Milan Petržela: Pohyb je pro mě životní náplň

Milan Petržela: Pohyb je pro mě životní náplň
Foto: Martin Otto  /  Patronem Sportuj 22 je Milan Petržela
Uherské Hradiště Sport 18 / 05 / 2022

Patronát nad letošním veletrhem sportu převzal rekordman v počtu ligových startů v samostatné české lize a také hráč 1.FC Slovácko Milan Petržela, který má velmi pevný vztah nejen k fotbalu.

Milane, jak vzpomínáte na své sportovní "nefotbalové" začátky? Byl pro vás fotbal prvním sportem, u kterého jste hned zůstal?

Jsem kluk z vesnice a vyrůstal jsem v době, která byla zcela odlišná od dnešních dnů. Pro nás byl pohyb přirozenou součástí každého dne. Rodiče nám nemuseli organizovat čas, vozit nás do kroužků apod. Tím vůbec nechci říci, že to, že takhle to děláme dnes pro své děti, je špatně. Prostě doba je taková a my ji musíme přijímat. V době mého dětství jsem přišel ze školy a hned pádil ven za pohybem. Rodiče kolikrát ani nevěděli, co venku dělám. Samozřejmě na vesnici máte nejblíže k fotbalu a na fotbalové hřiště se tak zákonitě jednou dostanete. Třeba i náhodou. Mě tam přivedl táta a pak už bylo o mém dalším sportovním osudu rozhodnuto.

 Máte šestiletou dceru. Jak ji směřujete k pohybu?

Pro mě je pohyb životní náplní a díky fotbalové kariéře i profesí. Tím logicky inklinujete k tomu, abyste ke sportu směřovali i svoje děti. Máme dceru, a holky jsou více na jiné sporty. S manželkou jsme ale dbali na to, abychom dceři nabídli na počátku obecné sporty. My jsme se hýbali ve volném čase přirozeně na hřištích, loukách, či jsme lezli po stromech, dnes to musíme organizovat jinak. Líbil se jí tanec spojený se sportem,  tak jsme začali sportovním aerobikem ve sportovní akademii B2M a aerobik ji chytl. Pomalu začíná závodit, ale hlavně nabírá pohybové návyky, které bude moci využít v jakémkoliv sportu, který si někdy třeba zvolí. Když bych to měl porovnat s naší dobou a dobou mých rodičů, tak za nás se chodívalo cvičit do Sokola, dnes je to aerobik.

 Zkoušíte s ní i nějaký specifický sport?

Zalíbil se jí tenis, takže začíná dělat první krůčky na kurtu a také ji to baví. Hlavně má ale náplň času, která kompenzuje čas strávený ve škole, v lavici,  což je také náročnější, než to bývalo za našich let. 

 Přijal jste patronát nad dalším ročníkem veletrhu sportu Sportuj 22, při kterém se sejde na jednom místě dvacítka různých sportů. Je to pro děti dobrá příležitost vyzkoušet si nějaký sport?

Podle mě je to ideální příležitost. Na jednom místě, v jednom čase, různé sporty... Děcka si je mohou vyzkoušet, rodiče uvidí, jestli se jim ten sport líbí, mohou se přihlásit přímo do klubu a ještě strávit společně příjemný rodinný den. Pokud nebudeme s dcerou na soutěži v aerobiku, tak určitě vyrazíme a nějaké sporty i vyzkoušíme.

autor: Aleš Mazúrek

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace