Oštěpařský titul Šípka, bronz koulařky Staškové

Uherské Hradiště Sport 27 / 09 / 2020

Oštěpař Štěpán Šípek ze Slovácké Slavie Uherské Hradiště je čerstvým mistrem republiky! Do historie českých žákovských šampionátů, ale i klubové kroniky se zapsal v Třinci, kde kraloval výkonem 60,56 metru, na který už nikdo z finálové osmičky nezareagoval. Bronz přidala do sbírky koulařka Viktorie Stašková.

Šípek si postup mezi elitní osmičku zajistil výkonem 51,03 metru, přičemž na průběžného lídra Tomase Järvinena z pražského klubu Atletika Jižní Město ztrácel více než dva metry. Ve finále však o rok staršího soupeře strčil do kapsy. V pátém pokusu se blýskl zlatým hodem dlouhým 60,56 metru. „Výkon je jeho osobním rekordem, navíc jde i o krajský rekord a šestý nejlepší výkon oštěpařské historie v žákovské kategorii. Jelikož je Štěpán žákem teprve prvním rokem, už se těším, co předvede na příštím šampionátu,“ usmívá se Robert Sklenář, spokojený kouč čerstvého českého šampiona.

Bronz získala ve vrhu koulí Viktorie Stašková, vítězný pokus 13,07 metru je zároveň osobním a oddílovým rekordem. „Viktorie do soutěže vstoupila velmi nervózně, ale stejně jako Štěpánovi se jí nejlépe povedl pátý pokus, který ji vynesl na průběžné druhé místo. V posledních pokusech ji však odsunula na bronzovou příčku Stehnová z Vítkovic,“ mrzelo trošku Sklenáře.

Jen 1,69 setin sekundy dělilo od bronzové medaile Terezu Fuskovou v běhu na 1 500 metrů. „Terezka závod zvládla skvěle takticky, do cíle doběhla v čase 4:53,49 minuty, čímž si vylepšila osobní rekord o neuvěřitelných sedm sekund,“ smekl Pavel Kunt, předseda uherskohradišťského klubu. Na nepopulárním čtvrtém místě skončil i výškař Ladislav Jakub Janča (184 cm).

Až šesté místo vybojoval v dálce (608 cm) a na 100 m překážek (13,54 s.) Šimon Pekař, kterého o naději na medaili připravila kolize na druhé překážce ve finálovém běhu. V dramatické soutěži tyčkařek pak skončila v novém osobním rekordu 300 cm šestá Natálie Novotná.

Zbylé výsledky, dálka: 7. Petr Meindlschmidt 604, 10. Wiliam Hřib 586 cm, kladivo: 9. Viktorie Stašková 41,37 m, oštěp: 9. Klára Halíková 36,30 m, výška: 9. Petr Meindlschmidt 175 cm, 11. Wiliam Hřib 175 cm, 60 m: 12. Markéta Prášilová 7,92 s., 150 m: 12. Markéta Prášilová 19,35 s.