Od zlata ho dělily milimetry

Od zlata ho dělily milimetry
Foto: sal
Uherské Hradiště Sport 13 / 02 / 2016

Uherskoostrožský střelec Miroslav Malůš střílí desítky jako na běžícím pásu

„Nesměj se a střílej! Jak to stojíš? Pořádně se soustřeď!“ Podobnými pokyny se to v útrobách areálu střelnice v Uherském Ostrohu jen hemžilo. Mladí střelci totiž poslouchali pokyny jednoho z nejlepších předovkových střelců Miroslava Malůše, který svým svěřencům coby trenér předává cenné rady a zkušenosti. A že jich třiašedesátiletý střelec opravdu má. Za svou dlouholetou a bohatou střeleckou kariéru.Sbíral úspěchy jak na evropských, tak světových soutěžích. Naposledy se mu splnil dlouholetý sen v podobě zisku individuální medaile na evropském šampionátu. Z portugalského města Barcelos si dovezl stříbrnou medaili. Od té zlaté ho dělily pouhé čtyři milimetry. Kromě toho se mu na domácí scéně podařilo vyrovnat jeho vlastní rekord, a to v jedné disciplíně šestkrát nastřílet absolutní nástřel 100 bodů.
Střelbě se začal Miroslav Malůš věnovat v patnácti letech, a jak sám dnes říká, spíš to bylo takové postřelování než střílení. Závodně začal střílet za střelecký klub v Nivnici. Postupem času se vrátil na střelnici do Uherského Ostrohu. „To už jsem ale nebyl nejmladší, tak jsem se v devadesátých letech raději začal věnovat střelbě z historických předovek. Největší posun jsem pak zaznamenal koncem devadesátých let, kdy se mi podařilo vyhrát první mistrovství republiky. To se mi pak podařilo celkem sedmkrát,“ vzpomíná Miroslav Malůš, který v roce 2010 vyhrál na mistrovství světa v Portugalsku. Ovšem zdravotní problémy znamenaly útlum jeho střelecké kariéry. „Řekl jsem si, že takto lehce se nemůžu vzdát, a opět jsem se začal střelbě věnovat. A výsledky se opět začaly dostavovat. V loňském roce jsem na sobě ještě víc máknul a podařilo se mi splnit můj dlouholetý sen,“ dodává úspěšný střelec.
Tím snem byla medaile z evropského šampionátu. Ta jediná mu v jeho bohaté sbírce úspěchů totiž chyběla. „Na konci roku 2014 jsem proto ještě víc zintenzivnil tréninky, přes zimu jsem začal střílet ze vzduchovky. Jak se později ukázalo, dobrá příprava je základ úspěchu,“ libuje si Malůš, který tak mohl vyrazit na evropský šampionát předovek do Portugalska. V této jihozápadní zemi se totiž ostrožskému střelci dlouhodobě daří. I přesto, že v jeho disciplíně Vetterli (civilní puška) byla konkurence opravdu velká. Celkový nástřel sto bodů kromě něho nastřílel i německý závodník. „Tady už opravdu rozhodovaly milimetry. Sice jsme stovku nastříleli dva, ale dalším závodníkům opravdu moc nechybělo. Klidně jsem mohl skončit čtvrtý. Nakonec jsem byl rád, že to skončilo, jak to skončilo. Němec byl o čtyři milimetry lepší. Nedá se nic dělat. Druhé místo bylo krásné,“ je spokojený se svým prvním evropským medailovým úspěchem v individuální disciplíně. Celkem se střílí třináct ran na dva terče. Tři nejhorší zásahy se škrtají a na vše má střelec půl hodiny. „Je to hodně náročná disciplína, při které se musíte maximálně soustředit. Musíte si uvědomit, že střílíte na vzdálenost padesát metrů. První rány jsou většinou na zastřelování a pak když dáte desetkrát desítku a zjistíte, že to samé nastříleli třeba další dva nebo tři závodníci, rozhoduje opravdu každý milimetr,“ upřesňuje Malůš.
Kromě úspěchu na evropské scéně se Miroslavu Malůšovi dařilo i na domácích střelnicích. V disciplíně Vetterli se stal v Sokolově domácím šampionem. „A to jsem paradoxně předvedl nejhorší výkon roku, tedy celkový nástřel 98 bodů,“ směje se svému husarskému kousku. (sal)

Pohled z klubu
S Mirkem se známe více než dvacet let. V mládí začínal se střelbou v Ostrohu, ale pak ho cesty života zavedly na Uherskobrodsko. Když se na začátku devadesátých let vrátil zpět, získal náš klub jednoho z nejlepších předovkových střelců na světě.  V roce 2010 se radoval z titulu mistra světa. Pak do jeho života sice zasáhla zákeřná nemoc, ale on se dokázal vrátit zpět. V loňském roce opět ukázal, že stále ještě nepatří do starého železa. (smích) Když pak nastřílel v lize předovek šestkrát absolutní nástřel, smekali před ním všichni střelci. Jsem rád, že Mirek nám v klubu vypomáhá s výchovou nových talentů, protože jeho rady a zkušenosti jsou pro nastupující generaci hodně cenné. Kromě toho ještě jezdí po závodech jako rozhodčí a vypomáhá nám jako správce střeleckého areálu.
Takže, Mirku, hlavně hodně zdraví a co nejvíce dalších střeleckých úspěchů.
Zdeněk Ilek, předseda   SSK Uh. Ostroh

Patří ke světové špičce
Poprvé jsem Mirka potkal asi v roce 1998. Bylo to v době, kdy on už patřil k těm zkušeným střelcům a já sice už nějakou dobu také střílel, ale na závody jsem teprve začínal jezdit a rozkoukávat se, jak to vlastně chodí. Mirek Malůš se postupně dokázal vypracovat mezi střeleckou špičku, ovšem nemoc ho v jeho výkonech přibrzdila. Ale nebyl by to on, kdyby se nedokázal vrátit v takové formě, že dnes opět prohání i o generaci mladší střelce. V posledních letech spolu jezdíme i na mezinárodní závody. Během dlouhých cest se dokážeme bavit nejen o střelbě, ale o životě jako takovém. Já sice střílím z krátkých zbraní, ale společných témat si dokážeme najít dost. Na samotných závodech patří mezi tahouny českého předovkového střílení. Jeho disciplína civilní puška patří k těm královským, a když k tomu přidá absolutní nástřel, je to paráda. Škoda že mu na evropském šampionátu pár milimetrů chybělo ke zlatu. Poslední dvě zimy střílíme i vzduchovku na regionální úrovni, abychom nevyšli ze cviku. Je to výborný trénink na léto. Mirek (a snad i já) se brzy zařadíme na přední místa výsledkových listin.
Stanislav Hromada, střelec sportovně střelecký klub Buchlovice

Miroslav Malůš
střelec

největší úspěchy 2015
2. místo ME ve střelbě z předovek (Vetterli absolutní nástřel 100 bodů)
1. místo MČR

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace