Na Slovácku bych rád zůstal, přeje si Tomáš Košút

Na Slovácku bych rád zůstal, přeje si Tomáš Košút
Foto: mao  /  Tomáš Košút (vpravo).
Uherské Hradiště Sport 03 / 04 / 2010

Svou kariéru začal v Piešťanech, ze kterých zamířil do Nitry, a další štací někdejšího kapitána slovenské reprezentace do devatenácti let už byla Sparta Praha.
Ještě loni hrál (a vyhrál) v jejím dresu první ligu staršího dorostu, na podzim si pak zahrál devět zápasů za béčko v druhé lize. V zimní přestávce z hlavního města zamířil na Slovácko, a ačkoli v lednu oslavil  teprve dvacet let, řadí se Tomáš Košút mezi opory zadních řad Mazurova výběru a velkou měrou se podílí na prozatím úspěšném tažení za záchranou.

Kdy ses dozvěděl o zájmu Slovácka?
Vůbec poprvé to bylo na konci podzimní části, ale tenkrát se vlastně ani nezačalo jednat. Jednání totiž stopla Sparta, která mě nechtěla uvolnit.
Jak to?
V té době měla problémy se stopery a navíc to vypadalo, že dostanu nějaké nabídky ze zahraničí, takže to byla taková nejistá doba. Ale v lednu už jednání proběhla a vše se dotáhlo do zdárného konce.
Zmínil ses i o jiných nabídkách, co nakonec hrálo největší roli v rozhodování?
Nejdůležitější pro mě bylo, abych ve svém novém klubu pravidelně hrával. Jako mladý fotbalista potřebuju získávat zkušenosti a pravidelně nastupovat a ve Slovácku jsem měl největší šanci.
Ovlivnilo tvé rozhodování třeba i fotbalové prostředí, které na Slovácku je na poměrně vysoké úrovni?
I to hrálo určitou roli. Slovácko jsem trochu sledoval a měl i další informace, protože tady mám pár známých a kámošů, takže jsem věděl, že je tady výborné publikum, stadion a hraje se tu dobře.
Nevadilo ti, že jsi šel do klubu hrajícího o záchranu?
Jak jsem už řekl, potřebuju hrát a je relativně jedno, jestli je to v půlce tabulky nebo o záchranu. Kádr tady je kvalitní a věřím, že svými výkony pomůžu ke klidnému dohrání sezóny.
Co tréninkové podmínky a zázemí na Slovácku? Dá se to srovnat se Spartou?
Určitě dá, rozdíl je jen v tom, že v Praze jsme trénovali víc na jednom místě, zatímco tady jezdíme na tréninky do okolí.
Do klubu jsi přišel až před soustředěním v Turecku, jak jsi zapadl do kolektivu?
Netrvalo to dlouho a kluci nás s Martinem (Kunclem - pozn. red) vzali a nebyl žádný problém.
Asi pomohlo i to, že na Slovácku je hodně mladších hráčů.
To taky, ale pomáhali nám hodně i ti starší.
Jak bys hodnotil přípravu pod trenérem Mazurou?
Já přišel až na konci ledna, takže jsem nezažil to nejtěžší, kondiční přípravu, takže nebyla pro mě tak náročná.
A jak jsi byl spokojený s herním soustředěním v Turecku?
Hrál jsem ve všech zápasech, za což jsem byl rád, soupeři byli kvalitní, ale plán nebyl všechno vyhrát, ale spíše se co nejlépe sehrát a nacvičit nějaké herní situace a to se povedlo, takže se nedá hodnotit jinak než pozitivně.
Začátek sezóny se týmu příliš nevyvedl - hlavně po výsledkové stránce.
Měli jsme trochu smůlu. Podle mě jsme nehráli nějak špatně, ale selhali jsme v koncovce, kde měl naopak soupeř někdy zase trochu štěstí.
V uplynulém týdnu jste hráli tři utkání, dala by se nějak porovnat? Vypadalo to, že každý zápas byl, co se vývoje týká, úplně jiný
To je pravda. Zatímco se Slavií měly šance obě mužstva, protože Slávia k nám přijela hrát fotbal, nezalézala a nám to vyhovovalo, v Teplicích jsme chtěli uhrát nějaké body a hráli jsme hodně defenzivně a dařilo se držet nulu osmdesát minut, ale pak jsme po dvou chybách inkasovali.
Čím to, že jste osmdesát minut Teplice ubránili, ale v poslední desetiminutovce dvakrát padli? Mohlo to být vstřeleným gólem a tím, že jste se začali bát o výsledek?
To bych ani neřekl. My byli pod tlakem prakticky celý zápas, nedokázali jsme na delší dobu udržet míč vepředu, a když pak přišel na hřiště vysoký Došek, tak se tlak ještě zvýšil. Každopádně i v tomto zápase jsme měli kapku smůly hlavně při vyrovnávacím gólu. U toho vítězného jsem asi mohl být blíž já a Něma s Doškem vůbec nemusel skákat, takže to beru trochu i na sebe.
V posledním zápase jste v neděli přivítali České Budějovice. Tam ten průběh byl vlastně přesně opačný. Vy jste tlačili a soupeř bránil.
Přesně tak. Museli jsme hrát, tvořit a útočit do plných, Budějovice hrály v první půli jen na jednoho útočníka a naši branku vůbec neohrozily. My jsme nějaké šance měli, ale nepodařilo se nám je proměnit. Do druhé půle poslal soupeř útočníky dva, takže se nám trochu otevřel prostor, ale opět se moc nedařilo zdolávat jejich obranu, naštěstí se ale jedno okénko otevřelo a my dali vítěznou branku a výsledek už jsme ubránili.
Co zápas rozhodlo?
Řekl bych, že to byla naše vytrvalost a trpělivost. Nechtěli jsme opakovat zápas s Brnem, kde jsme taky tlačili, ale pak jsme zapomněli na zadní vrátka a byli za to potrestáni.
Nula vzadu, to už se Slovácku dlouho nepovedlo, to určitě potěší nejen trenéra, ale hlavně obránce a brankáře.
Jsem za to hrozně rád, protože jsem cítil, že už v minulých zápasech jsme dostali trochu zbytečné góly, a takový zápas určitě zvedne sebevědomí. Doufejme, že nulu vzadu udržíme i s Libercem.
Důležitá je i komunikace obránců s brankářem. Jak se ti spolupracuje s tvým krajanem Mirou Filipkem?
S Mirou je spolupráce dobrá, skvěle si rozumíme, ale bránění je o kompaktnosti a o nasazení celého mužstva, takže důležitá je i souhra s ostatními.
Čeká vás nebezpečný a útočně laděný Liberec. Co se dá čekat od tohoto duelu?
Já osobně čekám, že Liberec nepřijede s úpornou defenzivou, ale bude chtít hrát fotbal. Diváci se v takovém případě můžou těšit na atraktivní zápas a já doufám, že na konci se potřetí za sebou doma budeme spolu s nimi moci radovat z vítězství.
Jak hodnotíš své dosavadní působení na Slovácku?
To se nedá hodnotit jinak než pozitivně. Hraju, snažím se dát do zápasu maximum, fanoušci nás ženou dopředu, mně i týmu se začalo dařit, takže jsem rád a doufám, že to tak bude i nadále.
V týmu jsi na hostování s opcí. Uvažoval jsi už o tom, co bude po skončení sezóny?
Mně se na Slovácku moc líbí a jsem tady spokojený, takže bych byl rád, kdybych zůstal a hrál za Slovácko i v dalších sezónách.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace