Ondra trénuje s Tabarou

Ondra trénuje s Tabarou
Foto: sal
Uherské Hradiště Sport 02 / 02 / 2019

V loňském roce vyhrál šest turnajů v singlu

Na sklonku minulého roku byl Ondřej Sucháň vyhlášen nejlepším hráčem roku regionu Slovácko, a to v rámci ankety Poslední fiftýn pořádané tenisovým klubem Tenis Slovácko. Dnes třináctiletý tenista začínal s tímto sportem v sedmi letech v Ostrožské Nové Vsi. A jak už to tak u mladých sportovců bývá, nebyl to jediný sport, kterému se věnoval. Tenisovou raketu střídal fotbalový míč. „V té době naše české týmy vyhrály Davis Cup a Fed Cup. Líbily se mi zápasy v televizi, a protože máme tenisové kurty kousek od domu, chtěl jsem to také vyzkoušet. Do té doby jsem hrál fotbal, jako většina kamarádů z okolí. Jak jsem ale s rodiči začal jezdit po turnajích, tak se mi to překrývalo s fotbalovými zápasy,“ vzpomíná Ondra na dobu, kdy začal tenis střídat fotbal.

Šel na turnaj a v klubu už zůstal
Zatímco fotbal se dá hrát téměř kdekoliv, s tenisem už to tak jednoduché nebylo. „Protože u nás v Ostrožské Nové Vsi nebyl dětský tenis nijak organizovaný, trénoval jsem ze začátku s rodiči. První údery jsem zkoušel s měkkými míči na šířku kurtu, což je hřiště na minitenis. Rodiče mě pak přihlásili na první turnaj ve Starém Městě. Tady jsem se poprvé potkal s trenérem Janem Svobodou, který mi nabídl, že bych mohl hrát tenis právě ve Starém Městě a trénovat pod ním. Od té doby jsem stále jeho svěřenec,“ dodává mladý tenista k přestupu do Starého Města. To se psal rok 2012.

Pomáhal i dorostencům

O šest let později, tedy v roce minulém, už patřil Ondřej Sucháň, coby starší žák, k ostříleným borcům na tenisových kurtech. Válel jak v jednotlivcích, tak i v družstvech. Tady byl součástí ligového týmu starších žáků, kterému se podařilo pro region udržet nejvyšší soutěž. „Nebylo to zrovna lehké, ale nakonec se nám to podařilo. Naopak v rezervním týmu dorostenců jsem týmu pomohl vybojovat postup do druhé nejvyšší soutěže,“ doplňuje Ondra. V singlu se mu podařilo vyhrát šest celostátních turnajů. „Nejvíce si cením zápasů, ve kterých jsem poprvé porazil soupeře, s nimiž jsem v minulosti prohrával. Na tom je vidět, že se postupně zlepšuji, což se na první pohled může zdát jednoduché, ale je za tím spousta dřiny jak na trénincích, tak i v samotných zápasech,“ říká Sucháň a ještě doplňuje. „Nedařilo se mi naopak dotáhnout některé vyrovnané zápasy. My hrajeme místo třetího setu supertiebreak do 10 bodů a já tento systém nemám moc rád. Stejně tak hru bez výhod při čtyřhře. Tam je to často o štěstí.“

Poráží i zkušenější borce
Na jeho raketě v loňském roce zůstali i dva soupeři z první desítky českého tenisového žebříčku. „Hodně si považuji vítězství nad Denisem Petákem z Brna, se kterým jsem doposud třikrát těsně prohrál. Radost byla o to větší, že to bylo ve finále domácího turnaje ve Starém Městě,“ doplňuje spokojeně Ondra, který, aby dosahoval takových výsledků, musí tomuto sportu hodně obětovat. „Tenis trénuji třikrát týdně po dvou hodinách, do toho jednou týdně atletika. Tenisové turnaje se pak hrají od soboty do pondělí. V pondělí se většinou dohrávají jen finálové zápasy. Ti nejlepší v republice trénují tenis každý den. Při každodenním tréninku by mě to ale asi přestalo bavit,“ vysvětluje Ondra, který od šesté třídy chodí na gymnázium do Uherského Hradiště. „Školu zvládám zatím dobře. Místo dojíždění z Ostrožské Nové Vsi po škole přejedu autobusem do Starého Města na trénink a pak až domů. Nejtěžší je pro mě čtvrtek, kdy končím ve škole až v 15 hodin, rychle autobusem na trénink a pak navečer domů. Čtvrteční trénink s trenérem Michalem Tabarou je navíc hodně intenzivní. Když se pak mám chystat večer do školy, už je to někdy těžké,“ pokrčí rameny nad tím, jak nejlépe skloubit školu a sport. Koho ze současných tenistů obdivuje? „Vždycky jsme doma fandili Federerovi, ale mně se teď líbí nástup mladé tenisové generace, například Stefano Tsitsipas z Řecka.“

Stíhá i atletiku

Kromě tenisu se ještě věnuje i atletice. „Atletiku beru jako doplněk k tenisu. Když jsem skončil s fotbalem, chtěl jsem vedle tenisu ještě nějaký sport dělat. Rád plavu a hlavně lyžuju, ale to se nedá dělat celý rok. Proto jsem rád, že mi umožnili trénovat v hradišťském atletickém klubu,“ dodává mladý sportovec, který by v letošním roce rád zabodoval na některém silně obsazeném turnaj ve starších žácích. „Začínám hrát také turnaje dorostenců, kde jsou kluci až o pět let starší. Co se týká mé kariéry, je pro mě nejdůležitější radost ze sportu. Mám v klubu Tenis Slovácko mnoho kamarádů a výborné zázemí po celý rok, moc rád tam chodím. Chtěl bych taky poděkovat svým trenérům a rodičům za podporu, kterou mi dávají,“ uzavírá Ondřej Sucháň, nejlepší tenista regionu za rok 2018.

Tagy článku

TOPlist