Silový trojbojař Pavel Valenta vybojoval desátý titul a skončil

Silový trojbojař Pavel Valenta vybojoval desátý titul a skončil
Foto: Pavel Valenta
Uherské Hradiště Sport 18 / 04 / 2024

Silový trojbojař Pavel Valenta z oddílu kulturistiky TJ Slovácka Slavia Uherské Hradiště se rozloučil s veleúspěšnou kariérou nejlepším možným způsobem. Na republikovém šampionátu Masters v Karviné si připsal na konto jubilejní desátý titul, když nejen vyhrál svou váhovou kategorii do 74 kilogramů, ale stal se i absolutním vítězem věkové kategorie nad 70 let!

Na severu Moravy vylepšil vlastní rekord v dřepu na úctyhodných 160 kg, což je neoficiální evropský rekord, ale jde o TOP výkon i ve světovém měřítku. V benčpresu po loňské rekonvalescenci zranění ramenních úponů vytlačil jen 85 kg a v mrtvém tahu přidal standardní výkon 180 kg. V trojboji tak zapsal 425 kg. „Absolvoval jsem poslední závody a tuto etapu života ukončil,“ svěřil se silácký matador Valenta, který má za sebou veleúspěšnou kariéru. „Už nemám čeho víc dosáhnout. Mám deset titulů mistra republiky, jsem držitelem jedenácti rekordů, které hned tak někdo nepřekoná, jsem dvojnásobný mistr Evropy, s evropským rekordem v dřepu, dvojnásobný vicemistr světa a druhý vicemistr světa z loňského roku. Ve sbírce mám i úspěchy v devadesátých let z republikových, krajských i pohárových závodů,“ pochlubil se Valenta. Mnoho let své závodní kariéry patřil do nejužší evropské, ale i světové špičky.

„S posilovnou se ale v žádném případě neloučím, tělo musí být stále aktivní, svaly musí pracovat, ale bez extrémů, bez předzávodních a závodních stresů, s vyloučením možnosti zranění. Hodlám posilovat pravidelně, podle potřeby a hlavně pro zábavu. Když za mnou přijdou mladší, rád jim poradím, jestli je ovšem nezdolají nesmysly z internetu,“ pravil Valenta, který se vždy řídil vlastním krédem. „Nejde o to, jak se cítíš, když jsi mladý, to jde víceméně samo od sebe, ale jak na tom budeš třeba v sedmdesáti letech. Až potom oceníš, že pravidelné a systematické posilování mělo nezpochybnitelný význam pro tvůj život a že jsi na tom fyzicky daleko lépe než řada tvých vrstevníků, ale i mladších,“ prozradil borec ze Slovácka, který ale rozumí, že to mladí těžko chápou. „Žijí dnes, co bude třeba za 50 let, je vůbec nezajímá. Ale držím jim palce,“ vzkázal silový trojbojař z Uherského Hradiště.

Tagy článku

TOPlist