Šance si vytváříme, ale góly z toho nejsou

Šance si vytváříme, ale góly z toho nejsou
Foto: sal
Uherské Hradiště Sport 07 / 12 / 2019

Do posledního domácího zápasu v letošním roce vstupují svěřenci Martina Svědíka po nevydařeném derby v sousedním Zlíně, kde určitě nebyli horším týmem, ale bodově vyšli naprázdno.
Ve Zlíně jsme byli možná lepším týmem v držení míče. Věděli jsme, že Zlín se po porážce 5:0 v Liberci bude chtít odrazit od kvalitní defenzívy a moc se do útočení hrnout nebude. Spoléhat bude na naše ztráty, brejky a standardní situace. V prvním poločase byla naše hra bez jakéhokoliv efektu. Míč dostaneme do křídelního prostoru a tam si hrajeme na deset přihrávek. Tedy absolutně neúčinný, nepřímočarý fotbal, který nemá v naší podobě a kvalitě šanci na úspěch. Netlačíme se do brány, nedali jsme do šestnáctky jeden kvalitní centr. Opticky jsme sice drželi míč, ale nic z toho držení nemáme. Tak to hrát nejde. Ve druhé půli jsme se sice zlepšili, ale v šestnáctce i před ní jsme prokázali nekvalitu. Derby vyhrává vždycky ten, kdo víc chce. Přestože byl Zlín v pozici spíše bránícího týmu, tak si šel za výhrou. Skákali do míčů, vykopávali z prázdné brány... Derby vyhrává ten, kdo má větší srdce, a ve Zlíně to byli domácí.
V derby se zranil už v jedenácté minutě Ondřej Šašinka a hráli jsme vlastně bez klasického útočníka. Naopak Zlín těžil z hry Poznara i Wágnera. Byl to ten rozdílový moment?
Musíte mít i hráče okolo útočníků. Schází nám góly Navrátila, Petržely, Havlíka i Hellebranda. Pomoc nám musí i tito hráči. Zkusili jsme to s Kalabiškou a přes něj jsme se do hry moc nedostávali. Pak přišel na hřiště Dvořák a šanci neproměnil. Chybí nám i Zajíc, který je zraněný, kdyby se někde přimotal k šanci, tak gól dá. Rozhodující je ale práce celého týmu. Ten musí jít za vstřelením gólu. Jdeme za ním málo a navíc nemáme kvalitu v předfinální fázi i v šestnáctce. Na zadní tyči máme volného hráče, který by jen dohrával míč do brány, a my trefíme centrem prvního obránce. Mně se ale fotbal, který jsme hráli ve Zlíně v první půli, prostě nelíbí. Mám rád přímočarý, rychlý fotbal. Dostat míč co nejdřív do šestnáctky a pak těžit z toho, že v šanci jsme. Ne si dávat u lajny několik přihrávek.
Jak to vypadá se zraněním Ondřeje Šašinky? Ve Zlíně jeho výraz nebyl příliš optimistický.
Jedná se o svalové zranění a takové potřebuje čas. Podzim pro něj s největší pravděpodobností skončil.
Mohlo ovlivnit výkon našeho týmu i postavení v tabulce?
Ano, přesně. Mysleli jsme si, že jsme fotbalisti. Ne, že bychom zápas neodběhali, neodbránili. Zlínu jsme vlastně nic nedovolili. Z hlediska organizace obranné hry to bylo v pořádku. Směrem nahoru ale musí být pohyb větší, větší tlak na bránu. Na fotbalisty jsme si hráli ve chvílích, kdy jsme si na ně hrát neměli. Hráli jsme tam nějaké bago v neúčelných prostorech, kde má být hra jednodušší. Maximálně dvě tři narážečky a už přenést kvalitní centr před bránu. Juroška ve Zlíně poslal do vápna deset centrů, z toho devětkrát to zkazí. Přitom z dobrého centru vznikne minimálně šance.
Na lavičce ve Zlíně chyběl Zajíc. Je také do konce podzimu mimo hru?
Doufám, že ne. S Jabloncem jsme jej poslali na hřiště po výronu v kotníku, kdy měl i antibiotika. Tehdy chtěl hrát za každou cenu a možná se to projevilo i na výkonu. V týdnu musel odstoupit z tréninku, protože jej ten kotník bolí.
Ve Zlíně jsme opět inkasovali ze standardní situace. Přitom jste na to už po utkání s Jabloncem upozorňoval a chtěli jste se bránění standardek věnovat.
Patnáct zápasů jsme ze standardek neinkasovali a teď se s góly ze standardek roztrhl pytel. Možná, že se tomu přestaneme intenzivně věnovat a třeba se to zlepší. (úsměv)
Z minulého týdne jsme po dobrých výkonech získali jen jeden bod. Nebylo to málo?
A znovu se dostávám k účelnosti fotbalu. Šance nebo pološance si vytvoříme, ale nedáme je. Nebo hrajeme takový sterilní fotbal jako ve Zlíně. Už po Jablonci jsem z týmu cítil, že mu chybí hlad po gólech. Dokonce jsem zastavil předzápasový trénink a zdůrazňoval jsem hráčům, že je naše hra moc upracovaná. Bohužel jsme si nedali říct. Dnešní fotbal rozhodují zisky míčů, okamžité hledání volných prostorů. Ve Zlíně jsme udělali chybu uprostřed hřiště a Zlín ji hned využil. Nedařilo se jim fotbalově, asi to i věděli, že jsou na tom momentálně tak, jak jsou, a tak hru zjednodušili.
S Jabloncem exceloval Hellebrand. Ve Zlíně už tak výrazný nebyl.
Věděli jsme, že to bude pro něj jiný zápas. S Jiráčkem absolvoval řadu soubojů tělo na tělo. Je to ale mladý kluk a potřebuje podporu od hráčů kolem něj. Ve Zlíně zapadl do průměru. Osobně bych od něj čekal ve Zlíně aspoň nějakou střelu, vytvoření nějaké šance. To se čeká od podhrotového hráče. Když nastupuje v základu, tak mám na něj nároky jako na ostatní hráče.
    
     

Tagy článku

TOPlist