Šampion obdivuje Zounara

Šampion obdivuje Zounara
Foto: sal
Uherské Hradiště Sport 25 / 03 / 2011

Na trůn sportovců Uherskohradišťska usedl brněnský patriot Petr Švancara

Už pátý den prvoligový fotbalista Petr Švancara vládne sportovcům na Uherskohradišťsku. Že usedne na trůn, vůbec nečekal. „Kdepak, srovnávat různé sporty je vždycky obtížné. A když skončil Mira devátý, tipoval jsem sedmé místo. Ale vítězství ani náhodou, i když jsem měl zprávy, že mi fanoušci nějaké hlasy posílají,“ svěřil se snajpr, který na jevišti Slováckého divadla vůbec poprvé odtajnil, kdo také ovlivnil jeho kariéru...
A jak bývá jeho zvykem, odhalením šokoval. S obdivem se totiž vyjádřil na adresu Martina Zounara, který společně s Marií Retkovou galavačerem provázel. „Musím panu Zounarovi poděkovat, výrazně mou kariéru ovlivnil,“ vypálil na populárního herce Švancara. „Ale já fotbal nikdy nehrál,“ divil se Zounar, který však devět let závodně plaval a má v kapse titul přeborníka Středočeského kraje. „Jeho zásluhou jsem nešel na vojnu,“ vysvětlil s úsměvem fotbalový bavič s narážkou na předrevoluční seriál z vojenského prostředí Chlapci a chlapi.
Třiatřicetiletý „mercedes“ se prvoligovému 1.FC Slovácko upsal před jedenadvaceti měsíci. Na břehu řeky Moravy však nezakotvil poprvé, první výraznou stopu zde zanechal už v letech 1996 až 1998, kdy oblékal dres Slovácké Slavie Uherské Hradiště a posléze staroměstského Synotu, kde vlastně nastartoval profesionální kariéru. Vracel se tak do míst, která dobře znal. I když je Slovácko jeho druhým domovem, měl při korunovaci zvláštní pocit. „Jsem Brňák jak poleno, na Brno nedám dopustit. Ale cenu pro nejlepšího sportovce jsem získal v Uherském Hradišti,“ vysvětlil Švancara. „O to víc ale platí má slova, že jsem tady rád. I kdybych se třeba v létě rozloučil, nezapomenu,“ vyznal se forvard, kterému ve Slovácku končí smlouva. Že by mu sportovní titul zajistil její prodloužení, si vůbec nemyslí. „I kdybych měl podobných cen sto, hlavní je, co odvedu na hřišti,“ ví moc dobře.
Vítězství je však podle něj hlavně zásluha spoluhráčů, bez nich by byl na hřišti ztracený. „Poděkování patří i fanouškům za poslané hlasy a samozřejmě manželce, která to se mnou snad ještě nějaký pátek vydrží,“ směje se táta dvou dětí, čtyřletého Daniela a roční Nikolky. Kdyby volba nejlepšího sportovce okresu ležela na jeho bedrech, nevěděl by si rady. „Těžko říct, oceněné sportovce vůbec neznám, až na Miru (spoluhráč Filipko - pozn. autora). Ale dověděl jsem se, že oštěpař Sklenář půjde k Honzovi Železnému do pražské Dukly, což se nepodaří každému. Je však těžké hodnotit a posuzovat různé sporty, říct, kdo si vítězství zaslouží. Vždyť ani sám nevím, jestli si jej zasloužím,“ reagoval Švancara, kterého však potěšilo, že se prosazují i menší sporty jako třeba softbal nebo kanoistika.
I když za triumf v anketě inkasoval od Nadace Děti-kultura-sport 60 tisíc korun, určitě by jej vyměnil za úspěšnou záchranářskou misi. „Tři podzimní kola jsme nezvládli, už nemá cenu brečet nad rozlitým mlékem. Musíme za to vzít a co nejdřív vyhrát. Jsem věčný optimista, ve sportu často rozhoduje jeden okamžik, jeden výsledek. Věřím, že brzy přijde a karta se otočí. Všichni děláme fotbal poctivě, na sto procent, jen to prostě někdy jde méně a jindy více,“ nepřipouští si hrozbu sestupu nový sportovní král. 

autor: PETR ČECH

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace