Skandál! Polešovičtí obvinili sudího, že je opilý. V dechu neměl ani kapku

Uherské Hradiště Sport 16 / 08 / 2012

Fotbalistům Polešovic hrozí vyřazení ze soutěže, znevážili jméno fotbalu?

Fotbalisté 1.FC Polešovice mají zaděláno na pořádný průšvih! Hrozí jim i vyloučení ze soutěží OFS Uherské Hradiště, v lepším případě „jen“ peněžitá pokuta. Disciplinární komise má totiž na stole podnět od předsedy komise rozhodčích Ivana Šimona, podle kterého se klub dopustil znevážení jména fotbalu a porušení předpisů FA ČR! To vše stihl během pohárového souboje ve Starém Městě...
Polešovičtí na Rybníčku už do přestávky prohrávali 0:2 a navíc hlavní rozhodčí Štěpán Martykán poslal ve 44. minutě předčasně do kabin Ondřeje Svobodu. Domácí byli lepší, zápas byl de facto rozhodnutý. Jenže hostující klub už během prvního poločasu zavolal na policejní tísňovou linku 158 s tím, že Martykán řídí zápas pod vlivem alkoholu...
I když podle fotbalových řádů mohl dechovou zkoušku odmítnout, za přítomnosti šéfa rozhodčích Ivana Šimona se jí dobrovolně podrobil. Výsledek byl negativní, v dechu měl 0,00 promile alkoholu. „Trval jsem na tom, ať si dýchne, aby se ukázala pravda,“ prohlásil Šimon, který „výstřelek“ Polešovic nepřešel mávnutím ruky. „Lživé osočování rozhodčích nám odrazuje další možné adepty a navíc je velká ostuda, když za vámi po hřišti běží policajti s alkoholtestrem,“ vysvětluje důvody podání podnětů k zahájení disciplinárního řízení Šimon. Kdyby ale Martykán nadýchal, dres rozhodčího a píšťalku může z fleku zahodit do koše. Zápas by dopískal laik.
„Byl to pro mě trošku šok, nic podobného jsem za svou kariéru ještě nezažil,“ divil se přítomnosti policie Štěpán Martykán, který se nejdřív dechové zkoušce nechtěl podrobit. „Obavy jsem neměl, vždyť jsem přijel autem. Ale připadalo mi to ponižující. Až když Ivan Šimon řekl, že dají za pravdu Polešovicím, dýchl jsem do přístroje,“ říká Martykán. Reakci Polešovic dodnes nechápe, zápas se totiž odvíjel naprosto v klidu, bez jakýchkoliv emocí. „Takovým excesům je třeba učinit přítrž, už je toho opravdu moc,“ vyzývá disciplinární komise k tvrdým trestům. „Polešovice jsou jedna z největších obcí na okrese a nemají přípravku, žáky ani dorost. A navíc jsou nejtrestanějším mančaftem. Ale stále se snaží hledat chyby jinde než u sebe. Klub jsem upozornil, že následky si ponesou sami,“ nebral si servítky František Miko, předseda OFS Uh. Hradiště. „Polešovičtí by se měli Martykánovi veřejně omluvit,“ zdůraznil Miko.
Policejní akce natáhla přestávku, po níž Polešovičtí odmítli do druhého poločasu nastoupit. Když jim ale sudí pohrozil předčasným ukončením zápasu, v desetiminutové lhůtě se vytrousili na trávník... Za neodůvodněný pozdní nástup dostal oddíl od STK pokutu 200 korun.
Ale to zřejmě jen začátek. Už ve čtvrtek si na kauzu posvítí disciplinární komise, Polešovice totiž mají na triku znevážení jména fotbalu a porušování zákonů, stanov, řádů a předpisů FA ČR a rozhodnutí jeho orgánů. A kromě tučné pokuty jim hrozí i zastavení činnosti (jednotlivcům zákaz výkonu funkce) na 12 měsíců až patnáct let!

Co říkají fotbalové řády:
Dechovou zkoušku u rozhodčího může provést pouze delegát svazu přítomný na utkání nebo předseda komise rozhodčích, jemuž rozhodčí podléhá, popřípadě člen výkonného výboru nebo člen STK nebo DK.
Policii může rozhodčí dechovou zkoušku odmítnout. Ta může dát člověku dýchnout jen v případě řízení motorového vozidla nebo v případě podezření z trestného činu.
Podle fotbalových předpisů nemají policisté povolen vstup do kabiny rozhodčího bez souhlasu rozhodčího. Do kabiny mohou vstupovat kapitáni, vedoucí družstev a hlavní pořadatel, delegát utkání, asistenti rozhodčího. Nikdo jiný nemá povolen přístup. Zabezpečuje pořadatelská služba.

Udělali jsme hloupost, omlouváme se
„Už jsme si to vyříkali, trenér s kapitánem udělali hloupost. Kapitánovi se však zdálo, že z rozhodčího táhne... Na incident chceme rychle zapomenout, uznáváme chybu a omlouváme se rozhodčímu Štěpánu Martykánovi.
Už v nedělní premiéře proti Kostelanům jsme si nastavili jasná pravidla. Kdo promluví na sudího, bude okamžitě střídaný. Doufám, že to bude fungovat a už se vyvarujeme podobných excesů.