Revoluce se obešla bez větších obětí

Revoluce se obešla bez větších obětí
Foto: sal
Uherské Hradiště Sport 29 / 11 / 2015

Nový systém přinesl spousty novinek, na většinu si už kluby zvykly

V červenci letošního roku vypukla v Česku Fotbalová (r)evoluce. Veškeré dění kolem fotbalu se přestěhovalo na internet. Papírový zápis vystřídal elektronický, přestupy mezi kluby se už také řeší jenom po síti. Na druhou stranu má fanoušek krátce po skončení zápasu výsledky ze všech zápasů k nahlédnutí na webu. Na revoluční přípravu nebylo moc času, většina věcí s tím souvisejících se řešila za pochodu a klubům chvíli trvalo, než si na změny zvykly. S mírnou skepsí se na chystané změny díval i předseda Okresního fotbalového svazu (OFS) v Uherském Hradišti František Miko. Nyní, pět měsíců po zavedení změn a čtrnáct dní po skončení všech fotbalových soutěží, je čas zhodnotit nejen změny, ale i průběh soutěží na okrese Uherské Hradiště.

Jak moc se vaše obavy ohledně zavedení Fotbalové (r)evoluce naplnily, nebo naopak nenaplnily?
Fotbalová asociace před nás postavila jeden z nejtěžších úkolů, jaký si vůbec dokážeme představit, a to zavést do okresního fotbalu již výše zmiňovanou Fotbalovou revoluci, která kladla daleko vyšší nároky na funkcionáře, kteří se museli naučit pracovat s internetem. Původně jsem si myslel, že všechny změny budou zaváděny postupně od vyšších soutěží a na okres dorazí až po určité době. Nestalo se tak a všichni jsme byli postaveni před hotovou věc. Nyní už můžu říct, že to byl krok správným směrem. Oddíly ke všemu přistoupily kladně, a proto zaslouží velkou pochvalu.

Opravdu proběhlo vše v pohodě?

Každý začátek je těžký, ale od čtvrtého pátého kola jsme už nemuseli v systému opravovat žádné zápasy. Oddíly už věděly, co mají dělat.

Sám jste ale v jednom rozhovoru přiznal, že ze zavedení změn máte strach.
Ano, měl jsem strach, protože jsem s oddíly v každodenním kontaktu a vím, s kým a jak můžu komunikovat. Některým stačilo poradit po telefonu, někde jsem byl osobně. Nakonec se všude našli ochotní lidé, kteří si správcovství systému vzali za své.

Jak vám osobně nový systém změnil život? Dřív jste v neděli sbíral výsledky. Teď už nemusíte.
(smích) Čas využívám k návštěvě fotbalových zápasů. Dřív jsem stihnul tak jeden zápas, teď někdy i čtyři zápasy za víkend. A druhá výhoda je v tom, že už večer sedím u počítače a procházím zápisy, co se kde událo a o čem se bude v týdnu na komisích jednat.

Nechybí vám nedělní sbírání výsledků?
Někdy to byl docela zážitek, protože jsem kolikrát musel výsledek shánět doslova po celé obci.

Ještě v létě na valné hromadě zaznívaly docela kritické hlasy a občas i plály emoce ohledně zavádění nového systému. Byly kluby, kde to nějakým způsobem vázlo?
Všude je to o lidech. Někde to vzali jako samozřejmost, někde chvíli trvalo, než někoho našli. Z toho potom pramenila i nervozita, že celý systém je k ničemu. Nakonec jsou ale všichni spokojeni. Nový systém poskytuje komfort v podobě všech výsledků prakticky hodinu po utkání.
 
Nebyly ani problémy se zaváděním internetu, což byla taky jedna z hlavních připomínek?

Internet už funguje na všech hřištích. Největší problémy s připojením byly v Přečkovicích, ale už i tam to šlape, jak má.

Kluby měly slíbenou dotaci deset tisíc korun. Proplácení probíhá v pohodě?
Všechny kluby mají nárok, jenom musí podat žádost a následně vše vyfakturovat. Drtivá většina klubů už má zažádáno.

Další výhodou nového systému jsou elektronicky řešené přestupy. Nemáte informace o tom, že by se nyní mezi kluby více přestupovalo?
Podle mě spíš ubylo dohadování mezi kluby, teď je vše přehlednější a rychlejší. Ale počet přestupů zmapovaný nemám. Vím o jednom případě, kdy se v pátek odpoledne kluby domluvily a v sobotu už za jeden z nich nastupoval nový hráč.

Další obavy panovaly i ohledně stability celého systému. Celý podzim ale proběhl bez jediného výpadku.
To mě taky mile překvapilo, všichni jsme věděli, co dokázal systém registru vozidel, který dokonce nefungoval několik dnů. Náš fotbalový šlapal jako hodinky.

Máte nějaké zprávy o tom, že by během zimní přestávky došlo k dalšímu vylepšení celého systému?
Co vím od hlavních administrátorů z asociace, tak se určitá vylepšení chystají.

A co rozhodčí, před sezonou panovaly obavy, že ti starší se novým věcem učit nebudou, ale ani tady to nebylo tak dramatické.
Kdo chtěl a nebál se, naučil se pracovat v novém systému. Dokonce musím říct, že jsem tady měl dva rozhodčí, kteří si kvůli tomu koupili notebook a naučili se v tom dělat. Všichni k tomu přistoupili kladně. Spíš mě mrzí to, že někteří to ani nezkusili a přestali s pískáním, což byla chyba. Rozhodčí to teď mají docela jednodušší.

OFS Uh. Hradiště patří k těm největším v republice. Nebyli jste třeba pod drobnohledem Fotbalové asociace?
Já si myslím, že kdyby nastal problém, tak by se určitě někdo objevil, ale jinak nevím o ničem, co by se týkalo hodnocení jednotlivých svazů. Spíš bych já chtěl pochválit spolupracovníky z komisí a výkonného výboru, bez kterých bych byl i já ztracen. Jmenovitě bych ale vyzdvihl práci Zdeňka Martináka a Vojtěcha Jančíka, kteří s elektronizací sytému nejvíce pomáhali. Největší kus práce odvedli právě oni.

Z fotbalové mapy zmizely dva týmy

Okresní přebor netradičně hraje lichý počet týmů, ze soutěže na poslední chvíli odstoupily Kudlovice.
To ani nebylo na poslední chvíli, ale až po odehrání prvního kola, které jsme jim odložili, aby se pokusily dát dohromady tým. Nakonec se to nepodařilo, ale věřím, že se fotbal v Kudlovicích opět hrát bude.

O dalších týmech, které by se dostaly do podobných problémů, informace nemáte?
Nemám a doufám, že už žádný tým nemá v plánu ukončit činnost.

Kromě tohoto případu okresní přebor probíhal v pohodě?
Žádný zásadní problém jsme neřešili. Spíš mě mrzí konec fotbalu v Podolí, kde postupně skončili muži, dorost i žáci. To je asi největší zklamání celého podzimu, hned tři věkové kategorie skončily s fotbalem. Co za tím je, nevím. Ale podle starostky obce se budou snažit už v příštím ročníku přihlásit oddíly do soutěže.

Pojďme ale k veselejším věcem.
Drslavice si dlouhé roky udržují dobrou výkonnost, teď bude záležet, jestli mají v plánu postoupit. Příjemným překvapením je Jarošov, Šumice a hlavně Slavkov, který se na podzim hodně zvedl. Je vidět, že práce s mládeží nese dlouhodobě ovoce. Podle mě ještě není rozhodnuto a o postup se bude ještě bojovat.

Okresní soutěže letos nabídly spousty zajímavých zápasů. V každém kole nějaké derby.
Obě soutěže jsou nesmírně vyrovnané a výkonnostně šly hodně nahoru. Hraje se řada derby utkání. Týmy, které postoupí, určitě zapadnou do okresního přeboru. V Topolné se zúročila dlouhodobá práce s mládeží, Částkov se stal takovou štikou soutěže. V áčku bude i velký boj, komu zůstane Černý Petr. V béčku je klasika jako minulý rok, na špici Horní Němčí a Březová. Ostrožská Lhota se na konci podzimu hodně zlepšila a určitě ještě promluví do postupové matematiky. Třeba utkání Březová - Horní Němčí nabídlo parádní fotbal, nasazení a bojovnost.

Ani základní třídy se jistě nedaly zahanbit?
Kolik diváků chodí na zápasy základních tříd, to je opravdu parádní. Nejvíc táhne derby Velehrad - Tupesy a podle mě se mezi těmito týmy také rozhodne o postupujícím. V béčku se asi bude rozhodovat mezi Hradčovicemi a béčkem Vlčnova.

Na mládežnické soutěže se díváte jak?

Mezi mládeží patří náš okres k těm, co mají nejvíce mládežnických soutěží a týmů. Kluby už pochopily, že práce s mládeží se vyplatí. I dotace směrem ze svazu jdou většinou na mládež a jsou rozdělovány podle toho, kolik mládežníků ten který tým má.

Podle Fotbalové asociace by se u mládeže neměly oficiálně zveřejňovat výsledky a tabulky. Bude to tak, že se ti nejmenší nepodívají na to, kolik gólů o víkendu nastříleli?
Dlouhá léta jsem s mládeží pracoval a vím, o čem to je. Ze své pozice musím mít dva náhledy. Zaprvé musím poslouchat nařízení ze svazu a to zní, že na oficiálních stránkách nesmíme zveřejňovat výsledky mládeže do 12 let. Ještě kolem toho probíhají diskuze. Na druhé straně malí kluci chtějí vidět třeba v novinách, že dali gól. Ovšem musím ještě říct zadruhé, a to, že v přípravkách jsou divoké výsledky, a když prohrajete třeba 20:0, tak to spíš kluky rozbrečí, než aby z toho měli radost. A právě tady je ta hrana, kde se setkávají dva odlišné názory.

Ale k tomu by třeba docházet nemuselo?
Nemuselo za předpokladu, že se budou přísně dodržovat ročníky. Není to o tom, aby v jednom týmu nastoupili třeba dva starší hráči. Tímto bych chtěl na všechny apelovat, aby nepouštěli do hry starší hráče, k ničemu to nevede. Neučme děti podvádět hned od malička, to je špatně.

Ovšem novinám nemůže nikdo zabránit, aby se tyto výsledky zveřejňovaly.
To nemůže, pokud si výsledky opatříte, bude jenom na vás, jak s nimi naložíte. Spíš to bude o diskuzi, kterou ale můžete, ale také nemusíte brát v potaz. Když se na to podívám z pozice prarodiče, už se těším, jak vnuk, co chodí do přípravky, dá svůj první gól a já si to přečtu v novinách. V této chvíli ale respektuji doporučení svazu.

Jsou ještě na okrese nějaké věci, které vás jako předsedu trápí?
Závěrem bych chtěl apelovat na všechny přátele fotbalu, ale hlavně na studenty, kteří mají čas a chuť dělat rozhodčí. Těch se nám dlouhodobě nedostává. Já vím, není to lehká práce, ale pokud je člověk šikovný, dají se pískáním přivydělat slušné peníze. Každému novému zájemci poskytneme školení a zajistíme výbavu. Zkuste nad touto nabídkou prosím popřemýšlet.

Hrozí reálně nedostatek rozhodčích, kteří by o víkendech řídili zápasy?
Není to jenom problém našeho okresu, rozhodčích je dlouhodobě nedostatek na všech úrovních v celé republice. Já vím, že budete namítat něco ve stylu: nechat na sebe křičet sprostá slova během každého víkendu. Ale když nebude mít kdo pískat, budeme muset nařizovat hrát polovinu zápasů v sobotu a druhou v neděli, abychom obsadili všechny zápasy delegovanými rozhodčími. Zatím jsme to na podzim nechtěli řešit tímto způsobem, ale třeba k tomu v jarní části opravdu přijde.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace