Skifař Plocek je mezi juniory k neporažení

Skifař Plocek je mezi juniory k neporažení
Uherské Hradiště Sport 14 / 01 / 2012

Sedmnáctiletý skifař veslařského klubu Slovácko Michal Plocek má za sebou velmi úspěšný rok. V juniorské kategorii už patří mezi českou elitu. A neztratil se ani v konkurenci evropských či světových závodníků. Na mistrovství Evropy dojel sedmý, na světovém šampionátu devátý. Pro skifaře od řeky Moravy parádní úspěch, který má v plánu tento rok ještě vylepšit.
Nechybělo mnoho a o Michalovi Plockovi jsme mohli slýchat v souvislosti s ledním hokejem. „Zkoušel jsem to v brance, ale musím říct, že mi to dvakrát nešlo. Na jednom tréninku si mě všiml trenér Šurý, který pak rodičům navrhl, abych to zkusil s veslováním. Jednou jsem zašel na veslák a zalíbilo se mi to tak, že jsem u tohoto sportu zůstal až dodnes,“ říká Michal, který se veslování věnuje už sedm let a kterému do té doby veslování vůbec nic neříkalo. „Chvíli jsem zkoušet kombinovat hokej s veslováním, ale nakonec zvítězila voda ve stavu kapalném,“ dodává s úsměvem.
Postupem času začaly přicházet i první úspěchy, které byly vykoupeny tvrdou dřinou nejen na vodě, ale i v posilovně. Během těch sedmi let se Michal vypracoval ve špičkového skifaře a právě rok 2011 patřil k jeho dosavadním vrcholům. Tím asi největším byla účast na mistrovství světa juniorů v anglickém Etonu, kam ho nominoval Český veslařský svaz na základě Michalových dobrých výsledků. Ty potvrdil na domácím mistrovství juniorů v Račicích, kde skončil ve výborném čase na druhém místě. Tady ho porazil o rok starší Slavík z Děčína, který mu jako jediný v loňském roce uštědřil mezi juniory na skifu porážku. Ale především zabodoval na evropském šampionátu v polské Kruszwici. „Tady se mi v závodě na dva kilometry sice nepodařilo proniknout do A-finále, ale B-finále jsem už s přehledem vyhrál. Celkově jsem tak skončil na sedmém místě,“ vzpomíná Plocek na evropský šampionát, který měl v juniorské kategorii v loňském roce premiéru. Do té doby se v této věkové kategorii nekonal.
Ještě než Michal spolu s trenérem Milanem Šurým vyrazili směr Anglie, radoval se z domácího titulu v kategorii dospělých do 23 let. Republikový šampionát se jel v Třeboni na rybníku Svět.
Třetí místo v B-finále, tedy celkové deváté místo na mistrovství světa juniorů v anglickém Etonu, hodnotí Michal Plocek s odstupem času jako výborný výsledek, který sice mohl, ale také nemusel dopadnout ještě lépe. „Vůbec jsem nevěděl, do čeho jdu. S mezinárodními závody jsem moc velkou zkušenost neměl. Mám sice za sebou několik zahraničních regat, ale mistrovství světa je úplně o něčem jiném. Z celkového počtu dvaceti sedmi závodníků dojet devátý je myslím velký úspěch,“ říká spokojený Michal, který coby junior chce na světovém šampionátu startovat ještě jednou. Poté ho čeká přechod do seniorské kategorie do 23 let. „Letos se pojede v Bulharsku. Celou přípravu už ale podřizuji právě tomuto mistrovství,“ prozrazuje Plocek plány na novou sezonu, po které by mohl přestoupit do Dukly Praha. „Pokud budou mít o mě ještě zájem, už by případnému přestupu nemělo nic bránit. Rodiče už s přechodem do Prahy souhlasí. Nebyl bych tam sám, protože už tam působí další dva Hradišťáci,“ těší se na případný posun juniorský reprezentant.
Michal v současné době druhým rokem studuje Střední odbornou školu technickou v Uh. Hradišti. „Na naší škole ale bohužel individuální studium není možné. Větší porci tréninků i závodů, která se od letošního roku pořádně zvýší, budu muset se studiem zkombinovat,“ dodává. Během loňského roku si Michal užil pro něho luxusního třítýdenního volna po mistrovství světa. K tomu nějaké to volno kolem Vánoc, jinak je stále v jednom zápřahu. „Na nic jiného mi už tak ani nezbývá čas. Pokud chci něčeho dosáhnout, musím na sobě pořádně makat,“ říká na závěr Michal Plocek.

Z obýváku máme posilovnu
„Michal sportoval už od mala. Vzor měl ve starším bratrovi. Co dělal on, po čase začal i Michal. Ovšem jako hokejový brankář se moc neosvědčil, protože pouštěl hodně branek. Jednoho dne došel s tím, že zkusí během léta veslování,“ říká Michalův otec Otakar Plocek, který nakonec dal na doporučení trenéra Šurého, podle kterého je pro hokejistu veslování ideálním doplňkem během letní přípravy. Slovo dalo slovo a Michal v deseti letech poprvé okusil, co veslování obnáší. A jak se později ukázalo, byla to dobrá volba. „Hlavní rozhodnutí padlo přesně o Vánocích, kdy Michal přišel a řekl, že by se chtěl věnovat jenom veslování. Já jsem mu řekl, pokud tě to bude bavit, klidně si vesluj. Nikdy jsem mu nic nenutil. Ze začátku chodil dvakrát týdně, když skončil s hokejem, byl na vesláku čtyřikrát týdně,“ vzpomíná na Michalovy začátky.
„Ze začátku byl mezi žáky kolem 50. místa, za starší žáky se už zlepšoval a v dorostu už začal řádit. Všechno to měl díky poctivému tréninku, který bral vždy zodpovědně. Kvůli tomu jsme i z volných prostor u nás v domě vybudovali posilovnu, kterou využívají i ostatní členové oddílu,“ říká Michalův otec, který z volného obýváku po rodičích vybudoval posilovnu. I přesto, že Michal nemá špičkové podmínky, dokázal se vypracovat mezi českou juniorskou elitu. „V posilovně je dvakrát denně, v sezoně trénuje na vodě. K tomu ráno od šesti do sedmi s trenérem vesluje na Moravě, pak jde do školy a odpoledne znovu to samé. Jenom za loňský rok má celkem neježděno 3 150 kilometrů na vodě a trenažéru,“ říká s uznáním Otakar Plocek, který syna doprovází i na závody. V týmu funguje jako řidič a má tak všechny synovy úspěchy v přímém přenosu. „Jenom mě mrzí jedna věc, a to, že jsem nejel i do Anglie. Chtěl jsem ušetřené peníze za cestu dát na novou loď, ale teď vím, že jsem tam měl být a podpořit ho,“ mrzí dnes Michalova tátu.

Ještě stáhneme pět vteřin
Odměnou každému trenérovi jsou úspěchy jeho svěřenců. Výkony a výsledky skifaře Michala Plocka v loňském roce udělaly trenéru Milanu Šurému velkou radost. Michal byl v jeho bohaté trenérské historii totiž prvním juniorským svěřencem, s kterým jel na mistrovství světa. „Je to pro mě taková satisfakce za všechno, co jsem tomuto sportu obětoval. V Michalovi jsem od začátku viděl, že má potenciál být tím nejlepším. Trénoval jsem už hodně úspěšných veslařů, ale v juniorech byl Michal první, kterého jsem dovedl až na mistrovství světa,“ říká se zadostiučiněním Šurý. Samotné mistrovství světa v Anglii si mohl díky svým výborným trenérským výsledkům užít naživo. Svaz ho totiž těsně před mistrovstvím nominoval do české výpravy.
„První rozjížďku vyhrál s celkovým druhým nejlepším časem. Další rozjížďku dojel na druhém místě, kdy jej těsně před cílem předjel závodník Zimbabwe. V semifinále mu pak chybělo 0,9 vteřiny k postupu do A-finále. Na Michalovi byla ale vidět určitá nervozita, takže zaplatil nováčkovskou daň. Věřím, že letos už nervózní nebude a jeho výsledek bude ještě lepší. Hlavní ale je, aby byl zdravý a ještě trochu zesílil,“ dodává trenér, který letošnímu mistrovství světa podřídil celou přípravu. „Paradoxní je, že v roce 2010 by Michalův čas 7:07 z mistrovství republiky stačil na 2. místo na světě. Ovšem vloni mu ani 7:05 nestačilo na finále A. Když ještě stáhneme pět vteřin, můžeme být ve finále, ale na vodě je všechno možné. Napřed se tam ale musíme probojovat,“ uzavírá trenér Milan Šurý.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace