Pro euforii uděláme na hřišti všechno

Uherské Hradiště Sport 19 / 05 / 2018

Milan Heča na západě Čech vychytal bod, který může hrát v konečném účtování letošní sezóny klíčovou roli, a po právu byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání. Plzeňský Chorý sice ukončil jeho 610 minut trvající sérii bez inkasované branky, ale ani tento moment nezkazil radost sedmadvacetiletému odchovanci Slovácka, který za osm sezón oblékl 129krát brankářský dres Slovácka. Slovácku vychytal dvaatřicet nul, z toho v letošní sezóně mu do rovné desítky chybí jediná.

Milane, v Plzni sis určitě na nudu v bráně stěžovat nemohl. Domácí tě zasypali téměř dvacítkou střel. Pamatuješ takto náročný zápas?
To je těžko říci a ani bych to takhle nechtěl brát. V Plzni té práce bylo docela dost a bod jsme uhráli se štěstím. V předchozích zápasech na mě šlo zase střel minimum, protože kluci perfektně bránili, tak jsem jim v tom plzeňském utkání pomohl zase já.
Za stavu 1:1 byla v naší šestnáctce možná nejsložitější situace, kdy jsi vyrážel Kopicovu tvrdou střelu a ještě jsi dokázal pokrýt i Chorého dorážku. Byl to pro tebe nejtěžší moment utkání?
Kopicovu střelu jsem viděl a naštěstí nešla moc k tyči. Ta dorážka byla spíš o štěstí, kdy mě trefila do nohy a balon zůstal u mě.
V boji o záchranu je každý bod dobrý. Má ten plzeňský nějakou významnější cenu s ohledem na dnešní derby?
Rozhodnuto není. Potřebujeme ještě bodík, ale protože budou hrát ohrožené týmy v posledních dvou kolech mezi sebou, tak ten plzeňský bod má cenu obrovskou.
Filip Kubala vstřelil v Plzni branku po podobné chybě, která se ti stala v Olomouci. Viděl jsi ji přes celé hřiště?
Taková chyba se prostě stane. Kozáčik čekal, až se mu hráči nabídnou, a my jsme toho dokázali využít. Ve fotbale se takové věci občas stávají a já myslím, že ani Kozáčikovi to nebude nikdo vyčítat.
Po Kubalově brance jsme šli do vedení a přestože při nás po celé utkání stálo štěstí, tak při vyrovnávací brance Chorého se od nás odvrátilo. Míč se dostal za tvoje záda odrazem od zad Jirky Krejčího. Dalo se s touto situací něco dělat?
Zeman prošel po brankové čáře a chtěl mě prostřelit z úhlu. Chorý míč dorážel a jestli se to odrazilo ještě od někoho z našich, ani nevím, protože jsem to měl za svými zády a nestihl jsem reagovat.
Chorého branka ukončila rekordní sérii tvojí neprůstřelnosti, která trvala více jak deset hodin. Šla vůbec v takovém zápase prodloužit?
Před zápasem se tomu dá vždycky věřit, ale podle jeho průběhu, kdy měla Plzeň tolik šancí a v poločase jsme si říkali, že musíme hru změnit, protože toho štěstí bylo už v první půli dost, to asi nešlo. Ani ve druhé půli se nám nedařilo udržet míč od branky a Plzeň z jedné šance prostě udeřila.
Byl zápas v Plzni tvým nejvydařenějším zápasem sezóny?
Já se na ten zápas takhle nedívám. To musí ohodnotit někdo jiný. Celkově ten zápas nebyl povedený, ale za bod musíme být rádi.
Cítíš se lépe v bráně, když na tebe střely prší jako třeba v Plzni, než když těch střel letí jen pár?
Pro mě je to jedno. Připravený musí být člověk v každém okamžiku. Ať je to první střela v devadesáté minutě, nebo je to každou chvíli.
Dnešní derby je posledním domácím zápasem sezóny. Jaké je tvé hodnocení sezóny z pozice gólmana, kdy máš celou defenzivu na hřišti před sebou?
Myslím, že z pohledu defenzivy jsme neměli špatnou sezónu. Branek jsme moc nedostávali a když jsme prohráli, tak to bylo spíš o gól. Hra dozadu se hodně zlepšila.
Přitom trenér říká, že na defenzivě na trénincích příliš nepracujete. Je to tedy o větší zodpovědnosti všech hráčů?
Pravda je, že na tréninku se na defenzivu skutečně moc nesoustředíme, ale asi to bude tím, že jsme jako tým semknutí a cítíme jeden za druhého zodpovědnost. Každý ví, že dozadu musí a dopředu je to spíš nástavba.
Ve Slovácku kroutíš už osmou sezónu a máš na svém kontě sto třicet zápasů. Neláká tě změna prostředí, zvláště když na sebe upozorňuješ podobně jako teď v Plzni?
Každý hráč se chce posunout někam dopředu. Že bych se ale na to vyloženě soustředil, to asi ne. Smlouvu mám ještě dva roky, takže to není aktuální.
Jsi ve Slovácku spokojený, že jako jeden z nejzkušenějších hráčů jsi u růstu mladíků a celého mužstva?
Nedívám se na to takto. Já jsem hlavně rád, že můžu chytat ligu.
Před námi je poslední domácí zápas sezóny, která byla a stále je hodně o emocích. Je derby skutečným vyvrcholením sezóny?
Skutečně je náročná a stále ještě napjatá. Když ale dnešní zápas zvládneme, tak nejen že se zachráníme, ale skončíme i před Zlínem a určitě našim fanouškům uděláme radost.
Když porazíme Zlín, usměješ se konečně naplno? Většinou býváš spíš takový uzavřený...
(smích) Myslím, že se směji dost. Po vyhraném zápase se směji vždycky. Ale rozumím vám, že po vítězství by z nás spadlo napětí a euforie propukne naplno. Liga bude zachráněna a sezóna taky. Na hřišti pro to uděláme všechno.