Příbram jsem rozebíral šestatřicet hodin

Příbram jsem rozebíral šestatřicet hodin
Foto: sal
Uherské Hradiště Sport 28 / 03 / 2013

Fotbalisté Slovácka mají za sebou polovinu reprezentační přestávky, kterou vyplnili přípravou na další část Gambrinus ligy, v níž budou muset o svoji prvoligovou jistotu ještě bojovat. Z rozhovoru s trenérem týmu Svatoplukem Habancem vyplývá, že poslední domácí porážka s Příbramí jej nepřebolela ani po týdnu.
Trenére, jak jste strávili uplynulý týden? Bylo to ono klasické dobíjení baterek?
Přesně tak. Středa, čtvrtek, pátek byly náročné, dvoufázové tréninky. Myslím, že hráči byli rádi, že mají po tom druhém pátečním tréninku. O mně je ale známo, že hodně trénuju, ale i hodně odpočívám. To znamená, že v sobotu a neděli měli hráči volno.
Odrazila se v náročnosti tréninku i ta poslední domácí porážka s Příbramí, která hodně zkomplikovala další část sezóny?
Trénovali jsme úplně stejně, jenom jsme to hůře trávili. To je ale po prohraném zápase normální. Že bych se ale hráčům mstil za to, že jsme prohráli, a proto budeme víc trénovat, to určitě ne. Jsem spíš zastáncem opačného názoru. Když se dobře hraje, tak se lépe a více trénuje. Ještě ve čtvrtek jsme ale měli detailní rozbor sobotního zápasu a pojmenovali jsme si chyby, které jsme tam udělali. Tak jak jsem rozebral zápas s Příbramí, tak jsem ještě nerozebral žádný zápas v životě.
Pokud byste měl vyjmenovat tři nejvýznamnější chyby, které vyplynuly z toho rozboru, které by to byly?
Prospaná první půle! To bylo klíčové a samozřejmě to bylo i o tom, že jsme nedali branku. Sedmnáct střel na branku, z toho sedm mezi tyče, počítám mezi ně i penaltu, a z těch sedmnácti střel bych řekl sedm obršancí: jedna Volešák levou nohou, Trousil zbytečný skluz, znovu Volešák ve druhé půli přestřelil, Volešák penalta, Hofmann hlavou, Doškova nedůrazná koncovka a Skalák z malého vápna.
To máte po týdnu pořád ten zápas před očima?
Po sekundách jsem si jej zastavoval. Viděl jsem jej celý šestkrát a když jsem si dělal jeho rozbor, tak jsem jej rozebíral asi šestatřicet hodin. Nikdy jsem si nerozebral zápas jako teď.
Před startem jara jste si dal za cíl vybojovat ze čtyř zápasů pět bodů. Uhráli jste čtyři. Takže ke spokojenosti chybí bod?
Pět bodů bylo hodně reálných. Sedm bodů mohlo být a bylo by to nadstandardní, ale protože to není, tak je to zklamání.
Před vámi je série utkání, ve kterých nebudete favoritem tak, jako to bylo s Příbramí. Slovácko ale paradoxně v těchto zápasech dokáže překvapit. Nemohou tyto zápasy mužstvu pomoci?
Je to přesně, jak říkáte. Já to ale řeknu malinko jinak. Každý bod z těchto zápasů bude mít svoji hodnotu. Nebudu proto plánovat, kolik bych byl rád, abychom jich získali, ale skutečně budu spokojený s každým bodem. Jsme ale v pásmu sestupu, takže než dvakrát remízovat, tak bych rád alespoň jednou vyhrál.
Před startem jara jste udělali zásahy do sestavy. Šanci dostal Hofmann, naopak z kádru vypadl Kovář, Skalák balancuje na hraně základní sestavy. Hála se do ní jen podíval. Vyplatily se vám tyto změny a splnily to, co jste od nich očekávali?
Hofmann čekal trpělivě na svoji šanci. Jeho abnormální přístup k přípravě a aktuální forma na konci přípravy jej zařadila do základní sestavy. S Vlasťou Daníčkem jsme si řekli pár věcí, pokud jde o jeho hraní, a on zrovna tu aktuální formu neměl. Hofmann svoji šanci chytil za pačesy a byť nejsou výsledky, herně mě nezklamal.
V čem měl být Hofmannův přínos pro mužstvo?
Má vlastnost směřovat hru spíše dopředu než dozadu. Přihrávky, otočení se s míčem... To jej katapultovalo do základní sestavy.
Vraťme se ke Kovářovi...
Z Kováře jsme udělali na podzim celkem slušnou investici pro Jablonec. Marian měl smůlu, že byl tři týdny zraněný a zároveň nemocný. Když naskočil do přípravy, tak jsem nebyl úplně spokojený s tím, co předvádí jak na tréninku, tak na hřišti. Protože jsme úzce spojeni s B-mužstvem a juniorkou, tak Marian byl vyměněn za Honzu Lukáše a tato výměna by měla mít i výchovný efekt. Na druhou stranu si asi nemusíme vykládat, že Marian je fotbalista. V pátek s námi už absolvoval trénink a nikde není psáno, že ho do kabiny nevezmu. Za mě ale nebude existovat žádná výjimka. Všem měřím stejnou měrou. Ať je to Trousil, Kovář nebo Melichárek.
Zůstaňme v útoku. Vzali jste Skaláka, ale místo v základu si zatím nevybojoval. Místo v základu tedy nemá?
Spolu s Kerbrem vytvořili konkurenci sami sobě a musím říci, že i Doškovi. Tito tři útočníci se perou o místo v základní sestavě. Například Skalák odehrál pětašedesát výborných minut s Duklou. Co mu chybí, je gól. Nejen v lize, ale i na tréninku. Čekám od něj větší gólovou efektivitu.
V tisku se objevila kritika na středovou řadu a spolupráci Valenty s Volešákem. Nezvažoval jste třeba jejich prohození?
Prohození určitě ne. To jsme už zkusili v Liberci a byli jsme tam zamotaní jak žížaly. V našem systému je uprostřed hřiště platnější Valenta. Možná to tak nevypadalo, ale Valenta s Příbramí ztratil tři přihrávky uprostřed hřiště. Vklínil jsem mu do hlavy jednoduchost a nekažení jednoduchých přihrávek. Myslím, že to dva zápasy plnil, a podle mě je ta kritika neoprávněná.
Stále ale není vyřešený levý kraj zálohy, odkud se Volešák stahuje spíše do středu hřiště.

Říkáte, že není vyřešen kraj zálohy, ale Volešák se dostal do tří tutovek a jeho zkušenost by byla platná i na místě pravého obránce. Není to o tom, jestli by měl hrát Volešák, ale co by měl hrát. Od října deklaruju, že sháníme levého záložníka, a už se to stalo takovým evergreenem. Musíme si na rovinu pojmenovat posty: Skalák je útočník, Kerbr je útočník! Hledání klasického levého záložníka bude na pořadu dne opět v létě.
Hála, který přišel na hostování s opcí z Olomouce, není tím řešením?
Hála má málo zkušeností na to, abychom jej okamžitě zařadili do základní sestavy, protože on se do základu musí teprve probít.
V bloku utkání, která jsou teď před vámi, je také čtvrtfinále poháru. Jakou vážnost mu přikládáte?
Nechci podceňovat ani jednu soutěž. Pohár je nejjednodušší cestou do Evropy. Tak jej vnímá řada týmů, které na pohárové příčky v lize vzhlížejí s respektem. My půjdeme do poháru s cílem uspět. Síla mužstev, která nás čekají, jako je Boleslav eventuálně Sparta nebo Olomouc, je ale obrovská. Tím, že se hraje dvoukolově, má soutěž navíc zvláštní náboj.
   

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace