Roman West: Tým chceme znovu nakopnout

Roman West: Tým chceme znovu nakopnout
Foto: 1.FC Slovácko  /  Novým trenérem 1.FC Slovácko se stal Roman West
Uherské Hradiště Sport 19 / 06 / 2024

Martin Svědík má svého nástupce. Ve středu 1.FC Slovácko oficiálně představilo Romana Westa jako hlavního trenéra ligového týmu. Třiačtyřicetiletý kouč však už má ve Slovácku půl roku za sebou a zvládnutá záchranářská mise u devatenáctky byla doporučením i pro posun k A-týmu.

Slovácko je pro vás první ligová štace. S jakými trenérskými či hráčskými zkušenostmi přicházíte?

S aktivní kariérou jsem skončil v Kravařích už ve dvaceti letech, takže o hráčské kariéře se ani nedá mluvit. Hned v jednadvaceti jsem začal v Kravařích trénovat mládež, pak jsem působil v Baníku snad deset let. Klubu tehdy šéfoval Werner Lička a mládež vedl Bohumil Páník a od něj jsem se strašně učil. Vrátná nás kolikrát musela ještě na starých Bazalech vyhazovat v deset večer. (smích) Dělal jsem i hlavního trenéra u žáků, kam jsem si přivedl třeba Lukáše Sadílka. Pak jsem si jej vytáhl do šestnáctky i sedmnáctky, kde jsme měli i Holziho (Daniel Holzer), a udělali jsme dva tituly. Po změně majitele na Baníku jsme museli všichni odejít. Dodělal jsem si profesionální licenci a pak šel trénovat mládež do Karviné a Vítkovic. Pak znovu Karviná a s devatenáctkou třetí místo v lize. V týmu jsem měl také Ondru Lingra. Pak už přišel dospělý fotbal a znovu Vítkovice. S nimi jsme postoupili do druhé ligy a tam absolvovali záchranářskou misi, kdy, podobně jako u devatenáctky Slovácka, jsme měli po podzimu deset bodů a s Ivanem Kopeckým jsme se dost senzačně zachránili. Pak zastávka v devatenáctce Baníku, přišel Hlučín MSFL a šéftrenér mládeže v Opavě. Po třech týdnech ale odešel trenér Radoslav Kováč a já dostal na starosti druholigové áčko. Ze dna tabulky jsme se vyhrabali až do baráže o ligu s Bohemkou. Po roce a půl to byl Třinec, druhá a třetí liga a po něm už Slovácko a letošní záchrana v dorostenecké lize.

V záchranu slovácké devatenáctky po podzimu věřil málokdo. Přesto jste dokázal najít recept, jak ligu udržet. Vezmete si něco z něj i pro práci u ligového týmu?

V záchranu skutečně věřil málokdo. Tím spíše, že kolem byly týmy jako Liberec, či Boleslav. My jsme ale nastolili nějaká pravidla, šli jsme svojí cestou a po kostrbatém začátku, kdy si to všechno sedalo, se to rozjelo fantasticky až po devět výher v řadě. Zvládli jsme zápasy s Plzní, Slavií, Baníkem, na Sigmě, na Spartě… Skvělá atmosféra v týmu. Musím říci, že to byl jeden z mých největších lidských zážitků, které jsem s fotbalem zažil. Jen jsme se přitom utvrdili, že nastavení řádu, plánu týdenní přípravy z hlediska kondičního, taktického, herního i přístupu hráčů přináší efekt a tyto principy si přenášíme i do dospělého fotbalu a ligového áčka.

Kdy se objevila možnost, že byste převzal ligový tým Slovácka?

První náznaky byly možná před měsícem. Jednání byla pozvolná a postupně jsme se střetávali v názorech na skladbu týmu, realizáku i na způsob práce, který bychom chtěli přinést.

Přicházíte po Martinu Svědíkovi, který za šest let přivedl Slovácko do špičky české kopané. Nebude asi jednoduché dosáhnout stejných cílů.

Martin tady s klubovými možnostmi dosáhl neuvěřitelných úspěchů a dokázal je i udržet po delší období. Dokazuje to ale, že fotbal se tady dělal dobře na úrovni vedení, trenérského týmu, hráčů. Na nás je tuto laťku podržet nahoře a navázat na ty úspěchy.

Po skvělém podzimu došel na jaře Slovácku dech. Udělal jste si analýzu příčin nepovedeného jara?

Nebyl jsem u týmu, na trénincích, v kabině… Takže se o tom špatně hovoří. Z pohledu zvenčí tam byly momenty např. odchod Valenty, zranění Kadlece, Doskiho, Reinberka, Daníčka, posun Havlíka na jiný post… Strašně se měnila sestava a ve hře tak nebyly asi automatismy, které na podzim fungovaly. Analýza je ale na vedení klubu a mně nepřísluší. Mě bude zajímat letní příprava, okysličení kádru. Jsem ale přesvědčen, že je tady spousta vynikajících, zkušených hráčů, kteří ví, jak chutná úspěch a co je pro něj třeba udělat. Věřím, že budou mít chuť a energii to znovu dokázat. Chceme tým znovu nakopnout.

Měl jste možnost před zahájením přípravy mluvit s některými hráči?

S těmi zkušenými jsem mluvil a řekli jsme si, jaké jsou jejich a moje představy. Mělo by nám jít o náš SPOLEČNÝ fotbal. Pokud potáhneme všichni za jeden provaz, budeme vědět, jak chceme hrát, proč to chceme trénovat, tak to může na hřišti fungovat.

Máte představu, na jakých postech by bylo potřeba kádr doplnit?

Díky odchodu Kadlece by se měl určitě přivést stoper a šestka (defenzívní záložník). Některým hráčům končí smlouvy, tak je otázka, jestli se s nimi prodlouží, či nikoliv, a podle toho reagovat. V týmu musí být konkurenční prostředí.

autor: Aleš Mazúrek

Tagy článku

TOPlist