Musíme se semknout a zachránit ligu, říká Vít Valenta

Musíme se semknout a zachránit ligu, říká Vít Valenta
Uherské Hradiště Sport 16 / 04 / 2010

Přestože v lednu oslavil už šestadvacáté narozeniny, připsal si první prvoligové minuty na české scéně až v této sezóně.
Od chvíle, kdy se stal jednou z prvních posil Slovácka pro ligu, si připsal už celkem dvacet startů v nejvyšší soutěži. Jenže zatímco na podzim nastupoval zpravidla v základní sestavě, na jaře spíše střídal a pro zápas v Ostravě byl slovácký tvůrce hry od poloviny září znovu v zahajovací sestavě. Aktivní kreativní záložník končí svou první sezónu v Česku. Sezónu, ve které stále čeká na svou první ligovou trefu.

Už máš za sebou skoro celou sezónu v Česku. Jak bys zhodnotil zdejší fotbalové prostředí?
Uteklo to hrozně rychle. Hraje se mi tady vážně dobře, co mně ale na české lize zklamalo, jsou návštěvy na stadionech. V Holandsku je na ligu čtyřicet tisíc lidí, tady, když to porovnám, na některých zápasech jen hrstka, což mě mrzí. Naštěstí doma máme podporu vynikající, lidi jezdí ve větších počtech i ven. Tímto bych chtěl také fanouškům moc poděkovat za podporu.
Z hlediska hry pak myslím, že je v Česku fotbal mnohem víc o bojovnosti. V Holandsku to bylo více o technice, práci s míčem a taktice. Jsem tady ale hodně spokojený, takže výtky žádné nemám.
A tvé hodnocení jara?
Těžko hodnotit, protože když se podíváme na tabulku, tak spokojení být nemůžeme, chtěli jsme mít větší klid na konci a místo toho musíme bojovat o přežití.
Jsi jeden z nejpilnějších střelců, přesto se ale stále nedaří dát gól.
Kluci mi před sezónou říkali, že rozhodnu v důležitých zápasech, tak pořád čekám, kdy to tam padne. Snad to bude už teď v sobotu. A k tomu, že střílím? Když se nevystřelí, nedá se gól. Někdy to sedne, někdy ne, ale věřím, že dám gól co nejdřív.
Zatímco jsi hrával hlavně ve středu zálohy, poslední zápasy jsi odehrál spíše na levé straně. Co ti vyhovuje víc?
Vzhledem k tomu, že jsem univerzální, obounohý hráč, tak je mi to docela jedno. Vyhovuje mi obojí, ačkoli musím říct, že se mi v posledních zápasech na levé straně docela dařilo a skýtá to i další taktické možnosti.
Konkurence v záloze na Slovácku je velká, takže je asi hráč rád za každou šanci.
To je pravda. Ale konkurence je potřeba a trenér má více variant. Já můžu pro to, abych hrál dělat, jen to, že se snažím na tréninku, přidávám si po tréninku a snažím se prosadit. Ostatní už je na trenérech.
Výsledky a pohyb tabulkou je na jaře jako na houpačce. Jak se to projevuje na týmu?
Víme, že hrajeme o záchranu a není nic jistého, tak se to někdy prostě projeví. Hráči nejsou stroje, aby to na ně nemělo vůbec vliv. Každopádně máme kádr poskládaný dobře a jsou tu hráči zkušení dost na to, aby dokázali ligu zachránit.
U týmu jsou patrné výkyvy v herním pojetí. Střídají se zápasy hrané hodně defenzivně a divoké zápasy jako ten s Baníkem.
Každý zápas je jiný, stejně jako i soupeři a jejich styly. Trenér se snaží vymyslet co nejlepší taktiku na každého soupeře a tomu odpovídá i rozestavení a hráči. Chápeme, že diváci hlavně doma očekávají ofenzivní pojetí, spoustu šancí nebo alespoň převahu a nasazení. Všechno ale vychází z defenzivy. Pokud nedostaneme gól, tak získáme bod(y). Jde jen o to, proměnit své šance.
Diváky mohl alespoň trochu navnadit i výkon v Ostravě, proti které jste odehráli hodně dobrý zápas.
Pro diváky to asi byl slušný zápas. Hrál se aktivní fotbal, byly šance, padaly góly, přišlo hodně diváků, bohužel jsme měli i trochu smůly a nedokázali jsme se vyvarovat chyb. Snad se nás štěstí bude držet aspoň teď ve zbývajících zápasech.
Tys hrál na Bazalech poprvé a asi i naposled (vzhledem k výstavbě nového stadionu), jak se ti tam hrálo?
Atmosféra byla výborná, fanoušci jsou tam výborní, takže se mi tam hrálo dobře. Jen škoda výsledku.
Jak jsi ze svého pohledu viděl ten zápas?
Je určitě škoda, že jsme tam nedokázali uhrát nějaký bod, protože i když nás Ostrava místy přehrávala a měla i další šance, my si své vypracovali taky. Papírově to měl být jednoznačný zápas pro domácí Baník, ale skutečnost byla jiná a hodně jsme favorita potrápili. Ve druhé minutě jsme vedli, ale nechali jsme se zatlačit a do poločasu dvakrát inkasovali.
A zase to bylo po individuálních chybách.
Bohužel ano. Hrála v tom roli trochu smůla, ale fotbal je hlavně o chybách a o jejich potrestání. A Baník byl v tomto směru efektivní.
Přesto se vám ještě povedlo srovnat, což se třeba dříve moc nedařilo.
To je pravda, srovnali jsme na 2:2 a byly i další šance na otočení výsledku. V první půli tutovka Fujiho (Lukáše Fujerika – pozn. red.) nebo za stavu 2:3 i na vyrovnání, nakonec se to ale nepovedlo. Zase jsme si potvrdili, že hrát se dá s každým.
Herní projev mužstva na Baníku byl ale hodně odlišný od domácího zápasu s Libercem. Čím to?
Každý zápas je jiný. Nutno říct, že tým vždycky hraje to, co mu dovolí soupeř, a Liberec hrál v prvním poločase u nás hodně dobře. Navíc my jsme hráli hodně zakřiknutě a „probrali“ jsme se až v druhé půli. Zápas s Baníkem byl atraktivnější i proto, že domácí chtěli hrát fotbal, nezavírali to vzadu a hrálo se nahoru-dolů.
Zkrátka něco úplně jiného než třeba domácí zápas s Budějovicemi, které hrály hodně zezadu.
Pokud hrajeme do plných, tak se hraje úplně jinak.
Od Bohemky se asi v sobotu dá čekat něco podobného.
Zřejmě ano, myslím, že budou hodně zalezlí a bude moc těžké se dostat do zakončení. Navíc hrají i docela fyzický styl fotbalu, takže čekám hodně těžký zápas.
V čem jsou podle tebe přednosti soupeře?
Hlavně v nasazení a bojovnosti. I na Bohemce to byl hodně „bolavý“ zápas. Souboj za soubojem, kontaktní fotbal, agresivní a bojovný styl, navíc síla v brejcích a přechodu do útoku.

autor: STANISLAV HORÁK

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace