Mládež Slovácka sází na tradici a zkušenost
Foto: 1.FC Slovácko / Slovácko vsází u mládeže na tradici a zkušenosti
Fotbalová mládež Slovácka má za sebou období, které nepatří k těm nejjednodušším v historii klubu.
V loňské sezóně muselo hodně "šturmovat", aby se jeho výkladní skříň zachránila v elitní soutěži, a do toho se i na Slovácku začaly roztahovat další ligové kluby a lákat největší talenty. S manažerem mládeže 1.FC Slovácko Zdeňkem Botkem jsme se podívali, jak se s touto výzvou Slovácko vyrovnalo.
Devatenáctka v klidném středu tabulky
Devatenáctka Slovácka vstoupila do letošní sezóny mnohem lépe než v loňském roce, kdy se od startu ligy potácela na dně tabulky. Tým vedený trenérem Michalem Kalvachem se pohybuje v klidném středu tabulky. Po polovině soutěže je na sedmé příčce, se ziskem dvaadvaceti bodů. Zdá se, že vedení slováckého klubu tentokrát nic nepodcenilo. „Je pravda, že před rokem jsme byli poslední a měli deset bodů. My jsme však nic nepodceňovali ani v loňské sezóně, bohužel výsledky tomu neodpovídaly. Letos je v kádru řada velmi zajímavých hráčů, kteří už mají zkušenosti s dorosteneckou ligou z minulé sezóny, i proto jsme očekávali, že by výsledky měly být lepší než loni na podzim. Jsme pochopitelně rádi, že práce trenéra Kalvacha a jeho realizačního týmu tyto předpoklady přetavila ve skutečnost. Ale pozor, zajíci se počítají po honu a do konce sezóny je ještě daleko,“ nechce přehánět optimismus manažer mládeže 1.FC Slovácko Zdeněk Botek.
Kunovice měří síly se Spartou
Pozornost však na Slovácku věnují i dalším mládežnickým kategoriím. Do letošní sezóny sloučili věkové kategorie U18 a U19 a nový, funkčnější model nastavili i v kategorii U16. „Sloučením osmnáctky a devatenáctky do jednoho týmu jsme se zařadili mezi průkopníky tohoto spojení. Dnes už i FAČR vážně zvažuje zrušení soutěží kategorie U18. Pokud jde o naši U16, tak ta hraje pod křídly Kunovic třetí nejvyšší soutěž, což je pro ni optimální příležitost dlouhodobé soutěže. Vedle toho má ale i pravidelnou konfrontaci se stejnou věkovou kategorií špičkových mládežnických týmů, jako je Sparta, Baník, Jihlava, Trenčín, reprezentace Slovenska U16 apod. Jsme přesvědčeni, že je to momentálně nejoptimálnější model pro rozvoj hráčů v tomto věku. Hrají pravidelnou soutěž, k tomu přátelská utkání se silnými soupeři a Memoriál Vlasty Marečka, který je pro ně další konfrontací s top kvalitou v této kategorii,“ popisuje Botek změny v mladší dorostenecké věkové kategorii.
Rodiče procitají z baníkovského snu
Problémem mládežnických týmů Slovácka byl donedávna odliv nejtalentovanějších hráčů především do ostravského Baníku, který stahoval největší talenty z celé Moravy. „Začíná se potvrzovat to, na co jsme rodiče před několika sezónami upozorňovali. Ani týmy Baníku totiž nejsou nafukovací. Ze zhruba devítky našich odchovanců, kteří tehdy do Ostravy odešli, se jich šest v různých formách vrátilo do našich mužstev. Jen to potvrzuje, že jsme stále velmi dobrou adresou pro výchovu mládežníků pro profesionální fotbal a není úplně zapotřebí přestupovat v raném věku do českých velkoklubů. Jistě není náhodou, že např. Tomáš Sivok nechává svého 16letého syna hrát za České Budějovice, i když do Sparty by mohl přestoupit okamžitě."
Mládež není jen dorost
Přestože Slovácko na rozdíl od movitějších klubů nemá vlastní tréninkové centrum, Zdeněk Botek se nebojí nabízet mladým fotbalistům a jejich rodičům Slovácko jako dobrou adresu. „Proces začíná již v žákovských kategoriích, kde máme velmi slušný základ. Těžíme z dlouholeté spolupráce se Základní školou Sportovní, což s sebou přináší vedle zázemí sportovního areálu v sousedství školy také významnou propojenost našich trenérů s pedagogy této školy. Proto nabízíme společně se školou nejen fotbalový servis, ale také vyvážený rozvoj fyzické i mentální stránky dětí a mládeže. Přece jen v této etapě vývoje fotbalisty není nutná a možná ani vhodná úzká specializace jen na fotbal. Ve škole se v rámci výuky dostává žákům i obecných sportovních návyků v kolektivních či individuálních sportech. Současně začínají získávat i návyky péče o vlastní tělo díky pohybové kompenzaci a regeneraci. Na to navazujeme i v naší akademii, kdy už v žákovských kategoriích je k dispozici náš vlastní fyzioterapeut,“ popisuje zlepšující se podmínky akademie Slovácka jeho manažer mládeže.