Pavel Němčický: Na Slavii nosil vodu

Pavel Němčický: Na Slavii nosil vodu
Uherské Hradiště Sport 22 / 03 / 2010

Vzpomínky na zápasy s pražskou Slavií má v živé paměti současný kapitán 1.FC Slovácko Pavel Němčický, a to přesto, že ty první jsou už téměř patnáct let staré. Právě v prvoligovém utkání tehdejší Slovácké Slavie usedl poprvé na lavičku ještě ve starém Edenu. Bylo mu osmnáct let a do sestavy tehdy pomalu se potápějícího nováčka nejvyšší soutěže jej posadil trenér Jiří Nevrlý.
„To jsem byl tenkrát ještě hodně vyjukaný. Už je to tak dávno, že si to ani příliš nepamatuji, ale matně si vzpomínám, že tenkrát bylo zraněných hodně hráčů, a tak si trenér vytáhl i mě. Vzpomínám si ale, že se hrálo ještě ve starém Edenu. Slavie tenkrát měla fantastické mužstvo s Poborským, Šmicrem a dalšími. V té sezóně tuším i vyhrála titul. Ujala se vedení, za nás dokonce srovnal Jirka Pecha, ale nakonec jsme utrpěli ostudnou porážku 9:1. Já se na hřiště ani dostal a vlastně jsem s tím vůbec nepočítal. Pamatuji se, že jako nejmladší jsem nesl spoluhráčům na střídačku pití.“

Kdy jste se proti Slavii dostal poprvé na hrací plochu?

To je těžká otázka. Zápasů mám už kolem dvou stovek a který byl první proti Slavii, si nepamatuji. Bylo to zřejmě v Liberci, kam jsem z Uh.Hradiště šel.
Pak následovala vaše severočeská anabáze v Liberci. Jak se vám dařilo proti fotbalistům z Edenu v barvách Slovanu?
To už je historie a upřímně řečeno si na to nevzpomínám. V živé paměti mám jiné momenty z utkání se Slavií.
Asi máte na mysli premiérový zápas Synotu v nejvyšší soutěži na Širůchu, kdy jste zaznamenal historicky první ligovou trefu Synotu. To byl ale zvláštní zápis do historie, viďte?
Přesně tak. Bylo to hned v začátku utkání a já to u zadní tyče šoupl Drobasovi (Petr Drobisz, tehdejší brankář Synotu – pozn. redakce) pěkně levačkou do vlastní brány. Velmi rychle ale Luba Blaha vyrovnal a remízou skončilo celé utkání.
Synot se však v lize usadil a Slavii dokázal vždy potrápit. Na který duel nejraději vzpomínáte?
Těžko říct. Ale na Slávii se nám skutečně dařilo. Dokázali jsme i vyhrát na Strahově a tuším jsme tam i remizovali. Konkrétní zápas v paměti ale nemám.
Na vlastní kůži jste zažil i současného trenéra Slavie Karla Jarolíma. Říká se o něm, že je despota. Můžete to potvrdit?
(úsměv) Nevím, jestli je despota. To asi ne. Spíš je to přísný trenér a já na něj vzpomínám velmi rád, protože jsme za něj hráli v Synotu jeden z nejlepších fotbalů, co se tady v Hradišti kdy hrál. Pokud se uvidíme, tak jej určitě rád pozdravím.
Slavia je úřadující mistr. Přesto jste ji dokázali v loňské sezóně, coby druholigový tým, senzačně vyřadit v semifinále národního poháru. A dokonce jste jako první celek vůbec dobyli nový Eden, nyní už SYNOT TIP Arénu. Podcenila vás tehdy Slávie?
Nevím, jestli nás podcenila. To by asi museli říct sami slávisté. Ten dvojzápas se nám vydařil. První krůček se nám podařil už v Edenu. Tenkrát jsme hráli velmi dobře dozadu. Oni nás dlouho dobývali, ale my jsme to měli velmi dobře poskládané a měli i štěstí. Pak tam Renda Formánek švihl hlavou rozhodující gól. Myslím, že to bylo vítězství naší taktiky.
Na podzim se vám v lize proti ní už tolik nedařilo. Výsledek 3:0 hovoří za vše. Vypadalo to tak i na hřišti?
První gól jsme dostali až na konci poločasu, i když Slavia byla do té doby asi lepší. Gól do šatny nás hodně srazil a hned v úvodu druhé půle jsme inkasovali podruhé, a proti takovému týmu se to už potom zle dohání.
Za svoji kariéru jste procestoval řadu míst v sestavě. Ze zálohy to bylo na kraj obrany a v posledních letech na stoperský post. Kde jste se cítil nejlépe?
Nejlíp se cítím na hřišti. (smích) To znamená, že je mně jedno, kde hraju. Vždycky jsem patřil k hráčům, kteří hráli, kde bylo potřeba. Já se snažil hrát vždy co nejlíp tam, kde mě trenér potřeboval. Místa jsem si nevybíral. Za šanci hrát ligu jsem byl vždycky vděčný. Teď jsem se dostal na stopera a nějaký rok ho hraju a ztotožnil jsem se s tím. Nemám ale problém hrát i na kraji obrany.
Teď na jaře jste dostal do obrany nového parťáka. Mladého Tomáše Košúta. Jak se vám spolu hraje?
Ještě jsme spolu neudělali nulu vzadu. To mě mrzí. (povzdech) Je to ale mladý, perspektivní kluk. Má výbornou hru hlavou, je důrazný, má vynikající nákop levou nohou. Záleží jen na něm jak se bude dále zlepšovat. Naše spolupráce je bezproblémová.
V posledních zápasech jste příliš nebodovali. Slávia však přijede na Slovácko určitě s ofenzívní taktikou. Myslíte, že to prospěje fotbalu a může to pomoci i vám?
Vyhovovat by nám to mohlo. Bude to asi jiné než s Brnem, kde jsme se snažili tlačit hodně dopředu. Samozřejmě že nemůžeme hrát se Slavií otevřený fotbal. Slavia se chce vrátit na čelo tabulky a bude chtít hrát na vítězství. My asi budeme obezřetnější vzadu a snažit se o brejky a věřím, že by nějaký mohl vyjít.
Současný mistr v letošní sezóně tak trochu tápe. Čemu to přisuzujete? Myslíte, že platí pravidlo: Po hodech bývá půst?
To asi ne. Slavia hodně obměnila před sezónou kádr a určitě chtějí opět uspět. Asi jim déle trvalo, než si noví hráči sedli. Já ale Slavii neřeším. Zabývám se našimi problémy.
Zápas s pražskými S, to je pro celé Slovácko vždycky fotbalový zážitek. Myslíte, že bude plno i nyní?
Já doufám, že přijde opět hodně lidí. I když večery jsou zatím pořád chladné. Navíc to bude i v televizi, což vždycky odláká nějaké fanoušky. Každopádně bych je ale rád na utkání pozval a poprosil je, ať nám zachovají svoji přízeň.
Přestože se vám nedaří příliš ani doma, tak diváci chodí stále v hojném počtu a dokonce vám i fandí. Odvděčíte se jim už toto pondělí?
Byl bych nesmírně šťastný, kdyby se nám to tak podařilo. Vím, že naše situace není růžová. Jsme pořád spíše u dna tabulky. Diváci nám  ale stále fandí a nějakou odměnu by si už skutečně zasloužili.
Jak vidíte šance Slovácka v tomto důležitém utkání?
Nejdeme do utkání dopředu poražení. To v žádném případě. Víme, že jsme toho doma už poztráceli hodně, a tak budeme chtít hrát na výhru. Uvidíme, jestli třeba nebudeme po zápase spokojeni i s bodem.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace