O Ligu mistryň nakonec ve Švédsku

O Ligu mistryň nakonec ve Švédsku
Foto: logos-world.net  /  Ženy vstoupí do kvalifikace o Ligu mistryň ve Švédsku.
Uherské Hradiště Sport 12 / 07 / 2021

Bröndby Kodaň překazilo slováckým ženám sen.

Před začátkem sezóny 2020/2021 bylo zřejmé, že třetí celek české nejvyšší soutěže si vybojuje právo prvního kola kvalifikace o Ligu mistryň UEFA. Ženy 1.FC Slovácko šly cílevědomě za splněním cíle - vybojovat si účast v kvalifikaci a pokusit se o zisk turnaje prvního předkola pro Uherské Hradiště. Losování v sídle UEFA ve 13.00 v pátek 2. července i následného online mítinku účastníků 2. skupiny se zúčastnil manažer ženského úseku 1.FC Slovácko Miroslav Zbořil.

Vaším snem bylo hostit kvalifikační skupinu na stadionu Miroslava Valenty v Uherském Hradišti. Kdo váš sen nakonec překazil?

Asi se nedá mluvit o překazení snu. O pořadatelství základní skupiny měly rozhodnout účastnické kluby v mítinku, který navazoval na samotný los. Vedle čtyř klubů se jej zúčastnil zástupce UEFA. Pokud by o pořadatelství usilovaly všechny kluby, rozhodla by UEFA podle určitých kritérií a tam bychom určitou šanci měli. V naší skupině však dánské Bröndby dalo svůj hlas švédskému Kristianstadtu a tím bylo o pořadateli rozhodnuto. Jejich rozhodnutí bylo logické, protože to mají z Kodaně do Kristianstadsu necelé dvě hodiny busem.

Jak se do Švédska přepravíte vy?

Způsob dopravy budeme teprve řešit. Nějaké startovné od UEFA samozřejmě dostaneme, ale náklady spojené s účastí budou velké. Samozřejmě nejrychlejší a nejpříjemnější je letecká přeprava. UEFA nám už nabídla charterové společnosti, které by dokázaly zajistit letecké spojení, ale ve hře je i autobusová doprava. Zkušenost máme s cestou do Dánska, kam jsme jeli asi dvacet hodin. Kristianstad je ještě o dvě hodiny dál.

Z osudí vám los nakonec přiřkl celky Francie, Dánska a Švédska. Jak jej hodnotíte po sportovní stránce?

Ženský fotbal ve Francii, Švédsku, ale i Dánsku má dlouholetou tradici a hráčky těchto zemí mají za sebou stovky těžkých utkání. Favoritem je Girondins Bordeaux, který je nadupaný francouzskými či holandskými reprezentantkami. Dvě kola před koncem prohrál se světovou extratřídou Lyonem jen 0:1. Při vší úctě ke Slavii či Spartě, tak Bordeaux je o třídu, možná i dvě třídy výš. Kristianstad a celý švédský ženský fotbal je tradičně mezi evropskou špičkou. No a dánské Bröndby hraje Ligu mistryň pravidelně. Všechny hráčky ze všech těchto týmů mají za sebou dvě stě, tři sta těžkých zápasů.

Potkal vás tedy nejtěžší možný los?

To je těžké hodnotit. V osudí byl třeba londýnský Arsenál, který jsem si já osobně přál, nebo německý Hoffenheim.  

Mrzí vás, že jste pořadatelství nezískali?

Mě osobně to mrzí hrozně moc. Vzhledem k atraktivitě našich soupeřů by to bylo skutečně naplnění snu a myslím, že pro slováckého, ale i českého fotbalového fanouška by to byla obrovská propagace ženské kopané. Už podle začátku videomítinku mně ale bylo jasné, že to je nereálné.

Jak tedy budete účast v kvalifikační skupině brát a jak se na ni budete připravovat?

Samozřejmě je to unikátní zkušenost sportovní i organizační, která se už možná nebude opakovat. V příštím ročníku Ligy mistryň už totiž Česko nebude mít právo účasti pro tři týmy. Pro holky to bude týden s fotbalem strávený ve Švédsku, což je pro ně tak trochu i odměna. Připravovat se budeme klasicky. V přípravě se utkáme s Austrií Vídeň, polským Gornikem Zabrze, slovenskou Myjavou a víkend před startem Ligy mistryň je úvodní kolo české ligy. Vše bude ale záležet i na restriktivních opatřeních.

Hned po skončení sezóny jste přivedli ze bratislavského Slovanu Tamaru Morávkovou. Hodláte na Ligu mistryň ještě posílit?

Zvažovali jsme to. Byla i šance přivést atraktivní jména třeba z Austrálie. Nakonec jsme se rozhodli jít dále svojí cestou dlouhodobé práce. Ruce nám svázaly opatření spojená s pandemií. Třeba australské hráčky by musely po návratu do dvoutýdenní karantény. Na rovinu ale řeknu, že jedna hráčka by nám v LIze mistryň nepomohla a pokud nám nějaké prostředky z příspěvku UEFA zůstanou, tak je raději budeme investovat do práce s našimi hráčkami.

 

1. kolo kvalifikace ligová část Women´s Champions League UEFA - skupina B

18. - 21. srpna 2021 - Kristianstads (Švédsko)

Semifinále:

Bröndby Kodaň - DFF Kristianstads

FC Girondins de Bourdeaux - 1.FC Slovácko.

Vítězové hrají finále o postup, poražení zápas o třetí místo.

 

autor: Aleš Mazúrek

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace