O titul ho připravila chyba

O titul ho připravila chyba
Uherské Hradiště Sport 24 / 02 / 2018

Šachy hraje od čtyř let a když šel do první třídy, uměl číst i počítat. Ano, řeč je o patnáctiletém šachistovi Alexandru Skalském. Ten se ankety o nejlepšího sportovce roku do 15 let poprvé zúčastnil v minulém roce a hned si připsal prvenství. Jestli se mu podaří vítězství obhájit i za rok 2017, je pouze na čtenářích slováckého týdeníku DOBRÝ DEN S KURÝREM.
V tazích se přepočítal
Úspěšný šachista se oproti roku 2016 posunul do vyšší věkové kategorie a hned zkraje roku se pokusil zaútočit na domácí mistrovský titul. „Kvůli věkovému posunu jsem byl nasazený až kolem první poloviny startovního pole. Ale po polovině soutěže jsem se dokázal probojovat na průběžné první místo,“ říká Alexandr k mistrovství republiky, které ve věkové kategorii H 16 rozjel nad očekávání dobře. Boje o mistrovské tituly probíhaly v Hotelu Dlouhé Stráně v Koutech nad Desnou. Výborně rozjetou soutěž ale do vítězného konce nakonec mladý šachista z Bánova nedotáhl. „Přestalo se mi dařit, po dvou prohrách po sobě zapracovala psychika a bylo všem. Propadl jsem se v průběžném pořadí. Na začátku jsem sice získal 4,5 bodu z pěti možných, od šestého do devátého kola jsem ale udělal nula bodů. Třeba v šestém kole, když jsem měl bílé figurky, jsem měl partii rozehranou na vítězství, ale přehlédl jsem jednu z možných kombinací. Normálně by se mi taková chyba neměla vůbec stát, ale mně se prostě stala. V dalším kole jsem hrál opět bílými s budoucím mistrem. Musím ale dodat, že soupeř byl jednoznačně lepší a vyhrál po zásluze. Po těchto dvou prohrách jsem dostal v další partii prvního nasazeného. Už jsem si vůbec nevěřil, což je i v šachu hodně důležité,“ povzdechne si i téměř po roce Alexandr, který ví, že i v tomto sportu se žádná chyba neodpouští. „Měl jsem spočítáno pět tahů dopředu, z toho jsem zahrál dva tahy a až potom jsem si uvědomil, že takto hrát nemůžu, protože to vede k jednoznačné prohře. Jenomže v této fázi hry už nešlo moc udělat, každá varianta už znamenala prohru,“ osvětluje, co zapříčinilo jeho pád z prvního místa hlouběji do průběžného pořadí. Nakonec patřilo Alexandru Skalskému celkové jedenácté místo.
Napodruhé to vyšlo
O sedm měsíců později se Alexandr do Koutů nad Desnou vrátil ještě jednou. Tentokrát se v krásné krajině Jeseníků konalo mistrovství Moravy mládeže do 16 let. Zatímco na jaře patřil spíše do poloviny startovního pole, tentokrát byl mezi největšími favority na celkové vítězství. „V průběhu turnaje jsem měl šest výher, tři remízy a žádnou prohru. Alespoň částečně jsem si tak vynahradil jarní zaváhání,“ směje se dnes Alexandr, který na moravském mistrovství jasně zvítězil. „Byla to taková slabší náplast,“ dodává s tím, že mezi oběma šampionáty odehrál spoustu dalších turnajů, ve kterých ho čekaly zajímavé partie. „I takové turnaje, které se hrají v průběhu roku, mají něco do sebe. Třeba domácí staroměstské FIDE Open, kde jsem dopadl celkem solidně. Až na poslední kolo, které jsem prohrál, což mě hodilo trochu dozadu. Jinak jsem se celý turnaj pohyboval vpředu, některé partie byly i na online šachovnicích, doplňuje Skalský. V celkovém řebříčku mu ve Starém Městě patřilo 21. místo.
V domácí šachové soutěži dospělých nastupuje za Staré Město. Hrával krajský přebor, druhou ligu, od září pak nastupuje i v lize první. „Většinou hraji poslední šachovnici, ale mám už za sebou i nějaké výhry. Asi 50 %, což je myslím solidní. Na každé kolo je potřeba se dopředu připravit, takže už se jedná o docela těžkou soutěž,“ říká mladý šachista, který zvolil individuální formu tréninku s velmistrem Zbyňkem Hráčkem. „Ale členem staroměstského oddílu jsem stále se vším všudy,“ doplňuje předchozí informaci.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace