Na Evropě slavila bronz

Na Evropě slavila bronz
Uherské Hradiště Sport 22 / 02 / 2016

Softbalistka Tereza Vlčková zářila v Holandsku i na kunovické Mlatevni

K jedněm z nejpopulárnějších sportů patří v Kunovicích softbal. A právě softbalistky Snails Kunovice patří v poslední době mezi nejvytíženější hráčky. Bojují v domácí ženské extralize, juniorské extralize a k tomu některé ještě oblékají reprezentační dres.
Patří k nim i Tereza Vlčková, pro kterou byl loňský rok nejen hodně náročný, ale také úspěšný. S juniorkami obhájila prvenství v extralize, s ženami pak třetí místo a k tomu si ještě z mistrovství Evropy žen v Holandsku přivezla bronzovou medaili. Když na konci šesté třídy vyrazila s kamarádkami na první trénink, nemohla tušit, že ji tento sport uchvátí natolik, že jednou bude patřit k oporám týmu. „Z původní zvědavosti se nakonec vyklubal trvalý vztah. Ze skupinky holek, které jsme tenkrát šly na první trénink, jsem u softbalu zůstala jen já, ale je pravda, že některé holky se vrátily a zkoušejí to v kunovickém béčku,“ říká dvaadvacetiletá opora kunovických Šnečic, která ještě ke sportovnímu vytížení musela přidat i školní povinnosti. Čekala ji totiž závěrečná bakalářská práce na Vysoké škole báňské v Ostravě.
V loňském roce čekal na kunovické ženy i juniorky, potažmo Terezu Vlčkovou, která za oba týmy pravidelně nastupovala, nelehký úkol. A to obhajoba juniorského titulu a ženského extraligového bronzu. „Obhajoba je vždycky těžší a v loňském roce se toto pravidlo potvrdilo na sto procent. Vybojovat titul, nebo bronzové medaile je krásné, ale pak je minimálně obhájit, to bylo ještě těžší. K tomu mi ještě přišla pozvánka do ženské repre k účasti na evropském šampionátu,“ líčí Tereza, co všechno musela v loňské sezoně zvládnout. Asi největším zážitkem byl právě evropský šampionát v Holandsku. Do ženské reprezentace totiž dostala premiérovou pozvánku. „Probojovat se do nominace nebylo vůbec lehké, když už jsem ale pozvánku dostala, říkala jsem si, že by bylo hezké, kdybych si v některém zápase mohla zahrát a vystřídat vytíženější hráčky. Větší ambice jsem si opravdu nedávala. Spíš to mělo být o sbírání zkušeností,“ vzpomíná na dobu před odjezdem na červencový šampionát. Realita byla ale nakonec jiná.
Tereza měla totiž parádní formu, a tak ji trenér Kusý postavil do základní sestavy. „To jsem vůbec nečekala, ani spoluhráčky. Pro mě to byl velký úspěch, že mě trenér nominoval do zápasů. Zápasy v základní skupině zase až tak těžké nebyly. To hlavní přišlo až v play off. To už jsem si opravdu myslela, že trenér bude stavět zkušenější hráčky, ale stále jsem měla jeho důvěru. Věděla jsem, že nás čekají daleko těžší a důležitější zápasy, takže se projevila i nervozita,“ pousměje se při vzpomínce na zápasy o všechno. K nim patřila utkání s Ruskem či Holandskem, které dokonce ovlivnil silný déšť a vítr. „Celý turnaj byl hodně náročný, poprvé se hrálo třináct zápasů a do většiny jsem měla možnost zasáhnout, takže maximální spokojenost,“ dodává Tereza, která se ze své premiérové účasti v ženské repre vrátila s bronzovou medailí.
Po návratu z evropského šampionátu čekaly na Terezu rozjeté mistrovské soutěže. Víkend co víkend na ni čekaly porce zápasů. „Zápasy za ženy v extralize jsou stokrát těžší než ty juniorské. Zatímco extraliga juniorek měla karty rozdány docela jasně, Šnečice totiž patřily k největším favoritům na titul, mezi ženami to byl doslova boj o každý bod. Možná jsme mohly skončit ještě lépe než třetí, ale nestalo se tak. Škoda, soutěž jsme měly rozehranou dobře, ovšem v klíčových okamžicích v semifinále nám chyběl kousek toho pověstného štěstíčka. Pražská Krč byla loni k poražení. Na finále jsme herně měly,“ pokrčí rameny Vlčková, pro kterou už bude aktuální jenom soutěž žen a reprezentace. „Věkově už mezi juniorky nepatřím,“ směje se a doufá, že se na kunovické Mlatevni bude i letos slavit.

Pohled trenéra
Tereza je základním stavebním kamenem jak mistrovského týmu juniorek, tak i bronzových žen. Její výkony především v obraně na postu spojky jsou velkou jistotou úspěchu obou týmů. V loňském roce se jí podařilo probojovat do týmu ženské reprezentace, což bylo vyvrcholení její dlouhodobé a zodpovědné přípravy. Byl jsem rád, že se jí podařilo i přes počáteční nedůvěru probojovat do základní sestavy, ve které vydržela až do závěrečných bojů a mohla si na krk pověsit bronzovou medaili. K ní pak přidala i domácí zlatou juniorskou a bronzovou seniorskou. Jsem rád, že Tereza dokáže skloubit studium na vysoké škole se sportem, aniž by musela změnit působiště, tedy Kunovice. To ne všechny studentky vysokých škol zvládají. Pokud bude ve svých výkonech i nadále pokračovat, má šanci se dostat do nominace na světový šampionát do kanadského Vancouveru.
Pavel Křivák, trenér Snails Kunovice

Podporuje ji celá rodina

Celá naše rodina je sportovně založena. Já jsem v mládí hrával fotbal, ale aktivně jsem se věnoval i jiným sportům, např. triatlonu. Proto jsme s manželkou chtěli, aby i naše dcery měly všestranný rozvoj. Tereza se původně věnovala volejbalu, ale tento sport ji moc neuspokojoval. Asi v osmé třídě přišla s tím, že se přihlásila do softbalu. Když jsem viděl její nadšení pro tento sport, byl jsem rád, že ji tak baví. Vozili jsme ji na tréninky, na soustředění a všemožně ji podporovali. Když v šestnácti začala hrát za ženy, zrovna se v Kunovicích bojovalo v 1. lize o extraligu, kterou od té doby úspěšně zvládá i přesto, že věkem patřila mezi juniorky a ke všemu studuje vysokou školu. První půlrok v roce 2015 byl vzhledem ke státnicím hodně náročný. Myslím, že právem byla v loňském roce klubem oceněna jako nejužitečnější hráčka. Celkově byl loňský rok pro ni velmi úspěšný. Na mistrovství Evropy žen odjížděla coby náhradnice, ale dokázala se propracovat do základu a nakonec měla v týmu klíčovou pozici. Když pak celá rodina, a to je nás opravdu hodně, sedíme na tribuně a vidíme oslavy jak titulu mezi juniorkami, či bronzu mezi ženami, říkáme si: Vybrala si správně. Moc jí fandíme.
František Vlček, otec

Tereza Vlčková
 softbalistka
 největší úspěchy 2015
3. místo ME žen, 3. místo extraliga žen, 1. místo extraliga juniorek

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace