Silový trojbojař Valenta má osmý titul, soupeřům dal na frak

Silový trojbojař Valenta má osmý titul, soupeřům dal na frak
Foto: Zdroj: archiv Pavla Valenty  /  Pavel Valenta si rozhodující náskok vytvořil už v dřepu.
Uherské Hradiště Sport 14 / 11 / 2021

Silový trojbojař Pavel Valenta ze Slovácké Slavie Uherské Hradiště nestárne, v Lukově na Zlínsku vybojoval na mistrovství republiky Masters už osmý titul, když neměl konkurenci v kategorii M3 (60-69 let) do 74 kilogramů. Soutěž přitom absolvoval po tříleté pauze, na šampionát se proto tvrdě připravoval už od konce února.

„I když jsem neznal konkurenci, chtěl jsem vyhrát, takže jsem samozřejmě spokojený. Ještě více mě ale těší, že stále strčím do kapsy i o dvacet let mladší trojbojaře,“ usmívá se spokojený Valenta, který přitom tři roky nezávodil. Nucenou absenci si vyžádala operace očí, rekonstrukce bytu a následně epidemiologická situaci. „S tréninkem jsem začal až koncem února, předtím jsem více než dva roky opravdu vůbec necvičil, ale dokázal se dostat do formy. Když to baví, jde to skoro samo,“ svěřil se.

Silový trojboj se tradičně skládá ze tří disciplín, dřepu s činkou na ramenou, benchpressu a „mrtvého tahu“.  Valenta soupeřům už v úvodním dřepu jasně ukázal, kdo je nejlepší. Zvládl totiž 160 kilogramů a získal náskok desítek kilogramů. V benchpressu borec ze Slovácka vytlačil 87,5 kilogramu, zatímco jeden z jeho soupeřů nezvládl žádný ze tří možných pokusů a byl diskvalifikován. „Na každou disciplínu jsou vždy tři pokusy, minimálně jeden musí být platný, jinak závodník končí,“ vysvětlil Valenta. Jelikož druhý z pronásledovatelů snížil jeho náskok jen minimálně, měl titul na dosah. A v „mrtvém tahu“, tedy zvednutí činky ze země do vzpřímeného postoje, si jej vzít nenechal. Už prvním pokusem rozhodl a třetím zvedl 180 kilogramů, čímž náskok ještě navýšil. V součtu všech tří disciplín vyhrál o 77,5 kilogramu! „Závody jsou vždy náročné na fyzické i psychické vypětí, o to je titul sladší,“ pravil osmašedesátiletý trojbojař, který má ve sbírce i titul mistra Evropy z roku 2009. I proto jej s odstupem času mrzí, že vynechal letošní evropský šampionát, který v červenci hostila Plzeň. „Bohužel uzávěrka přihlášek byla do konce května, kdy jsem ještě netušil, jestli se dostanu včas do formy. Když jsem viděl výsledky, měl bych medaili,“ zalitoval trošku Valenta.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace