Nejdelší hod sezony si nechal až na závěr

Nejdelší hod sezony si nechal až na závěr
Uherské Hradiště Sport 28 / 01 / 2012

Oštěpař Slovácké Slavie Uherské Hradiště Martin Sklenář během loňského roku bojoval na dvou frontách. Na té sportovní se mu podařilo obhájit titul juniorského mistra republiky a ještě posledním hodem sezony stanovit nový juniorský výkon roku 2011. Ten má nyní hodnotu 69,04 metru. Druhý boj ho čekal ve škole v podobě maturitní zkoušky na obchodní akademii. A i tady dopadlo vše tak, jak mělo.
Koncem září se v Opavě konalo semifinále mistrovství ČR družstev mládeže. A právě tady na závěr sezony se Martinovi podařilo poslat oštěp těsně pod hranici sedmdesáti metrů. „Ani nevím, jak se mi tak daleko podařilo hodit. V závodě jsem přitom neměl žádné soupeře, druhý hodil 56 metrů,“ vzpomíná na hod sezony Martin, kterému vyšla technika hodu. „Před závodem jsem se cítil hodně odpočinutý. Hlavně mně vyšla technika. Zvolil jsem trochu jinou, než jsem byl zvyklý po celou sezonu. K tomu jsem si ještě vzal i jiný oštěp. Normálně házím s karbonovými, ty jsou ale trochu tvrdší. Teď jsem si vzal o něco měkčí a prostě to vyšlo,“ přemýšlí, co udělal jinak než v průběhu sezony. Možná to bylo i tím, že měl během sezony plnou hlavu maturity, kterou musel díky svým sportovním aktivitám dělat až v září, a právě závod v Opavě už byl až po úspěšné zkoušce z dospělosti. „A ještě jsem poprvé v sezoně startoval i v kouli a disku,“ říká pro doplnění Martin.
Přitom během celého roku Martin doslova bojoval sám se sebou. Oštěp mu prostě nelítal podle jeho představ. Jeho osobní rekord 65,95 metru, který byl zároveň i klubovým rekordem v kategorii mužů, ne a ne překonat. Natož se mu přiblížit. „Celý rok jsem se mu ani nepřiblížil. Oštěp jsem házel do vzdálenosti kolem 64,5 metru. Nešla mi technika, až na závěr to z ničeho nic přišlo téměř samo,“ dodává s úsměvem nadějný český oštěpař.
„Při hodu jsem měl mít nataženou levou nohu, ale já jsem ji pořád pokrčoval. Dokola jsme se to s otcem, který je mým trenérem, snažili vylepšit, ale moc se mi nedařilo. Házel jsem oštěp bokem, ale měl jsem víc otevřeně. Teď přes zimu musím na technice ještě zapracovat,“ říká Martin. První možnost už má za sebou. Čtrnáct dní v prosinci trénoval na Kanárských ostrovech se skupinou trenéra Rudolfa Černého, který stál za úspěchy Barbory Špotákové. „Na soustředění byla celá česká špička v čele se skupinou Honzy Železného, běžci s Petrem Svobodou. Druhou příležitost budu mít začátkem března, kdy s Janem Železným a jeho skupinou poletím na tři týdny do Jihoafrické republiky. K tomu tam bude i Tero Pitkämäki, finský oštěpař, který patří ke světové špičce,“ těší se už dnes na zajímavé soustředění uherskohradišťský atlet, o kterém se už na konci roku 2010 mluvilo, že přestoupí do Dukly Praha. „Zatím jsem stále v Uherském Hradišti, podmínky na trénování i samotné závodění mám perfektní. Ani v Dukle totiž nesmějí trénovat na trávě, což tady můžu. Teď chodím na jazykovou školu a od září, kdy bych chtěl na vysokou, snad zamířím do Prahy, kde je opravdové centrum sportu,“ je si vědom síly hlavního města.
I přesto, že stále závodí za Uherské Hradiště, jeho jméno už má mezi oštěpaři zvuk. O tom se přesvědčil těsně před Vánocemi, kdy se vrátil ze soustředění. „Přišla mi esemeska od Tomáše Dvořáka, že má pro mě dárek. Když jsme dojeli k němu domů, čekal na mě úplně nový oštěp. Hrozně mě tím překvapil,“ říká Sklenář.
Coby junior závodil v loňském roce Martin Sklenář naposledy. Před odchodem do mužské kategorie do 22 let obhájil titul na domácím juniorském šampionátu v Ostravě. „Byl jsem nejstarší ve své kategorii, a možná proto jsem neměl srovnatelného soupeře. Přesto mi hod 61,16 stačil na obhajobu juniorského titulu. Teď to ovšem bude už o mnoho těžší. V nové věkové kategorii je konkurence opravdu velká. Můj asi největší soupeř hází kolem 80 metrů, takže asi budu věčně druhý,“ směje se své nové roli Martin. „Každopádně je to pro mě velká výzva. On je totiž hodně nevyzpytatelný. Třeba na ME do 23 let v Ostravě mohl s přehledem vyhrát, ale nepostoupil ani z kvalifikace,“ dodává ke svému novému soupeři a novým výzvám, které ho letos čekají.

Martin neměl zrovna lehký rok
Sezonu zakončil Martin Sklenář parádním hodem v délce 69,04 metru, který ho zařadil na osmé místo v historických juniorských tabulkách, těsně za jeho otcem Robertem. „Myslel jsem, že mě v loňském roce už přehodí, ale pro Martina to nebyl zrovna lehký rok. V dubnu, kdy probíhala nejdůležitější fáze přípravy, měl náběh na mononukleózu, užíval antibiotika, takže jsme tři týdny nemohli pilovat techniku. Poté měla následovat maturita, ale protože měl hodně zameškaných hodin ze soustředění, dostal odklad až na září. Z toho všeho byl Martin docela špatný, my samozřejmě také. Tohle všechno se podepsalo pod tím, že jeho výkony neodpovídaly tomu, na co měl,“ říká Robert Sklenář, otec a trenér v jedné osobě, který věděl, že Martin na to, aby házel kolem 70 metrů, natrénováno měl. I přesto, že nebyl v optimální pohodě, na domácím mistrovství juniorský titul obhájil.
Věkově už Martin patří do mužské kategorie do 22 let, kde mu bude soupeřem v současnosti nejlepší oštěpař Jakub Vadlejch. „Konkurence tu bude rozhodně větší, měl by se pohybovat na druhém až třetím místě. Určitě by se měl zúčastňovat i závodů mužů, včetně domácího šampionátu, kde budou startovat i tři svěřenci Jana Železného, kteří patří do světové TOP dvacítky. Takže věřím, že se v této konkurenci Martin neztratí a bude podávat výborné výkony,“ je přesvědčený zkušený oštěpař Robert Sklenář.

Rozumí legraci
Oštěpařku Irenu Šedivou, která závodí za Lokomotivu Beroun, potkal Martin Sklenář poprvé před třemi lety na reprezentačním soustředění, kde trénoval se svým otcem. „Od té doby se s Martinem pravidelně potkáváme nejen na soustředěních, ale i na závodech. Zatímco před třemi lety jsem já trénovala s ním a jeho otcem, letos, nebo spíše už v loňském roce, se Martin připojil k naší skupině vedenou trenérem Černým,“ říká mladá oštěpařka, se kterou se Martin začátkem března vypraví do Jihoafrické republiky. „Podmínky jsou tam přímo ideální, už jsem tam byla i v loňském roce a věřím, že Martinovi toto soustředění může hodně dát. V tu samou dobu tam budou trénovat nejlepší oštěpaři světa,“ dodává.
Martin je mezi oštěpaři oblíbený, dokáže svým humorem odlehčit situaci. „S Martinem je velká sranda. Hlavně když začne vyprávět a mluví moravským dialektem. Umí nás prostě pobavit. Třeba o volných pauzách na soustředěních nás neustále tahá k bazénu a vymýšlí různé vylomeniny,“ dodává s úsměvem kamarádka Irena, která také ví, že nyní Martina nečeká zrovna lehké období. „V mužské kategorii do 22 let je daleko větší konkurence, hlavně Jakub Vadlejch, který hází kolem osmdesáti metrů. Pokud ale na sobě bude pracovat, může ho časem i porazit, ale letos to asi ještě nebude,“ uzavírá oštěpařka Irena Šedivá.

Martin Sklenář  
oštěpař Slovácká Slavia Uh. Hradiště
Největší úspěchy v roce 2011
1. místo MČR juniorů výkonem 61,16 m  
69,04 m - nejdelší juniorský hod roku 2011

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace