Sport 11 / 04 / 2015

Její vítězství vzbudilo obrovský aplaus. Možná největší v historii ankety o nejlepšího sportovce Uherskohradišťska. Kajakářka Kateřina Pjajčíková z Ostrožské Nové Vsi je totiž sportovkyní, před kterou soupeři s obdivem smekají. Osmnáctiletá studentka gymnázia ve Starém Městě totiž teprve druhým rokem slyší šplouchání vody.
„Je to zvláštní pocit. ale jsem šťastná. Vítězství patří rodině a hlavně tátovi, který mě zároveň trénuje,“ svěřila se dojatá sympatická kajakářka, která kvůli vrozené vadě sluchu jezdila až do poloviny roku 2013 v tichu. I přesto sbírala medaile na evropských regatách a patřila mezi českou špičku. „Ticho jsem měla ráda, zvykla jsem si na něj. Nevnímala jsem křik fanoušků z břehu, šplouchání vody, nic. Soustředila jsem se jen na sebe,“ vzpomíná Pjajčíková. Kvůli handicapu neslyšela startovní výstřel a do pádla se opřela až viděla, že vyrazily soupeřky, a rovněž nedokázala přijímat pokyny ohledně techniky jízdy. „Jinak to ale byla vcelku zábava, znakovat s ostatními a odezírat,“ usmívá se.
V rychlostní kanoistice je jediná na světě, kdo jezdí na vrcholové úrovni s kochleárním implantátem, kterého se dočkala před dvěma lety i díky finanční pomoci České nadace sportovní reprezentace. Její svět se jako mávnutím kouzelného proutku převrátil naruby. „Když jsem poprvé jela se sluchátkem, bylo to hrozné. V prvním závodě jsem to po dvou set metrech zabalila, tolik zvuků mě strašně znervózňovalo. Ale postupně jsem si zvykla, dnes už je to v pohodě,“ říká nová sportovní královna Uherskohradišťska, která má za sebou skvělý rok 2014.
Za největší úspěch považuje titul juniorské vicemistryně republiky na dvousetmetrové trati. „Zajela jsem si osobní rekord a navíc mě od zlata dělil jen kousíček, zatímco v předchozích měřeních sil jsem na vítěznou soupeřku vždycky ztrácela celou loď,“ vysvětlila Pjajčíková. Ve sbírce má ještě republikové stříbro ze čtyřkajaku, bronz z deblkajaku a nelze opomenout ani semifinálové vítězství a konečné 10. místo na mistrovství Evropy.
V nové sezoně si velké cíle zatím nedává. „Mám trošku problémy s rukama, ale snad to nějak překousnu a budu ráda za každý úspěch.“ 

autor: PETR ČECH

Tagy článku

TOPlist