Podcenit Řimáka se nevyplácí

Podcenit Řimáka se nevyplácí
Foto: sal
Uherské Hradiště Sport 28 / 01 / 2011

Řeku Moravu už Vojtěch Řimák vyměnil za Vltavu. Teď trénuje v pražské Dukle

Poslední sezonu mezi juniory chtěl zakončit veslař Vojtěch Řimák z VK Morávia Uherské Hradiště účastí na srpnovém mistrovství světa v této věkové kategorii v Račicích. Díky tvrdé přípravě a výborným výsledkům se světového šampionátu zúčastnil. Že z toho bylo nakonec „jen“ třinácté místo, už Vojtu přebolelo. „Určitě jsem čekal, že dopadnu lépe. Natrénováno jsme měli tak kolem sedmého místa. Nepovedla se nám jedna opravná jízda, kterou jsme jako posádka párové čtyřky pokazili, což nám zaručilo jen C-finále. To jsme sice vyhráli, ale lepší jak třináctí jsme už být nemohli. Takže zklamání,“ říká i s odstupem času Vojta Řimák.
Mistrovství světa se spolu s Vojtou zúčastnil i oddílový kolega Adam Štěrbák. Zbylými dvěma do lodi byli Tomáš Vondrák z Přerova a Martin Slavík z Děčína. Po závodě si kluci měli jistě co říct. „Diskuze, ve které jsme rozebírali, proč jsme skončili tak, jak jsme skončili, byla dlouhá. Až do opravné jízdy jsme jeli docela dobře. Právě v této jízdě nám asi všem ruplo v palici, protože jsme si mysleli, že všechno půjde samo. Od začátku do konce jízdy jsme jeli stejně, ale chyběla nám efektivita a výbušnost, která by nás vedla k větší bojovnosti vůči ostatním soupeřům,“ ví už dnes Vojta, který působení mezi juniory už pověsil na hřebík. „I na trenérovi bylo vidět, že je zklamaný. Určitě od nás všichni čekali víc. Co jsem nestihl u juniorů, musím dohnat mezi muži,“ dodává už s úsměvem Řimák.
Výčet všech úspěchů, kterých v loňském roce Vojta dosáhl, je opravdu obsáhlý. Výčet všech medailových umístění se rovná počtu startů na závodech. K těm opravdu top určitě patří republikový titul ve sprintu na 500 metrů na skifu. Už i z toho důvodu, že tato disciplína nepatřila k jeho oblíbeným. Závody se, jak jinak, jely v Račicích. „Všichni závodníci vědí, že sprinty mi moc nejdou. O to bylo větší překvapení, když jsem vyhrál. Asi mě všichni podcenili, protože to ode mě nikdo nečekal,“ směje se svému triumfu Vojta. Další mistrovský titul přidal spolu s kolegou Adamem Štěrbákem na párové čtyřce, která poté ve stejném složení reprezentovala na již zmiňovaném mistrovství světa.
Po úspěších mezi juniory následoval zákonitě přechod mezi muže. Od října už ovšem Vojtu na řece Moravě trénovat neuvidíte. Nyní už brázdí hladinu Vltavy pod Vyšehradem. V současnosti jezdí za nejlepší český klub Duklu Praha, kde je zatím na hostování. „Přechod byl a vlastně ještě pořád je hodně těžký. Mám tvrdší tréninky dvakrát denně. K tomu ještě musím nějak zvládnout školu a v neposlední řadě mám pořád problém s váhou. Teď v zimě je limit na trenažér 75 kg, v létě na vodu na skif 72,5 kg a třeba do posádky na párovou čtyřku 70 kilo. Do léta budu muset ještě zhubnout,“ popisuje peripetie s váhou Řimák.
Poklid Uherského Hradiště, respektive rodných Sušic vyměnil za ruch velkoměsta. „Do Hradiště jsem jezdil na kole každý den. V Praze jet na kole znamená spáchat sebevraždu. Ještě že bydlím na ubytovně na okraji Prahy, takže na kole můžu jezdit v nedalekém lese,“ hledá ty lepší stránky na bydlení v Praze. Dukla je pro veslaře stále tím nejlepším klubem v Česku. Vojta je ve skupině sedmi veslařů, kteří veslují párově. „Ve skupině jsme namíchaní. Ti starší už mají za sebou hodně úspěchů. Noví jsme tam dva. Zatím je všechno v pohodě, trénuje se s nimi dobře,“ dodává.
A je rozdíl mezi Moravou a Vltavou? „Vltava má trochu tvrdší vodu a zdá se, že je i klidnější než Morava. Hlavně je širší. Zatímco tady jsme mohli jet maximálně tři vedle sebe, tak na Vltavě můžeme jezdit i proti sobě, nebo i v pěti vedle sebe,“ pochvaluje si výhody pražské Vltavy Vojta Řimák, který doufá, že si v Dukle vybojuje své pevné místo. „Když nebudou výsledky, tak mě pošlou zpátky do Hradiště, ale věřím, že k tomu nebude důvod. Letos bych chtěl jet na mistrovství světa do 23 let do Amsterdamu. Možná i na Světový pohár, ale tomu až tak moc šancí nedávám,“ uzavírá úspěšný veslař, který se do ankety o nejlepšího sportovce okresu probojoval potřetí za sebou. „Určitě mě nominace překvapila. Spíš jsem si myslel, že tam bude někdo z mých kolegů z oddílu. Když mi mamka volala, že jsem opět v nominaci, byl jsem překvapený.“


Jako junior byl velmi úspěšný
I pro trenéra je velkým úspěchem, když je jeho svěřenec vybrán do nejlepšího klubu, v případě Vojtěcha Řimáka do Dukly Praha. „Už na jaře loňského roku byla vůle přetáhnout Vojtu do Prahy, což jsme po dohodě neschválili. Možnost přestoupit dostal až po mistrovství světa, kdy mu skončil juniorský věk. Určitě je to úspěch nejen pro Vojtu, ale i pro klub, který může poslat do světa reprezentanta,“ je rád trenér Jakub Šimon.
Vrcholem loňské sezony Vojty Řimáka bylo mistrovství světa juniorů v Račicích. Reprezentačním trenérem párové čtyřky byl Vít Kučera, jeho pomocným asistentem pak Jakub Šimon. „Kluci měli podle našich představ na páté až osmé místo. Tedy pokud by vyšlo A-finále, mohli by dojet kolem pátého místa. Bohužel měla tato posádka jeden problém, a to, že v posádce seděli čtyři hodní kluci, kterým chyběl někdo, kdo by je v pravou chvíli dokázal doslova vyburcovat jakýmkoliv způsobem k útoku. V opravné jízdě naši posádku sfoukli Francouzi, kteří je nadrzo poslali do bojů o třinácté místo. Tam už byli opět suverénní,“ doplňuje Šimon, který jinak ostatní loňské výkony a výsledky svého svěřence Vojty Řimáka hodnotí kladně. „Titul mistra republiky ve sprintu je výborný úspěch, ale já přeci jenom výš kladu bronz na trenažérech, bronz na dlouhé trati, kde se dobře popasoval se skifařem, který následně jel na mistrovství světa. A samozřejmě i republikové tituly,“ uzavírá trenér Jakub Šimon.

Za poctivý přístup si Duklu zaslouží
S podporou celé rodiny může Vojta Řimák počítat téměř při všech větších závodech. Nejinak tomu bylo i při mistrovství světa juniorů v Račicích. „Po skončení bylo na Vojtovi vidět, že je hodně zklamaný. Byl to jeho poslední velký závod mezi juniory. Před závody je všichni pasovali do finálové jízdy, ovšem klukům se trochu zamotala hlava a skončili až třináctí. Bylo nám syna líto, ale co, jednou vám to vyjde a podruhé ne,“ říká dnes k nevydařenému závodu Vojtova maminka Věra.
Ovšem Vojtovy úspěchy a to, že končil mezi juniory, ho přivedly na sklonku roku až do nového klubu Dukly Praha. „Určitě jsme mu Prahu přáli celá rodina, ale netušili jsme, že to bude tak brzy. Mysleli jsme, že až dokončí školu, tak přestoupí. Ale na druhou stranu se taková nabídka nemusí za rok opakovat. Za to, jak poctivě trénuje, si Duklu určitě zaslouží,“ je ráda Věra Řimáková.
Vojta se v hlavním městě zabydluje od října. Rodina se na „kontrolu“ jeho nového působiště teprve chystá. „Zatím tam byl dvakrát jeho brácha, my se do Prahy teprve chystáme. Z toho, že by třeba nechodil do školy, strach nemám. Ví, že k životu potřebuje nejen sport, ale i školu,“ dodává Vojtěchova maminka Věra.

Doufám, že ho do Prahy budu následovat
Vojtovým parťákem se v loňském roce stal oddílový kolega Adam Štěrbák. Spolu se účastnili jak mistrovství světa, tak i republikových závodů v párové čtyřce. „Vojta v loňském roce předvedl nadprůměrné výkony, takže přestup do Dukly Prahy si jistě zasloužil. Byl také hlavním článkem naší párové čtyřky na mistrovství světa.
Jeho zkušenosti byly pro zbytek posádky velkým přínosem,“ dodává téměř jedním dechem Adam, který právě dokončil jednu z denních dávek na trenažéru.
Vojta Řimák s Adamem Štěrbákem spolu kamarádí i mimo vodu. Teď je ovšem rozdělila vzdálenost mezi Prahou a Uherským Hradištěm. „Pláchnul mi sice do Prahy, ale pokusím se udělat vše pro to, abych ho za rok mohl následovat. Už mi říkal, že mi v Dukle bude držet místo. Aspoň mám motivaci pro lepší výkony v tomto roce,“ dodal Adam Štěrbák.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace