Místo ligy vystudoval Barcelonu

Místo ligy vystudoval Barcelonu
Uherské Hradiště Sport 18 / 04 / 2020

Komplikovaná zranění mu zhatila sen o profesionální fotbalové kariéře, ale hned vzápětí si dvaadvacetiletý Richard Vaďura našel další fotbalovou cestu. Na úvod zvládl půlroční studium FC Barcelony Barca innovation hub a pak se stal kondičním trenérem mládežnických týmů 1.FC Slovácko, kde pracuje už druhým rokem. V současném nouzovém stavu a přerušených skupinových trénincích si na nedostek práce nemůže stěžovat.

Barca innovation hub barcelonského klubu. To je neobvyklá cesta k trenéřině.
Je to studium, které organizuje FC Barcelona, která po přijetí do toho studia poskytuje studijní materiály vlastních trenérů, včetně ukázek, a vy pak plníte testy. Podařilo se mi projít celým tím studiem a dalo mně toho strašně moc. Vedle toho ale studuji i trenéřinu na Masarykově univerzitě v Brně.

Vy jste měl ale dobře našlápnuto i fotbalově?
Dá se to tak říci, ale přišla zranění kolena a další potíže a já se se snem o profesionální kariéře fotbalisty musel rozloučit. Na druhou stranu poznatky a zkušenosti z barcelonského studia mně pomohly i s vlastními zdravotními problémy. Fotbal si snad budu moci zahrát, ale už ne vrcholově.

Takže jste si dal před sebe nový cíl? Stát se kondičním trenérem?
Zatím dělám kondici u mládeže Slovácka a jsem za to strašně vděčný. Práce je sice hodně, ale hrozně mě baví. Navíc teď už vím, co jsem ve své kariéře nedělal správně, a chci tu svoji negativní zkušenost ostatním klukům předat, aby se jí mohli vyvarovat.

Kolik máte na starosti týmů a jak si práci organizujete?
Všechna žákovská a dorostenecká mužstva. Devatenáctka a osmnáctka jsou spojeny, takže je to celkem 8 týmů. Máme vytvořeny skupiny po jednotlivých týmech na Skype. Každému týmu jsme spolu s fyzioterapeutem připravili hodinové cvičení s vlastní vahou těla, tedy bez činek, s prvky prevence proti zranění. V domluvený čas pustíme kamery. Já jim cvik vysvětlím, ukážu a pak s trenérem mužstva, který je vedle mě u obrazovky, kontrolujeme provedení, příp. si přepínáme na jednotlivé hráče, abychom viděli detaily, a vytýkáme chyby či je povzbuzujeme. To slyší ve skupině všichni, takže je to motivuje a udržuje v pozornosti. Vedle těchto posilovacích programů má každý hráč kondiční plán, kdy má dané, kolik a v jakém tempu má odběhat. To už samozřejmě není přes Skype, ale máme o plnění této části zpětnou vazbu a kontrolu prostřednictvím aplikace, ze které nám kluci posílají výsledky. Tyhle plány se liší podle věkových kategorií. I u těch posilovacích programů jsou s ohledem na věk hráčů určité drobné odchylky. Každý trénink si pak kolektivně vyhodnotíme, kluci nám říkají, jaké měli potíže, příp. říkají drobná zranění, své připomínky apod. Je to vlastně kolektivní trénink, jen na obrazovkách.

V obrazovém režimu jste už třetí týden. Zvyšujete nějak zátěž, nebo ji naopak snižujete?
Je to spíš klasický tréninkový objem. Jen samozřejmě nemůžeme dávat cvičení, která se dají dělat jen na hřišti. Ale kupříkladu změny směru pohybu dokážeme do těch cviků dostat. Chceme připravit klukům co nejvíce pestré tréninky.

Hráči trénují jen před kamerami ve svých domovech?
To samozřejmě ne. On line přenosy jsou jen u posilovacích lekcí. Kondiční věci řeší kluci na svých zahradách. Ten, kdo bydlí v centru města, chodí třeba na cyklostezku brzo ráno. Kluci si to řeší individuálně a musím říci, že jsou perfektní a myslím, že ten systém funguje dobře. Je to pro každého nová zkušenost, kterou nikdo nemohl předpokládat. Budu se opakovat. Tím, že spolupracujeme všichni dohromady, trenéři, kondiční, fyzioterapeuti i hráči, tak tu situaci zvládáme dobře.

V půlce týdne rozhodl FAČR o ukončení všech soutěží kromě 1. a 2. ligy. To se týká i mládežnických celků. Bude to mít dopad i na vaši současnou snahu?
Je to všechno čerstvé. Určitě se o tom budeme bavit. Sice jsme i s touto variantou tak trochu počítali, ale teď je opravdu čas vše důkladně promyslet a naplánovat. Uvidíme, kdy nás pustí aspoň trénovat společně. Je možné, že teď hráčům necháme trochu volna, ale pak, pokud nebudou umožněny skupinové tréninky, půjdeme stejným způsobem jako dosud.

I prvoligoví hráči si nejvíce naříkají, že jim chybí fotbalový míč a práce s ním. Jde ho vůbec v tomto způsobu tréninku nějak nahradit?
Je to složité. Snažíme se ho aspoň využívat jako pomůcku při některých cvicích. V individuálních plánech se míče objevují, ale je to závislé zase na konkrétních podmínkách hráčů, o kterých jsme mluvili. Tzn. jestli mají zahradu nebo chodí někam mimo města. Je jasné, že práce s míčem v této chvíli trpí nejvíce.
  

 


 

Tagy článku

TOPlist