Pro výhru musíme udělat maximum

Uherské Hradiště Sport 15 / 12 / 2018

Realizační tým Slovácka má za sebou start mise, která má náš tým dostat ze sestupového pásma. Úvodní dva zápasy přinesly nečekané body, v sobotním zápase v Olomouci však vyšel celek vedený Martinem Svědíkem naprázdno.

Utkání v Olomouci bylo sice bojovné, ale fotbalovosti v něm bylo minimum. Na obou stranách bylo vidět soustředění: hlavně neudělat chybu a nedostat gól. Z naší strany byl výkon hlavně v prvním poločase hodně špatný a naše mužstvo jsem nepoznával i z hlediska soubojovosti, agresivity, odražených míčů, ... Navíc jsme brzy inkasovali branku znovu po sérii individuálních chyb. Tím jsme se dostali do nevýhodné situace. I když jsme se ale k odraženým míčům dostali, tak jsme dělali strašně moc ztrát v přechodové fázi. Měli jsme i výhodné situace, kdy jsme šli například čtyři na tři, ale přesto jsme nedokázali dostat míč do šestnáctky, natož vystřelit. Naše hra byla z tohoto pohledu velmi komplikovaná a nepřesná. Jak jsem tým chválil za první dvě utkání a i když jsme si připomínali, čím jsme k úspěchům přišli, mám na mysli nasazení, koncentrace, zodpovědnost…, tak to nám v prvním poločase chybělo. Přestože jsme se ve druhém poločase zlepšili, změnili jsme rozestavení, začali jsme hrát 4 - 4 - 2 a vytvořili si i určitý tlak, tak nějaké dvě tři příležitosti jsou málo na to, abychom zápas remizovali anebo vyhráli. I Sigma měla ve druhém poločase nájezd na bránu, penaltu… takže další vyložené šance… Proto Olomouc vyhrála zaslouženě. Dokázala dát gól a my jsme si hlavně za výkon v prvním poločase vyhrát nezasloužili.
Mluvil jste o sérii individuálních chyb při první brance. Matouš Trmal říkal bezprostředně po utkání, že nechápe, jak nás může přehlavičkovat hráč měřící 150 cm. Myslel jste tuto chybu?
Chybu jsem viděl už při centrování míče, kdy jsme nedokázali centrujícího Zahradníčka dostoupit rychle Divíškem anebo Kalabiškou. Znovu jsme se nechali přehlavičkovat v důležitém souboji ve vlastní šestnáctce, tak jako v domácím zápase s Libercem, který jsem viděl ještě z tribuny. Chybou bylo i nedohrání Nešpora Krejčím před brankovou čárou. Těch chyb bylo skutečně víc a stojí za nimi nepozornost, nekoncentrace a Matouš má pravdu, že se nemůžeme nechat přeskočit hráčem se 150 cm.
Na druhou stranu světlým momentem utkání byla další chycená penalta Matoušem Trmalem.
Mě zajímá tým a ten nepracoval dobře. Samozřejmě Matoušem chycená penalta jde do plusu.
Neměl vliv na náš výkon rychlý gól, ze kterého se nám nepodařilo se zvednout?
To by se nám stát nemělo. Gól jsme dostali v osmé minutě… Může nás to ovlivnit deset minut, ale pak se musíme otřepat a hrát. Z mého pohledu nervozita není na místě, ale pohled hráčů mohl být jiný. My jsme ale udělali šest bodů, mohli jsme být klidnější. Navíc jsme dokázali otočit výsledek se Spartou, kdy jsme inkasovali v šedesáté minutě…  Druhý poločas byl lepší, což je dobré, ale zapomněli jsme při tom, že zápas se rozhoduje v šestnáctkách. V nich jsme chyběli u odražených míčů. Když jsme měli střílet, tak jsme přihrávali, když přihrávat, tak stříleli. Prostě všechno naopak. Když už šance přišly, tak jsme nedokázali míč důrazně zakončit, umístit. Prostě správně situaci vyřešit.
Před námi je zápas s Duklou, ve kterém musíme vyhrát. Jak se dokážeme vrátit k výkonům z Baníku či domácího zápasu se Spartou?
Poopravím vás. Nemusíme vyhrát. Chceme vyhrát!!! Já v tom vidím podstatný rozdíl. S tím také do zápasu půjdeme. Musíme se na něj připravit co možná nejlépe. Zapomenout na výkon v Olomouci, hlavně na první poločas, a vrátit se k výkonu z prvních dvou zápasů. Z hlediska organizace hry, dostupování soupeře a naší nepříjemnosti. Daleko více musíme být nepříjemnější i ve vytváření šancí a hlavně v šestnáctce.
Situace v dolní části tabulky je nesmírně vyrovnaná. Výsledek zápasu s Duklou bude o to důležitější. Přece jen může přinést více klidu pro zimní přestávku… Jak jste se na něj připravovali?
V začátku týdne jsme si vyhodnotili zápas v Olomouci. Ve druhé části týdne se soustředit na věci, které budeme chtít prezentovat s Duklou. Tzn. nácvik, taktické věci. No a pak jsme se snažili nastavit mužstvo, že bude CHTÍT zápas vyhrát a udělat pro to maximum. V Olomouci jsme maximum neudělali.
Rád bych ale na závěr rád využil příležitosti a popřál všem fanouškům, ale i lidem v klubu a kolem něj, krásné a klidné Vánoce. V novém roce pevné zdraví a spoustu nejen fotbalové radosti. A zároveň chci poděkoval za přízeň, kterou i s mými kolegy cítíme na Slovácku na každém kroku.

Jak vidí Duklu asistent Michal Šmarda:
„Recept na Duklu je jednoduchý. Dát o jeden gól více než Dukla. (smích) O bojovnosti a nasazení v profesionálním fotbale ani mluvit nemusíme. My ale budeme chtít přidat i fotbalovou kvalitu. Respektujeme sílu Dukly a budeme připraveni na jakoukoliv taktiku, se kterou přijede. Jsme ale doma, takže budeme chtít hrát aktivně. Navíc je to poslední zápas roku a v něm musíme pro vítězství udělat maximum všichni.“