Mrkus a Fusková mistry republiky!

Slovácko Sport 15 / 03 / 2010

Šachisté z SK Staré Město zazářili na republikovém šampionátu mládeže a juniorů v Koutech nad Desnou. Desetiletý František Mrkus a o dva roky starší Martina Fusková vybojovali titul mistrů republiky!
Šampionát se hrál švýcarským způsobem na devět kol a Mrkus vyhrál způsobem start-cíl, když ztratil jediného půl bodu za plichtu v sedmém kole s českolipským Liškou. V konečném účtování však o jeho triumfu rozhodlo vítězství nad Soukupem z Ústí nad Labem, pro kterého to byla jediná ztráta v turnaji!
Martina Fusková v kategorii H12 měla cestu na vrchol poněkud klikatější. Do čela se vyhoupla až po šestém kole, když využila zaváhání Suchomelové z Havlíčkova Brodu, její jediné přemožitelky. Šanci na zlato však Fusková chytila za pačesy a nepustila. Zatímco Suchomelová ve zbývajících třech partiích získala jen půldruhého bodu, staroměstská naděje o bod více a bylo rozhodnuto. Na triumfu Fuskové nic nezměnila ani druhá plichta na turnaji s pátou Novotnou z Liberce.
Mrkus s Fuskovou však nebyli jedinými zástupci Uherskohradišťska na severu Moravy.  Do elitní desítky se ještě protlačil jejich týmoví kolegové Vojtěch Dobeš v kategorii H14 a Jana Zpěváková v kat. D 16, oba byli shodně pátí. Zbývající výsledky, H16: 12. Luděk Volčík, 20. Pavel Náplava (oba Boršice), D14: 11. Lenka Blechová (Staré Město), 16. Lenka Slabá (Boršice).

autor: ceh, oj