Na ledě vytáčí piruety

Na ledě vytáčí piruety
Uherské Hradiště Sport 08 / 02 / 2019

Adam už ve skocích přidává na obtížnosti

Krasobruslení je sport, který dokáže třeba během olympijských her přitáhnout k televizním obrazovkám miliony diváků. Je to také sport, ve kterém o výkonu jednotlivých závodníků rozhodují rozhodčí, kteří udělují body za předvedené výkony. Sport, kterému se věnuje i jedenáctiletý Adam Tarabus z Uherského Brodu. A právě jeho výkony za minulý rok ho vynesly až do ankety o nejlepšího sportovce okresu v kategorii do 15 let. „Od mala jsem byl hyperaktivní dítě. Podle toho, co mi maminka vyprávěla, to se mnou neměla vůbec lehké. Nechtěl jsem totiž vůbec spávat a byl jsem doslova k neutahání. Proto se mně snažila vymyslet co nejvíc sportovních aktivit. Když už ani plavání nezabíralo, zkusila mě přihlásit do kroužku bruslení,“ popisuje Adam, jak ke sportu na bruslích přišel. Z původního nadšení, že z Adama bude hokejista, brzo sešlo, protože to naráželo na jeden nepřekonatelný problém, a to oblékání hokejové výstroje. „Druhou variantou místo hokeje je už jen krasobruslení a to se mi líbilo daleko víc. Začal jsem v kroku trénovat dvakrát týdně a nakonec mě mamka přihlásila do bruslařského klubu. Mě prostě bavilo jezdit sám,“ doplňuje mladý krasobruslař.
Na začátku Adam navštěvoval krasobruslařský klub spolu s kamarádem, ale toho to po chvíli přestalo bavit. „Bylo nás tam více kluků, ale postupem času odcházel jeden za druhým. Je to hodně náročný sport, pro který se toho musí hodně obětovat. Třeba na hodiny baletu vůbec nechodím. To je spíše pro holky,“ dodává s úsměvem Adam Tarabus, který na první závody vyrazil v pěti letech. Na suchých trénincích, tedy mimo led, tak musí pilovat všechny kroky, odrazy, piruety. „Na speciální tréninky chodím, ale na gymnastiku a balet opravdu ne. Každopádně musím mít na každý trénink a závod tělo protažené, pružné. Bez toho by to nešlo. Proto raději jezdím na speciální tréninky až do Brna, kde trénuji dvě hodiny na ledě a hodinu mimo. K tomu jsou i konzultace,“ poodhaluje, co všechno znamená krasobruslení. První skok, který zvládl, byl salchow. Naopak Rittbergerův skok dělal docela problémy. „Tady je potřeba se odrazit z jedné nohy, ale já se snažil z obou naráz. Nakonec jsem to ale zvládl. V sedmi jsem skákal jednoduchý axel. V loňském roce už jsem skočil dvojitý axel. Teď se snažím skákat trojitý toeloop a salchow,“ říká Adam ke skokům.
V loňském roce se Adamovi podařilo vyhrát Olympiádu dětí a mládeže, která se konala v Pardubickém kraji. V barvách Zlínského kraje vybojoval jednu z celkových dvou zlatých olympijských medailí. „V kategorii mladších chlapců nás sice moc nebylo, ale přesto nebylo zrovna lehké vybojovat první místo. Všichni chtěli být první, naštěstí jsem neudělal moc chyb a skočil všechny dvojité skoky,“ pousměje se Adam, který by chtěl další takovou medaili vybojovat už na opravdové olympiádě. Zatím ale sbírá zkušenosti na závodech nejen v Česku, ale i v Evropě. „Třeba na mezinárodních závodech v Budapešti jsem skončil na druhém místě v docela nabité konkurenci, a to i přes to, že moc kluků se tomuto sportu nevěnuje.“
V roce 2017 získal ve své věkové kategorii titul domácího šampiona. V loňském roce se mu podařilo titul obhájit. „První titul jsem vybojoval na domácím ledě v Uherském Brodě. Obhajoba, která byla hodně těžká, probíhala v Orlové. Většinou se závody konají až na konci sezony, kdy už je toho opravdu hodně, ale dokázal jsem se dobře připravit a titul obhájit. Ještě by to chtělo získat titul i v letošním roce,“ dodává s úsměvem k případnému zisku třetího titulu v řadě. Ale sám ví, že bude muset opět přidat na obtížnosti skoků, tedy zařadit třeba trojité skoky. Bez toho už to asi nepůjde. „Je mi jasné, že jsou to další hodiny a hodiny tvrdé dřiny jak na ledě, tak na suchu. Už teď trávím většinu času tréninkem. K tomu si přidávám další sporty, jako je tenis či florbal,“ uzavírá Adam Tarabus, který je zařazen i do projektu nadaných dětí.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace