ME: Zlatý double Štůska!

Hluk Sport 17 / 05 / 2011

Pákař Armwrestling clubu Hluk si podmanil Turecko

Pákař Jaroslav Štůsek z Arm­wrestling clubu Hluk je dvojnásobným králem starého kontinentu! Na jedenadvacátém evropském šampionátu v armsportu v turecké Antalii si český reprezentant zcela podmanil kategorii Grandmasters, když na cestě za dvěma zlatými medailemi jen jedinkrát okusil hořkost porážky.
„Jarda si tak spravil náladu po prosincovém mistrovství světa, kde neobhájil titul šampiona a nakonec zůstal úplně bez medaile. Oběma pažemi sklízel brambory. V Turecku však řádil jako černá ruka, soupeře přiváděl k zoufalství a po zásluze usedl na evropský trůn,“ smekl hlucký kouč Dušan Tesařík.
O evropské kovy bojovali Češi v zemi půlměsíce už tradičně pod hlavičkou uherskohradišťské Nadace Děti-kultura-sport. V devítičlenné výpravě byli dva zástupci hluckého armsportu - junior Michal Kolník a už zmíněný nestárnoucí matador Jaroslav Štůsek. V konkurenci více než pěti set siláků ze 24 zemí nechtěli hrát druhé housle.
Sedmnáctiletý Kolník se představil na svém prvním evropském šampionátu a určitě nezklamal, byť třeba v kategorii do 65 kilogramů nenavázal na úspěchy mámy Daniely, která v roce 2004 vybojovala titul mistryně Evropy. Čerstvý juniorský mistr a vicemistr republiky obsadil na pravačce jedenácté a na levačce výborné sedmé místo. „Michal měl smůlu na těžký los, borci z Ruska a Arménie pro něj byli až příliš velké sousto,“ poznamenal Tesařík.
Medailovou žízeň tak uhasil až Jaroslav Štůsek, který dominoval v kategorii Grandmasters do 90 kilogramů. Pod hluckou tvrz přivezl hned dva tituly mistra Evropy. Levoruký mistr světa z roku 2009 neměl slitování. „Silnější levačkou zválcoval všechny soupeře a do finále postoupil bez jediné prohry. A v něm možná až nečekaně snadno položil i německého šampiona Sandora Szilkagye a získal první zlatou,“ komentoval spanilou jízdu Tesařík. I mezi praváky neměl Štůsek de facto konkurenci. Do finále opět prošel jako nůž máslem, kde jej čekal stejně jako před dvěma lety v bulharské Sofii ruský borec Alexander Pozdnyakov.  „Na Balkáně se radoval Rus, který se nemínil vzdát ani tentokrát. Když vyrovnal finálový stav na 1:1, pokusil se soupeře vyfaulovat. Jenže byl bláhový, Jarda se nenechal vyprovokovat, z prohrávající pozice Rusa „vytáhnul“ a slavil zlatý double,“ potěšilo Tesaříka.
Pákařská sezona však ještě zdaleka nekoncí, sedmička Hlučanů (Tesařík, Žáček, Studénka, Štůsek, Vrtal, Pospíšek, Miroš) se už připravuje na poslední květnovou sobotu, kdy se v Podivíně koná mistrovství republiky.