Oslavy málem sledoval z Nivnice...

Oslavy málem sledoval z Nivnice...
Foto: sal
Staré Město Sport 21 / 04 / 2012

Jiří Kment přivedl St. Město do extraligy, poprvé v historii

Jeho záběr je obdivuhodný. Na palubovce je nepřehlédnutelný výkonem, bojovností, ale i neustálým povzbuzováním a hecováním. Jiří Kment, kapitán volejbalistů VSK Staré Město, byl zkrátka hnacím motorem týmu, který poprvé v šedesátileté historii klubu kraloval první lize a nakonec i odemkl brány nejvyšší soutěže v zemi. „Kdyby nám ale zlatou jízdu někdo prorokoval po úvodních pěti kolech, poslali bychom ho nejkratší cestou do blázince…,“ říká s úsměvem dvaatřicetiletý borec, který extraligovými oslavami završil třináctou sezonu na Širůchu.
Třináctka nepatří mezi šťastná čísla, ale ve vašem případě…?
Nejsem pověrčivý. I kdyby sezona dopadla jinak, určitě bych to nespojoval s třináctkou.
Ale nechybělo mnoho a extraligovým oslavám jste jen zpovzdálí přihlížel... Vždyť jste byl skoro jednou nohou na hostování v Nivnici.
Asi to tak mělo být. Ještě v půlce srpna jsem skutečně zvažoval, jestli nepůjdu do Nivnice, kde jsem absolvoval i letní přípravu. Když ale ve Starém Městě nastaly problémy s nedostatkem hráčů, domluvili jsme se, že ještě rok zůstanu. Takže jsem měl vlastně z pekla štěstí. A v sezoně číslo třináct. (smích)
Jenže po pěti kolech jste asi zalitoval. Měli jste na kontě jedinou výhru a plácali se ve spodních patrech tabulky…
Kdepak, Starému Městu zůstanu navždy vděčný a hodně dlužný. Když jsem v roce 1999 skončil v extralize, vedení klubu mi podalo pomocnou ruku a zajistilo mi práci. Nikdy bych je nenechal na holičkách.
Je pravda, že jste po mizerném startu spoluhráčům pořádně promluvil do duše?

Trošku jsme se pohádali… Ale cíl to splnilo, z porážek jsme se poučili a když se pak ještě vrátil Libor Kamer, hráli jsme jako pokropeni živou vodou. Aleš Paták šel na smeč, já na účko a po pár výhrách se nám hned dýchalo lépe. A začali jsme pokukovat po play-off.
Zastavme se ještě u comebacku nahravačské ikony Libora Kamera, který byl jednou z klíčových postav sezony. Kdo jej nakonec přemluvil, aby si znovu stoupl pod vysokou síť?
Kouč Petr Karabec a hlavně prezident klubu Petr Straka, který zná Libora nejdéle. A byl to nejlepší možný tah. Jeho návrat byl odrazovým můstkem k lepším výsledkům, vždyť odehrál spoustu sezon a navíc jsme spolu sehraní. Můžeme hrát skoro poslepu.
Základní část jste nakonec zvládli na jedničku a ze třetího místa postoupili do play-off. Hned ve čtvrtfinále proti záloze ČZU Praha však přišlo nečekané trápení…
I když jsme stoprocentně využili výhody domácí palubovky, v Praze jsme hráli mizerně a nakonec postup zachraňovali až v pátém zápasu. Všichni jsme byli až příliš nervózní. Kdybychom totiž semifinále neudělali, byl by to propadák.
Krizi jste ale zažehnali a v semifinále vcelku bez větších problémů spláchli Dobřichovice. Co ta proměna?
Po čtvrtfinále to z nás spadlo, a když jsme zvládli první zápas ve specifické dobřichovické hale, začali jsme si ohromně věřit.
Finálovým soupeřem vám byly stejně jako před rokem České Budějovice…
To byla jen další vítaná motivace. A chybělo málo a finálová série skončila po čtyřech zápasech. I když jsme prohrávali 1:2, nebyli jsme extra nervózní. S ledovým klidem jsme odvrátili mečbol a v rozhodující bitvě rozhodli o zaslouženém triumfu, čímž jsme splnili dlouholetý cíl.
Cíl?
Ano. Každým rokem chceme ligu vyhrát, ale zatím jsme vždycky skončili těsně pod vrcholem, na druhém nebo třetím místě.
Prvoligovým vítězstvím jste si pootevřeli extraligové brány. Jenže zpočátku se zdálo, že se před vámi přibouchnou. Je pravda, že jste nakonec za výhybku směr extraligy sám zatáhl?
Když jsem se ptal kluků, všichni až na Libora Kamera byli jednohlasně pro extraligu. Už jsme totiž měli informaci, že extraliga se bude hrát jen v sobotu, takže to nikterak nenaruší naše pracovní povinnosti. A když nebyl proti ani hlavní sponzor Pavel Chajda, zatlačili jsme vedení klubu do kouta. (smích)
Copak opravdu existovala možnost, že extraligovou pozvánku zahodíte do koše?
Asi ano, ale to je spíš otázka na prezidenta klubu. Ale hlavní je, že jsme se nakonec shodli, že další šance už nemusí přijít. Zvlášť pro nás, co hrajeme na Širůchu více než deset let a hrajeme stále proti stejným týmům, tudíž trpíme stereotypem. A co horšího se může stát, než že se za rok vrátíme zpět?
Extraliga pro vás není cizí, před třinácti letech jste se Zlínem vybojoval titul mistra republiky. Když dáte titul a postup do extraligy na pomyslný žebříček úspěchů, co bude výš?
Těžko srovnávat. Ve Zlíně byli špičkoví hráči, od kterých jsem se hodně naučil, ale na samotné zlaté medaili extra zásluhu nemám. Vesměs jsem střídal. A proto stavím výš postup do extraligy ze Starým Městem.
Nemáte strach, že si v extralize jen ušijete z ostudy kabát? Zvlášť když klub zůstává na ryze amatérské bázi.
Máme tolik zkušených hráčů, ošlehaných prvoligovými boji, že se nebojím. S ČZU Praha, Brnem, Ústím nad Labem i Havířovem jsme schopni hrát vyrovnané partie a poprat se minimálně o předposlední místo.
Jeden z nejzkušenějších borců Libor Kamler však stále váhá, jestli extraligový chlebíček ochutná.
Když nezůstane, musíme hledat náhradu. Bez zkušeného a kvalitního nahrávače se extraliga hrát nedá. A musíme ulovit i blokaře a smečaře.
I po průniku mezi extraligové top kluby zůstáváte ryzími amatéry, budete stále chodit do práce, po večerech trénovat a v sobotu hrát zápasy?
Přesně tak. Jen musíme přidat v tréninku. Doposud jsme trénovali jednou maximálně dvakrát týdně, teď zintenzivníme na třikrát týdně. Víc to ale není jaksi reálné. Bohaté kluby jako Liberec nebo České Budějovice přitom trénují dvoufázově…
Zinkasovali jste za extraligový průnik speciální odměny?
Nic nebylo vypsáno, aspoň o tom nevím. Máme jen prémie za vyhraný zápas. Ale o penězích to vůbec nebylo, žádné další motivační prvky jsme nepotřebovali. Už jen konečně vystoupit na pomyslný prvoligový Mont Everest byla pro nás obrovská motivace. Vždyť tak blízko jsme nikdy nebyli. Předchozí dvě finále jsme vždy projeli ve třech zápasech… 

autor: PETR ČECH

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace