Poklonil se mu celý svět

Poklonil se mu celý svět
Foto: sal
Uherské Hradiště Sport 03 / 02 / 2013

Na začátku každého roku si sportovci dávají určité cíle, které by chtěli splnit. Osmnáctiletý skifař Veslařského klubu Morávia z Uherského Hradiště si vytýčil cíl v podobě co nejvíce postupů do finále A na regatách. „Ale nečekal jsem, že bych všude mohl bojovat o medaile,“ říká nejlepší loňský skifař světa Michal Plocek. Netušil, že se z původního snu stane sen opravdový, ve kterém si postupně pověsí na krk zlaté medaile  z evropského, světového i domácího šampionátu. A že jako malý bonus si připíše i sedmé místo na ME seniorů.
Vše začalo v Německu
Prvním úspěchem, který naznačil, že by sezona mohla dopadnout na výbornou, byla regata v Mnichově. „S nejlepším časem jsem postoupil do finále A, což mě samotného překvapilo. Vůbec jsem takový parádní start do sezony nečekal,“ vrací se Michal k prvnímu loňskému vítězství, ale jedním dechem dodává: „Asi jsem měl štěstí, protože tam úplně ta největší konkurence nebyla, ale čas v cíli hovořil za vše.“ Finálovou jízdou si zlepšil osobní rekord z roku 2011 o jednu vteřinu. Trio nejlepších z mnichovské regaty si stupně vítězů zopakovalo i na evropském juniorském šampionátu ve slovinském Bledu. Tam opět Michal odjížděl s cílem vybojovat finále A. Jenomže už od začátku bylo jasné, že bez medaile domů neodjede. Ve finále na prvním kilometru měl totiž parádní náskok a jeho soupeři se mu dívali na záda z velké vzdálenosti. „Mým největším konkurentem byl domácí závodník Markovič, který v závěru dotahoval, jednu chvíli jsem dostal strach, jestli jsem to moc nepřepálil, ale naštěstí už byl cíl blízko,“ říká k evropskému zlatu Plocek, jehož výsledný čas byl poprvé pod sedm vteřin, a to 6:56,94, Slovinec dojel se ztrátou čtyř vteřin. „Pokud jde o důležité závody, tak nespoléhám na strategie, prostě jedu naplno od začátku až do konce. Spíš šetřím síly v rozjížďkách. Když jsem pak ze záznamu slyšel trenéra, tak byl docela na prášky,“ směje se tomu dnes Michal.
V cíli nadělil šest vteřin
Po dvou parádních úspěších už začínal Michal patřit k favoritům následujícího mistrovství světa juniorů. „Do Bulharska jsem jel jako jeden ze třiceti skifařů, takže jestli patřím k favoritům, jsem neřešil. Na rozdíl od Evropy tady startoval německý skifař, který měl úspěchy i z předchozích let. Dalším konkurentem byl téměř dvoumetrový Číňan, který nakonec moc veslovat neuměl, a závodník Ázerjbádžánu, kterému jen těsně unikla olympiáda v Londýně,“ uvádí ke svým konkurentům v boji o světový titul. Finálová jízda se stejně jako na Evropě opět stala pouze jeho záležitostí. „Už na první pětistovce jsem měl vteřinový náskok, který jsem neustále zvyšoval až na cílových šest. Celé finále bylo o tom, kdo z nás šesti dokázal během čtyř dnů ušetřit co nejvíce sil, všichni jsme toho měli plné brýle,“ dodává.
Na domácím mezinárodním mistrovství si poradil se stříbrným olympionikem Synkem, kterého vyřadil v rozjížďce. V konkurenci slovenských závodníků si dojel pro druhé místo, což znamenalo mezi českými závodníky místo první. Tento úspěch ho nominoval i na ME seniorů do Itálie. „Tam jsem jel už nad plán, přesto je sedmé místo, tedy vítězství v B-finále, parádní, zvlášť když už jsem jel pod novým trenérem Michalem Vabrouškem, který mě převzal v Dukle Praha, kam jsem v září přestoupil,“ uzavírá k loňskému velmi úspěšnému roku Michal Plocek.

Michal Plocek
skifař
největší úspěchy 2012
1. místo na MS i ME juniorů , 7. místo na ME seniorů
1. místo na Mezinárodním mistrovství ČR

Kajak VS. Octavia
Aby dosáhl skifař na medailové pozice, musí mít nejen rychlý start, ale také výdrž v pořádném tempu. Stejně tak legendární Octavia, která na českém trhu jen těžko hledá konkurenci. Zákazník získá za své peníze nejen díky úspornému TDI motoru pořádnou sílu, ale také maximální  zavazadlový prostor. Do kufru se tedy pohodlně vleze celá výbava na veslování a posádka vozu si i tak bude moci plně vychutnávat komfort a dynamiku jízdy v Octavii.


Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace