Na trůn Pjajčíková, vítězství věnovala rodině

Uherské Hradiště Sport 09 / 04 / 2015

Vodák vyhrál anketu po 16 letech, druhý byl muškař Roza, třetí jezdec Kalina

Sportovci na Uherskohradišťsku mají po pěti letech svou královnu. Na trůn usedla kajakářka Kateřina Pjajčíková z Ostrožské Nové Vsi, která převzala symbolické jablko a žezlo po motocyklovém závodníkovi Michalu Šlezarovi. Populární anketu ovládl vodák po dlouhých 16 letech...
Když v roce 1999 přebíral nejlepší cenu pro sportovce rychlostní kanoista Zbyněk Ondračka, Pjajčíkové byly dva roky. Ve čtvrtek na jeho triumf navázala. „Jsem šťastná, je to úžasné. Zbyněk je ale jiný level,“ odmítá srovnání Pjajčíková. Ondračka totiž vyhrál v 90. letech anketu hned čtyřikrát a nakonec byl vyhlášen sportovcem desetiletí. „Vítězství si každopádně moc vážím, patří mé rodině a hlavně tátovi, který mě od pěti let trénuje,“ uvedla dojatá osmnáctiletá slečna.
Druhé místo obsadil Luboš Roza, muškař z Bojkovic, který jako první na světě získal titul juniorského mistra světa (2004), mistra Evropy (2008) a loni i seniorského mistra světa. „Muškaření je aktivní způsob rybolovu, nestačí jen nahodit udici a čekat, ale je třeba prokázat kvalitu a schopnost rybu ulovit,“ vysvětlil netradiční sport Roza. Medailisty doplnil motocyklový závodník Karel Kalina ze Starého Města, mistr republiky v kategorii Klasik 175 ccm.
„O titul jsem ale málem přišel,“ líčil Kalina. „Na závodě v Hořicích jsem totiž spadl, ale naštěstí jsem do dvaceti sekund stroj posbíral, roztlačil i nastartoval a nakonec dojel druhý, což nikdo nechápal,“ usmívá se šedesátiletý jezdec.
Ceny nejlepším předávala cyklistická legenda Jozef Regec, který reprezentoval Československo a pak i Českou republiku. V roce 1986 vyhrál první etapu Závodu míru v Kyjevě, populární závod jel dohromady čtyřikrát, zúčastnil se mistrovství světa i Olympijských her v Soulu (1988), kde byl desátý mezi jednotlivci a osmý v časovce, což zatím žádný český cyklista nepřekonal.
Těsně pod stupni vítězů skončil Stanislav Hromada, sportovní král z roku 2012, a páté místo patří skifařce Michaele Tomaštíkové (za svobodna Korvasová - pozn. autora), která se do závodního kolotoče vrátila po třináctileté odmlce. A loni hned vybojovala dva tituly mistryně republiky, ve skifu a čtyřce bez kormidelníka. „Je to náročné, ale motivace mám dostatek. Chci porážet mladší a probojovat se v párové čtyřce na olympijské hry do Rio de Janeira,“ vysvětlila comeback Tomaštíková. Za ní skončili fotbalista Libor Došek, šermíř Michal Trubačík, softbalistka Denisa Húsková, sprinter Zdeněk Stromšík a fotbalistka Radka Bednaříková.
Souboj o nejlepší kolektiv roku vyhrála Vlčí smečka atletů Slovácké Slavie Uherské Hradiště v čele se Zdeňkem Stromšíkem a Kateřinou Vávrovou. Druhé místo obsadili pákaři Armwrestling clubu Hluk a třetí fotbalisté 1.FC Slovácko.
Cenu Miroslava Valenty seniora za celoživotní přínos ve sportu, která je udělována od roku 2005, převzal atlet Miroslav Jurek, který je stále držitelem čtyř českých běžeckých rekordů.
Anketu tradičně pořádá redakce týdeníku DOBRÝ DEN S KURÝREM.