Na vysněnou medaili stále čeká

Na vysněnou medaili stále čeká
Uherské Hradiště Sport 26 / 01 / 2019

Dobrou přípravu zhatila jedna chyba

Když v šesti letech přišel Ondřej Machala za rodiči, že by chtěl vyzkoušet judo, vůbec netušil, že jeho otec se tomuto sportu také věnoval. „Vůbec jsem to nevěděl. Překvapilo, že s nápadem věnovat se judu nikdo nepolemizoval. Až se jednou přišel podívat na můj trénink a se všemi trenéry se znal, dozvěděl jsem se, že i on dělal judo,“ vzpomíná na začátky Ondřej, kterého k judu zlákal kamarád. „Chtěl jsem to jenom vyzkoušet, ale nakonec mi judo přirostlo k srdci tak, že si život bez něj už ani neumím představit,“ dodává úspěšný judista Ondřej Machala, který za svou závodní kariéru stál na bedně více než padesátkrát. „Medailí mám opravdu plný šuplík, ale republiková tam zatím chybí,“ bilancuje s lehkým optimismem své závodní úspěchy.

Body sbíral poctivě
Všechny začátky jsou těžké, o čemž se přesvědčil i Ondra, který musel nejprve zamakat na své kondičce. Po zvládnutí prvních závodů se začal postupně zdokonalovat. V loňském roce přestoupil do kategorie starších žáků a představil se zde v hmotnostní kategorii do 50 kg. Jeden z největších úspěchů je fakt, že se již potřetí v řadě dokázal probojovat přes sérií Českých pohárů a krajských přeborů na mistrovství republiky. Přesto, že mu nejdůležitější závod sezony nevyšel podle představ, hodnotí rok 2018 jako úspěšný se spoustou dobrých výkonů a výsledků. „Samotná nominace na republiku je velmi náročná. Z každého kraje tam chtějí všichni, ale postupují ve váze vždy jen dva nejlepší závodníci. Takže je třeba hlídat nejen ranking list určující pořadí závodníků v kraji, ale také třeba váhu, která je také klíčová,“ popisuje strastiplnou cestu k vrcholnému podniku sezony Ondra. „Sbírání bodů do žebříčku začíná hned na začátku roku Českým pohárem v Ostravě, který je zároveň nejlépe obsazeným otevřeným turnajem v ČR. Díky jeho věhlasu se ho pravidelně účastní výběry okolních států, zejména pak Polska.“ Sběr bodů do ranking listu pak vyvrcholí na konci roku republikovým šampionátem, jehož účastníky určí tzv. redukovaný Ranking list. Výkony nejlepších závodníků v kraji jsou většinou velmi vyrovnané, takže se o nominaci rozhodne třeba jen týden před turnajem samotným. Zejména pak pro postupujícího z druhého místa, což byl letos Ondrův případ. Proto neponechal nic náhodě a nasadil plný tréninkový režim zahrnující 3-4 tréninky týdně a nesčetná soustředění, což se nakonec vyplatilo. „Bylo to dlouhé čekání. Nejprve zavládla velká radost, ale času už příliš nezbývalo. Za týden jsem jel. Byl jsem rád, že jsem dobře připravený,“ doplňuje Ondra.

Už pomáhá i trénovat
V loňském roce se mistrovství republiky konalo v Ostravě. Ať už měl Ondra Machala plány jakékoliv, mezi více jak padesátkou závodníků ve své hmotnostní kategorii do 50 kilogramů se rozhodně neztratil. „Určitě jsem se chtěl probojovat co nejdál, ale jedna věc je chtít a druhá, jak se to podaří. Hlavně neprohrát hned zpočátku. Potom musíte čekat, jak si váš soupeř vede v dalším průběhu a zdali vás vytáhne do opravek. Je to specifický KO systém, kde zhruba čtvrtina poražených dostane druhou šanci. Proto jsou v judu dvě třetí místa,“ vysvětluje Ondra. „Bohužel drobná taktická chyba mě připravila o medailové boje. Nestačí být jen dobrý, tady je k výhře třeba i trocha toho pomyslného štěstí, kterého nebyl tentokrát dostatek. Letos bych si chtěl napravit reputaci,“ bere Ondra sportovně ne zcela vydařený turnaj.
To, že domácí vrchol sezony nedopadl podle představ, neznamená, že nebyla úspěšná celá sezona. „To určitě ne. Během roku se mi dařilo, v zápasech jsem vyhrával. Vybojoval jsem medaile na domácích turnajích, ale třeba také stříbro na mezinárodním turnaji ve Vídni. Cením si třeba i úspěchu z Memoriálu Saši Jurečky, kde jsem si mimo stříbra v kategorii U15 pověsil na krk i zlato v zápasech dorostu, což jsou soupeři o dva roky starší. Mimo to již aktivně pomáhám trénovat skupinu začátečníků, čemuž bych se chtěl v budoucnu věnovat,“ doplňuje sérii úspěchů Ondra, který je držitelem oranžovo-zeleného pásu.

Tagy článku

TOPlist