Skvělý Janováč, ze Světových hasičských her veze dvě medaile

Salaš Sport 18 / 05 / 2022

Klobouk dolů! Michal Janováč z SDH Salaš reprezentoval Česko na Světových hasičských hrách v portugalském Lisabonu, které se považují za oficiální olympijské hry pro dobrovolné a profesionální hasiče z celého světa. Češi nakonec vybojovali 15 medailí, Janováč se postaral o dvě stříbrné. V pořadí států národní tým obsadil parádní druhé místo za Brazílií.

World firefighters games (WFG) trvají osm dní. Hasiči měří síly ve více než čtyřiceti sportech od atletiky, cyklistiky, plavání, kulturistiky, běhu do schodů přes kolektivní sporty jako futsal nebo volejbal až po královskou disciplínu  TFA aneb Nejtvrdší hasič přežije! „Her se zúčastnili vyslanci ze 42 zemí, generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR bohužel letos odmítlo podpořit cestu oficiální české reprezentace, takže poprvé v historii byla většina české výpravy z řad dobrovolných hasičů. Dva profíci jeli na „vlastní triko“,“ informoval Michal Janováč s SDH Salaš, který byl jediným zástupcem Uherskohradišťska v českým týmu složeném z pěti žen a šesti mužů.

Borec z Chřibů nastoupil hned do tří disciplín, premiéru si odbyl v běhu do schodů. Ve své kategorii 30-34 let obsadil v silné konkurenci běžců z Afriky a Brazílie čtrnácté místo.

Medailovou žízeň tak uhasil až v armwrestlingu, když se ve váhové kategorii do 75 kilogramů probojoval na levou i pravou paži až do finále. „Závěrečný soupeř už byl nad mé síly, bylo to vyčerpávající,“ uvedl Janováč, kterému udělal velkou radost i stříbrný double.

Olympijskou derniéru si odbyl v královské disciplíně TFA, která probíhala po celé dva dny v bývalém přístavu ve městě Almada. Závod byl rozdělený na čtyři pekelně náročné úseky. Hasiči na úvodních dvou například na osmdesáti metrech roztahovali a smotávali vždy dvě těžké gumové hadice, kladivem posunovali 80 kg těžké závaží na kolejnici nebo transportovali 90 kilo vážící figurínu na 75 metrů. „Ve třetím jsme museli postavit dva žebříky o délce skoro sedm metrů, vystoupat do třetího patra lešení se dvěma dvacetikilogramovými kufry, vytáhnout o deset kilo těžší závaží na laně a sejít s kufry zase dolů. Čtvrtý úsek už byl prakticky za odměnu. 350 metrů běhu a devět pater po schodech do cíle,“ vylíčil finiš Janováč, který měl po vydýchání naprosto jasno: „Tohle byl nejtěžší TFA závod, jaký jsem kdy absolvoval.“ V konečném účtování v nejnabitější kategorii 30-34 let skončil na skvělém devátém místě. Z vítězství se mimochodem radoval jeho týmový parťák Michal Brousil, který se stal i absolutním vítězem a obhájil titul světového šampiona zpřed dvou let v Číně.

Češi se nakonec vrátili domů se sbírkou 15 medailí, největší hvězdou se stal právě Brousil, který vybojoval 4 cenné kovy (3-0-1). „Všichni jsme táhli za jeden provoz, na trati se vzájemně podporovali a byli jsme nejvíc slyšet. I když se her neúčastnila oficiální česká reprezentace, ostudu jsme určitě neudělali, zapamatuje si nás celý svět,“ je přesvědčený Janováč.