„Pod sedm sekund jsem se dostal až třetí rok v mužích“

„Pod sedm sekund jsem se dostal až třetí rok v mužích“
Foto: sal
Uherské Hradiště Sport 13 / 02 / 2013

Když na olympijských hrách v Aténách získal stříbrnou medaili v párové čtyřce, čerstvý sportovní král Uh. Hradiště měl deset let. A jestli z vytyčené cesty neuhne, může jeho úspěch překonat. Jakub Hanák totiž Michalu Plockovi prorokuje slibnou budoucnost. „Každý juniorský šampion má potenciál prosadit se i v mužích, ale chce to čas. Výkonnostní rozdíl mezi kategoriemi je poměrně výrazný,“ říká bývalý veslař.
Hanák výsledky nejlepšího juniorského skifaře na planetě pečlivě sleduje. „Jelikož neznám jeho soupeře, můžu maximálně srovnávat se sebou,“ pouští se do analýzy devětadvacetiletý sympaťák.
„A bez diskuze je podstatně lepší. Už v juniorech stlačil čas pod sedm minut, což mně se podařilo až po třech letech v mužích. Kdybych já jel juniorské mistrovství světa, dojedu tak desátý se ztrátou patnácti sekund na vítěze,“ je přesvědčený Hanák, který byl v dobách největší slávy třetím nejlepším skifařem v zemi, hned za Ondřejem Synkem a  Václavem Chalupou.
Plocek má podle dvojnásobného olympionika šanci se prosadit i mezi muži. A určitě ji zvýší místo ve dvojskifu nebo párové čtyřce. „Ale tím netvrdím, že nezazáří ve skifu. Jen musí být trpělivý, juniorská kategorie totiž za světovou skifařskou špičkou výrazně zaostává,“ poznamenal Hanák, který už se veslování nevěnuje.
Když za kariérou udělal tlustou čáru, přišla hluboká krize… „Byl jsem od září do září zvyklý na komfort. A přejít do běžného života bylo těžké, dva roky jsem se s tím pral, psychicky i existenčně,“ vzpomíná na krušné období.
Na sport však nezanevřel, jen pádlo a skif vyměnil za silniční kolo. „Obrovsky mě ježdění v pelotonu chytlo, je to bomba. Když jsem tři dny bez sportu, zabíjel bych, je to droga,“ říká stále svobodný muž, který se profesně věnuje projektovému řízení.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace